Nyhedsbrev

Artikler med:

Nyeste artikler

Arkæologien i nyt lys: Krig, diplomati og magtarkitektur i tiden omkring Kristi fødsel

13. marts 2024
Kl. 19:00 - 20:00
Arkaeologien-i-nyt-lys-2024-Xenia-Pauli-Jensen-fund-fra-Hedegaard-2048x1536-1-1024x768

Ved seniorforsker Xenia Pauli Jensen, Moesgård Museum

I år 9 e.Kr. blev tre romerske legioner nedslagtet i Teutoburgerskoven ved det nuværende Osnabrück i Tyskland. Nederlaget i år 9 står som et vendepunkt i Europa efter et århundrede præget af voldsomme politiske og militære spændinger. Presset på de nordeuropæiske høvdingedømmer er enormt, og de må vælge side.

I denne opbrudsfase opstår Hedegård ved Nørre Snede: Nordeuropas mest spektakulære gravplads med forbindelser til områder langt fra det midtjyske og samtidig periodens absolut største landsby.

Foredraget fortæller om de fornemme grave ved Hedegård, om de nye geofysiske undersøgelser af bopladsen og om de germanske stammers reaktion på romernes militære tilstedeværelse i det nordtyske område.

 

Tilladelse til politiske reklamer

For at støtte den demokratiske samtale, vil vi gerne spørge om din tilladelse til at vise dig politiske reklamer på denne hjemmeside.

Du vil altid kunne se, hvem der er afsender af reklamen, og hvorfor du ser den. Vi anvender aldrig følsomme oplysninger som din politiske overbevisning til at målrette reklamer.

På alle reklamer kan du finde kampagne id, som du kan bruge til at finde al info på om kampagnen på https://politiskreklame.dk/

Dit samtykke er frivilligt, og du kan til enhver tid trække det tilbage.