Annonce
Tilmeld dig MigogAalborg Nyt

Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få weekendguiden samt alle ugens populære nyheder direkte i din indboks.

Ved tilmelding til MigogAalborg Nyt accepterer du vores samtidig vores vilkår og betingelser for nyhedbrevet.

Største fest i halvandet år: Her er lørdagens program i Aalborg

Af Michael Qureshi

Så er der ikke lang tid igen, før verdens største 90’er fest ruller karavanen ind i Aalborg.

På lørdag d. 21. august går det løs med Vi Elsker 90’erne, og i går var der premiere på årets 10 års jubilæum i Rødovre og Næstved.

Begge steder var der totalt udsolgt, og i Rødovre havde man endda to arealer med samme fest grundet restriktioner om antal publikummer.

Meldingen fra Sjælland er, at der virkelig er noget at glæde sig til, når Vi Elsker 90’erne afholdes på Dyrskuepladsen i Skalborg.

Vejret lover stadig fint vejr

90’er legenderne var i topform, og der blev danset til de sene aftentimer.

På vejrfronten ser det også positivt ud indtil videre. TV 2 Vejret er mest optimistiske med tørvejr hele dagen og 21 grader. DMI melder også om tørvejr og 19 grader.

Programmet til på lørdag er også offentliggjort, og man kan se frem til 13 timers fest og dans uden mundbind, og hvor man må stå op lige så tosset, man vil.

Allerede om formiddagen kan man glæde sig til A1, der er kendt for deres gigahit “Caught in the Middle”.

Chief 1 har også en række danske artister med, som i Rødovre satte en fed stemning.

Om eftermiddagen er det bl.a. tid til DJ SASH og Maze. Populære Boyzlife går på efter klokken 20.00, hvor Barcode Brothers og Brooklyn Bounce også spiller.

Det hele slutter med fest og 90’er ballade med Cascada, Italobrothers og Infernal.

Største fest i halvandet år: Her er lørdagens program i Aalborg

Største fest i halvandet år: Her er lørdagens program i Aalborg
Boyzlife

Tæt på udsolgt i Aalborg

13 timer med alt det bedste fra 90’erne i selskab med langt over 7.000 festglade mennesker.

Det bliver den største fest i Aalborg i halvandet år ovenpå en Corona-periode, som har aflyst alle større events.

Hvis du endnu ikke har sikret dig billet, og tænker at du sikkert kan trække den lidt endnu, så vær opmærksom på, at arrangørerne nu melder om under 700 billetter tilbage i salg.

“Den sidste uge plejer altid at rykke det sidste, og det kan vi allerede mærke her i weekenden, at det gør med Aalborg. Så man skal ikke vente for længe, for der går ikke lang tid, før vi melder totalt udsolgt,” siger Riffi Haddaoui, partner på Vi Elsker 90’erne til MigogAalborg.

Du kan købe billetter her

Infernal gendannes blandt andet til jubilæet

Line up’et er spækket med store europæiske kendinge, og der er lagt op til 13 timers koncert til det loyale, festhungrende publikum:

Er du klar til at synge med på;

  • “Caught in the Middle” med A1
  • Romeo & Julie med Blå Øjne
  • World of our Own med Boyzlife
  • Ecuador med DJ SASH
  • Saturday Night med Whigfield
  • Sing Hallelujah med Dr. Alban

Og mange mange flere kæmpe hits fra 90’erne.

A1, Antiloop, Blå Øjne, Barcode Brothers, Boyzlife, Brooklyn Bounce, Cascada, Cut’n’Move, DJ Sash!, Dr. Alban, Drömhus, Haddaway, S.O.A.P., S.O.S., Svenstrup & Vendelboe, Whigfield, Dr. Bombay, Barcode Brothers, Cargo, ItaloBrothers. Daze, DJ Freedom, Diskofil.

Og Infernal som til lejligheden kommer i en gendannet version med det originale medlem Søren Haahr.

Desuden optræder DJ’s: Chief 1 (heroes sæt), Kongemanden, DJ Skoege, Kenny Jensen, 4Gaard, Harske Hubbi.

Værter er Dan Rachlin, Riffi og Lille Lars.

I Aalborg er der også lokale værter med MigogAalborgs Zjakalen samt Camilla Framnes.

“Vi forventer, at der bliver udsolgt inden længe.

Det bliver helt fantastisk i Aalborg, og alle artisterne glæder sig til et brag af en festdag,” siger Riffi Haddaoui fra Vi Elsker.

Kan købe Business-billetter

Virksomheder kan stadig købe Business-billetter til et helt særligt VIP-område. Med grill, fri bar og VIP-podie med de bedste pladser.

For begge dele kan man kontakte info@migogaalborg.dk, hvis man har interesse.

Vi Elsker 90’erne kommer til Aalborg lørdag d. 21. august

Køb billetter her

Del artikel

Andre læser også