Nyhedsbrev

Artikler med:

Nyeste artikler

Nytårskoncert i Budolfi Kirke med Women of Brass

27. januar 2024
Kl. 16:00 - 17:30
24-01-27-Pressebillede-Women-of-Brass_Kvintet_Pressebillede-1_300ppi-1-1024x1024

“Women of Brass” er et nyt, professionelt messingensemble. Musikerne er kvindelige messingblæsere, og spiller til dagligt i andre danske orkestre og musikkorps. Til nytårskoncert i Budolfi Kirke kan man høre ensemblets messingkvintet, bestående af fem musikere på trompet, horn, basun og tuba. Her kommer hvert instrument tydeligt til sin ret, så man både kan nyde instrumenternes individuelle klange og samspillet mellem musikerne.

Musikken bliver varieret klassisk musik – både nyt og gammelt, kendt og ukendt. På den måde kan publikum rigtigt få lov at opleve, hvad en messingkvintet kan byde på. Central i koncerten er Thorvald Hansens messingkvintet – et flot, dansk stykke musik skrevet netop for denne besætning.

Efter koncerten vil kirkens frivillige servere et glas bobler.

 

Finder sted: Budolfi Kirke

Tilladelse til politiske reklamer

For at støtte den demokratiske samtale, vil vi gerne spørge om din tilladelse til at vise dig politiske reklamer på denne hjemmeside.

Du vil altid kunne se, hvem der er afsender af reklamen, og hvorfor du ser den. Vi anvender aldrig følsomme oplysninger som din politiske overbevisning til at målrette reklamer.

På alle reklamer kan du finde kampagne id, som du kan bruge til at finde al info på om kampagnen på https://politiskreklame.dk/

Dit samtykke er frivilligt, og du kan til enhver tid trække det tilbage.