Nyhedsbrev

Artikler med:

Nyeste artikler

Krea-messe, lysshow og cirkus: Så meget sker der i byen i dag

Af Nathalia Hentze Nielsen
PR-foto. Krea-messe i KBH.
PR-foto. Krea-messe i KBH.

Weekenden er rullet ind, og det betyder samtidig, at vinterferien er ved at være slut.

Heldigvis er der stadig masser at give sig til på sådan en lørdag, og vi har samlet dagens aktiviteter, så I ikke skal kede jer.

Der er både noget at komme efter for store og små.

Kæmpe krea-messe

Aalborgs største krea-messe slår i dag dørene op og inviterer til to dage fyldt med kunst og håndværk i alle afskygninger.

Messen løber af stablen i dag fra kl. 10.00-16.00, og søndag d. 26. februar kl. 10.00-15.00 i KFUM-Hallen.

Hallerne er spækket med en unik verden af kunsthåndværkere, forhandlere af materialer, drop-in workshops og KREA-borde til børnene.

Der er noget for enhver smag, alt lige fra unikke smykker til tasker, strik, garn, hækling, hakning, papirkunst, glaskunst, malerier, trædrejere, børstenbindere, prints og plakater, keramik, hobbyartikler, diamond-painting og meget mere.

Entrébillet til messen koster 40 kr., og børn under 14 er gratis.

Læs mere om krea-messen her.

Krea-messe, lysshow og cirkus: Så meget sker der i byen i dag
Foto: TB Markeder

Lys i mørket i Aalborg Zoo

Det er en helt anden oplevelse at gå i Zoo, så snart mørket er faldet på.

Haven bliver lyst op i alle solens strålende gule og orange farver for at hylde solen og livet.

Der bliver leget med lyset, så alle havens gæster kan opleve Zoo i et helt nyt lys og fornemme magien fra lyset og i skyggerne.

Har du ikke set det flotte lysshow endnu, kan du lige nå det. Showet foregår i dag fra kl. 16.00-20.00 og slutter i morgen, søndag den 26. februar.

Fra kl. 16.00 er der reducerede billetpriser.

Det vil sige, at en voksenbillet koster 135 kroner og en børnebillet koster 75 kroner.

Læs mere om Lys i mørket her.

Krea-messe, lysshow og cirkus: Så meget sker der i byen i dag

Horror-cirkus på Fjordmarken

Det skrækindjagende horror-cirkus Circus of Torment har denne uge indtaget Aalborg.

Showet er spækket med dygtige artister og skrækindjagende performances – alt sammen pakket ind i et gysertema, der får dig til hele tiden at være på vagt.

Læs vores meget begejstrede anmeldelse her.

Circus of Torment kan opleves på Fjordmarken i Aalborg i dag kl. 18.30 og 21.00 og for allersidste gang i morgen, søndag den 26. februar kl. 18.30.

Køb billetter til Cirkus of Torment her.

Krea-messe, lysshow og cirkus: Så meget sker der i byen i dag
Foto: Simone Kjølby Christensen

Del artikel


 


 


 


 


Udvalgte artikler

 


 


 


Top 3 i dag




 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


Tilladelse til politiske reklamer

For at støtte den demokratiske samtale, vil vi gerne spørge om din tilladelse til at vise dig politiske reklamer på denne hjemmeside.

Du vil altid kunne se, hvem der er afsender af reklamen, og hvorfor du ser den. Vi anvender aldrig følsomme oplysninger som din politiske overbevisning til at målrette reklamer.

På alle reklamer kan du finde kampagne id, som du kan bruge til at finde al info på om kampagnen på https://politiskreklame.dk/

Dit samtykke er frivilligt, og du kan til enhver tid trække det tilbage.