Kom til tops: Klatreparken åbner for ny sæson

Så er der godt nyt til byens små og store aber.
Klatreparken Aalborg afslører nemlig, at årets klatresæson allerede skydes i gang i de kommende påskedage. Nærmere bestemt fra d. 1. april.
Det betyder altså, at du, familien, venner og veninder kan komme ud og få én på opleveren – og måske lidt højdeskræk – under trækronerne på toppen af Aalborg.
Klatreparken byder på 7 forskellige baner i 7 forskellige højder til 7 forskellige klatreentusiaster.
Udsigt til Aalborg Zoo
Klatreparken, som kan findes lige over Aalborg Zoo, ligger i smukke, grønne omgivelser og er en perfekt destination for en udflugt – uanset om man har lyst til at svinge sig rundt på ægte abe-manér, eller bare mangler et smukt sted at nyde sin madpakke.
Banehøjderne starter ved 1,5 meter og fortsætter for de modige helt op til 20 meter over jorden. Bane 6 slutter med frit fald fra 14 meters højde.
For at kunne komme på tur i Klatreparken skal du kunne fremvise en negativ coronatest – som de fleste andre aktiviteter, der i forbindelse med den nyeste genåbningsplan får lov at åbne op.
Har du fået modet på at svinge dig en tur i bøgetræerne? Så book din bane lige her.