Nyhedsbrev

Artikler med:

Nyeste artikler

Med i finalen: Aalborg-bryggeri har måske Danmarks bedste alkoholfri øl

Når Danmarks bedste alkoholfri øl igen bliver kåret i Tivoli den 24. maj, er det med lokalt islæt blandt finalisterne.

Forleden blindsmagte et panel af professionelle øldommere 58 indsendte øl, hvorfra de har har udvalgt ni finalister, der skal dyste om titlen.

Blandt finalisterne er aalborgensiske HJORT BEER, der siden 2017 har opnået både national og international anerkendelse for deres fremragende kvalitetsøl. Det skriver Tivoli Food Festival i en pressemeddelelse.

Kåringen af Danmarks bedste alkoholfri øl er en del af Tivoli Food Festival, der løber af stablen fra den 17. til den 25. maj.

Hård konkurrence

Sidste år var det Royal Unibrew, der løb med titlen som Danmarks bedste alkoholfri øl, men i år har endnu flere bryggerier meldt sig klar til kamp.

Det uvildige dommerpanel bestående af syv danske øldommere havde således hele 58 forskellige øl fra 29 bryggerier at smage på, da finalisterne skulle findes. Efter flere timers smagen kunne de kåre dette års finalister i det kommende danske mesterskab i alkoholfri øl.

Dommerpanelet til finalen d. 24. maj:

  • Carsten Holløse – fhv. forperson for Foreningen Danske Øldommere
  • Birthe Skands – Brygmester
  • Carsten Berthelsen – International øldommer og forfatter
  • Publikum (65 gæster, hvis stemme tilsammen tæller 25%) 

Blandt finalisterne var altså det lokale bryggeri HJORT BEER, som siden 2023 også har haft HJORT BEER HOUSE i hjertet af Aalborg, hvor du kan finde alle deres specialøl på hanerne.

Resten af finalefelt kommer fra forskellige bryggerier som: Skovlyst Production A/S, Royal Unibrew, Skagen Bryghus A/S, Åben, Amager Bryghus Aps, Mikkeller Aps, TeeDawn og Carlsberg A/S – altså en bred pallette af øl fra både store og små bryggerier fra hele landet.

Non-alkoholisk medvind

Alkoholfri øl har medvind i disse år.

Salget af de alkoholfri varianter er gået fra at ligge under grape-sodavand til at være mangedoblet de seneste år. Faktisk er salget steget hvert eneste år siden 2014, og det er femdoblet siden da. Og det er der god grund til.

Hvor alkoholfri øl tidligere kun kunne fås i ganske få varianter – ofte uden så megen smag – fås de i dag i et utal af varianter, som seriøse ølbryggere har gjort sig umage med.

Det er altså blevet mere velsmagende at slippe for tømmermændene eller at skulle køre hjem efter en frokost.

Den udvikling hylder Tivoli og Danske Ølentusiaster ved at afholde endnu et Dansk Mesterskab i Alkoholfri Øl – en kåring, der altså nu står mellem ni yderst skarpe kombattanter.

“Interessen for alkoholfri øl fortsætter med at vokse eksplosivt, og det mærker vi tydeligt ved dette års DM i Alkoholfri Øl, hvor endnu flere bryggerier deltager med et imponerende udvalg af øl. Det er fantastisk at opleve, hvordan bryggerne fortsætter med at udfordre grænserne for smag og kvalitet og dermed viser, at alkoholfri øl ikke blot er et alternativ, men en seriøs del af fremtidens ølkultur i Danmark,” siger Kasper Mundt-Nielsen fra Danske Ølentusiaster, der er medarrangør af konkurrencen.

Del artikel

Korte videoer

 


 


 


 


Udvalgte artikler

 


 


 


Top 3 i dag




 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


Tilladelse til politiske reklamer

For at støtte den demokratiske samtale, vil vi gerne spørge om din tilladelse til at vise dig politiske reklamer på denne hjemmeside.

Du vil altid kunne se, hvem der er afsender af reklamen, og hvorfor du ser den. Vi anvender aldrig følsomme oplysninger som din politiske overbevisning til at målrette reklamer.

På alle reklamer kan du finde kampagne id, som du kan bruge til at finde al info på om kampagnen på https://politiskreklame.dk/

Dit samtykke er frivilligt, og du kan til enhver tid trække det tilbage.