Ligner noget fra en gyserfilm: Flere træer i Aalborg dækkes af spind og larver
De seneste uger er fænomenet dukket op flere steder i og omkring Aalborg.
Træer og buske indhyllet i et hvidt spindelvæv, der mest af alt ligner noget fra halloween eller en en gyserfilm.
Det kan blandt andet ses i Hasseris og Nørre Uttrup.
Men det er ikke hære af edderkopper, der har været på overarbejde. Det er derimod spindemøllarverne, der har haft travlt.
Klimaforandringer
Spindemøllene har de seneste år gjort sig mere og mere bemærket i de danske haver og parker.

Forholdene er nemlig blevet bedre end tidligere har været.
“Klimaforandringerne har formentlig ændret spindemøllenes adfærd og livscyklus – og så er møllets normale fjenders livscyklus også ændret, så fuglene ikke spiser møllene i så høj grad som tidligere. Det giver gode betingelser for spindemøllet,” siger Berit Rørbøl, haveekspert hos videnscentret Bolius, til DR.
Lok fuglene til
Selvom det ser uhyggeligt ud, vil haveeksperten ikke kalde spindemøllene for en plage, da det primært kun er synet af dem, der kan genere folk.
Spindemøllene kan godt bevirke, at træerne midlertidig mister sine blade, men angrebene er sjældent så voldsomme, at træerne bliver slået ihjel.
Hvis man ikke gør noget ved spindemøllene nu, kan man dog også godt regne med, at de er tilbage næste år.
Berit Rørbøl anbefaler at sætte stærekasser op for at få flere fugle til området, mens det også kan være effektivt at sprøjte vand på spindet, så der går hul på det, og fuglene dermed lettere kan komme til at fange larverne.