Kom med på 110 års jubilæumstogt: Kæmpe skonnert lægger til i Aalborg

Den 26. juli får Aalborg fornemt besøg fra fortiden, når det tremastede sejlskib Fulton af Marstal lægger til kaj som led i sit 110-års jubilæumstogt rundt i Danmark.
Her får aalborgenserne en enestående mulighed for at gå ombord i levende søfartshistorie – og endda komme med ud at sejle.
Skonnerten Fulton af Marstal blev søsat i 1915 og er i dag en af Danmarks mest ikoniske sejlskibe.
Efter mere end 50 år som fragtskib – blandt andet med klipfisk fra Newfoundland og hvede fra Nakskov til Aalborg – fik skibet nyt liv som en del af Nationalmuseets samling og blev siden centrum for lejrskoler og socialpædagogiske sejladser.
Læs også: Så er datoen klar: Indisk restaurant åbner med et brag I år fylder Fulton 110 år, og det bliver markeret med manér: Et jubilæumstogt til 25 danske havne, hvor lokalbefolkningen inviteres ombord. Og Aalborg er selvfølgelig en del af ruten.
Kom med på en sejltur fra Aalborg
Når Fulton ankommer til Aalborg Havn den 26. juli, bliver der mulighed for at opleve skibet helt tæt på.
Der vil være åbent skib, og man kan købe billetter til en tre timers sejltur med det historiske fartøj.
Fakta om Fulton
Bygget i Marstal, 1915
- Tremastet skonnert, 30 meter lang
- Nationalmuseets skib siden 1970
- Brugt til ungdoms- og lejrskolesejladser
- 110-års jubilæumstogt i 2025 med 25 havnebesøg
Her vil man opleve sejlene blive hejst, mærke træet knage under fødderne og få en fornemmelse af, hvordan livet på havet var i begyndelsen af det 20. århundrede.
Fra arbejdsplads til ungdomsprojekt
Fulton stoppede som fragtskib i 1969 – efter sin sidste fragtsejlads netop til Aalborg.
Siden har det været base for pædagogiske og sociale projekter, hvor unge sejler med som en del af udviklingsforløb.
Historien kigger forbi Aalborg
At Fulton igen gæster Aalborg – 110 år efter jomfrusejladsen – er ikke kun en maritim begivenhed. Det er et historisk gensyn og en sjælden chance for at opleve et aktivt stykke kulturarv midt i byen.
Så uanset om du er sejlsportsentusiast, historieinteresseret eller bare nysgerrig på en særlig oplevelse i sommerferien, er det værd at lægge vejen forbi havnen den 26. juli. Måske endda med billet i hånden og vinden i håret.