Kom til tops: Klatreparken afslører dato for sæsonåbning

Så er der godt nyt til byens små og store aber.
Klatreparken Aalborg afslører nemlig, at årets klatresæson allerede skydes i gang indenfor kort tid. Nærmere bestemt fra torsdag den 14. april.
Det betyder at du, familien, venner og veninder kan komme ud og få én på opleveren – og måske lidt højdeskræk – under trækronerne på toppen af Aalborg.
Klatreparken byder på 7 forskellige baner i 7 forskellige højder til 7 forskellige klatreentusiaster.
Udsigt til Aalborg Zoo
Klatreparken, som kan findes lige over Aalborg Zoo, ligger i smukke, grønne omgivelser og er en perfekt destination for en udflugt – uanset om man har lyst til at svinge sig rundt på ægte abe-manér, eller bare mangler et smukt sted at nyde sin madpakke.
Banehøjderne starter ved 1,5 meter og fortsætter for de modige helt op til 20 meter over jorden. Bane 6 slutter med frit fald fra 14 meters højde.
Har du fået modet på at svinge dig en tur i bøgetræerne? Så book din bane lige her.
Hvad: Klatreparken åbner
Hvor: Faunavej 7, Mølleparken, 9000 Aalborg
Hvornår: Torsdag den 14. april