Nyhedsbrev

Artikler med:

Nyeste artikler

Lang kø i eftermiddagstrafikken: Slam på kørebanen giver fortsat problemer

Af Stine Kjølby Christensen

Fredag eftermiddag er igen blevet en tålmodighedsprøve for bilister på E45 ved Aalborg.

Ifølge Nordjyllands Politi er der fortsat trafikale udfordringer i nordgående retning lige før Limfjordstunnelen, efter at en lastbil klokken 14.47 tabte en stor mængde slam fra ladet.

Uheldet har påvirket trafikken på strækningen og i dele af Aalborg, og oprydningsarbejdet er fortsat i gang.

Politiet oplyser, at man forventer, at arbejdet vil tage endnu et par timer fra meldingen, og bilister må derfor fortsat forvente nedsat hastighed og kø i området.

Fredag er i forvejen en travl dag på vejene – og med juletrafikken oveni har selv mindre hændelser store konsekvenser.

Bilister opfordres til at væbne sig med tålmodighed, holde god afstand og – hvis muligt – vælge alternative ruter, indtil situationen er helt afviklet.

Vi følger udviklingen og opdaterer, hvis der kommer nyt.

Del artikel


 


 


 


 


Udvalgte artikler

 


 


 


Top 3 i dag




 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


Tilladelse til politiske reklamer

For at støtte den demokratiske samtale, vil vi gerne spørge om din tilladelse til at vise dig politiske reklamer på denne hjemmeside.

Du vil altid kunne se, hvem der er afsender af reklamen, og hvorfor du ser den. Vi anvender aldrig følsomme oplysninger som din politiske overbevisning til at målrette reklamer.

På alle reklamer kan du finde kampagne id, som du kan bruge til at finde al info på om kampagnen på https://politiskreklame.dk/

Dit samtykke er frivilligt, og du kan til enhver tid trække det tilbage.