Nyhedsbrev

Artikler med:

Nyeste artikler

En perle i midtbyen: Kayerød Huset genopstår med 52 nyrenoverede lejligheder og unik tagterrasse

7Kayeroed-Huset_MIG-OG-AALBORG-1024x614

Lige dér, hvor Aalborg folder sig ud mellem Algade, Budolfi Plads og de små, stemningsfulde sidegader, står en bygning klar til at begynde et nyt kapitel.

Efter en gennemgribende transformation genopstår Kayerød Huset – nu som et moderne, lyst og fuldstændig gennemført boligprojekt, hvor sjælen fra fortiden stadig sidder i væggene.

Her er 52 totalrenoverede lejligheder på vej mod deres nye beboere, og de første fremvisninger er allerede åbnet.

Et hjem, man vælger med hjertet

Kayerød Huset er for dig, der ikke bare leder efter en bolig, men efter en følelse. En stemning. Et sted, hvor hverdagen falder på plads af sig selv.

Lejlighederne er indrettet i en lys, nordisk stil med nye køkkener, lækre materialer og en atmosfære, man sjældent finder i midtbyen. Det er noget, man mærker, så snart man træder indenfor: Her er rart at være. Her er ro – selvom byen ligger lige udenfor døren.

Du bor tæt på alt, men aldrig for tæt. Det gør Kayerød Huset til en base midt i byens puls, hvor man kan trække vejret helt ned i maven.

Byens måske smukkeste tagterrasse

På toppen af bygningen ligger en af projektets største oplevelser: den store, møblerede tagterrasse med udsigt over hele Aalborg.

Herfra kan du følge solnedgangen over byens tage, se lysene tænde i gaderne og for et øjeblik føle, at du står på toppen af byen.

Det er ikke bare et fællesareal. Det er et sted, man glæder sig til at komme hjem til.

En perle i midtbyen: Kayerød Huset genopstår med 52 nyrenoverede lejligheder og unik tagterrasse

Hverdagens små luksusfordele

Udover de nyrenoverede boliger byder Kayerød Huset på en række detaljer, der gør hverdagen lettere:

  • elevator
  • rolige, nye fællesarealer
  • hyggeligt gårdmiljø – midt i centrum
  • mulighed for p-plads (50 pladser)
  • adgang til tagterrassen året rundt
  • et nabolag fyldt med caféer, kultur og byliv

Og placeringen taler næsten for sig selv: Du går til Algade på to minutter, til caféerne på tre, til Budolfi på fire og når havnefronten efter fem.

Et navn med historie – og en ny begyndelse

Gaden er opkaldt efter apotekeren Georg Severin Kayerød, som i 1800-tallet skabte Skovbakken og var med til at forme Aalborgs grønne byrum. At bygningen nu genopstår i hans gade, er på sin vis en hyldest: Et sted, der skaber liv, ro og kvalitet – præcis som hans virke gjorde for byen.

Kombinationen af charme, kvalitet, beliggenhed og en pris, der stadig er til at håndtere i Aalborg midtby, gør projektet til noget helt særligt. Derfor er flere lejligheder allerede reserveret.

En perle i midtbyen: Kayerød Huset genopstår med 52 nyrenoverede lejligheder og unik tagterrasse

Vil du se det selv?

Du kan booke en fremvisning på mail@rask-hede.dk eller på: 54 34 14 14

Der vises løbende rundt – og du er velkommen alene eller med en, du holder af.

Del artikel

Korte videoer

 


 


 


 


Udvalgte artikler

 


 


 


Top 3 i dag




 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


Tilladelse til politiske reklamer

For at støtte den demokratiske samtale, vil vi gerne spørge om din tilladelse til at vise dig politiske reklamer på denne hjemmeside.

Du vil altid kunne se, hvem der er afsender af reklamen, og hvorfor du ser den. Vi anvender aldrig følsomme oplysninger som din politiske overbevisning til at målrette reklamer.

På alle reklamer kan du finde kampagne id, som du kan bruge til at finde al info på om kampagnen på https://politiskreklame.dk/

Dit samtykke er frivilligt, og du kan til enhver tid trække det tilbage.