- Jens Bangs Stenhus
Kl. 18.30 - ons Kl. 19.30Events / Rundvisning
Rundvisning i Apotekersamlingen - Salling Rooftop
Kl. 16.00 - 20.00Events / Musik
Fredag på Toppen - Aalborg Zoo
Kl. 16.30 - 20.00Events / Velgørenhed
African Wildlife Night - Skråen
Kl. 20.00 - 23.00Koncerter / Musik
Scarlet Pleasure - Skråen
Kl. 22.00 - 23.00Koncerter / Musik
The Rhythm Section - Vikingemuseet Fyrkat
Kl. 10.00 - 15.00Events
Mød Fyrkats venner - Duus Vinkælder
Kl. 10.00 - 14.00Byvandring / Events
Nordjysk Madfestival: Byvandring med frokost på Duus Vinkjælder - Aalborg
Kl. 10.00 - 15.00Åbninger
Svane Køkkenet inviterer til Grand Opening - Racing Arena Aalborg
Kl. 11.00 - 13.00Sport
Lørdags Brunch - Gigantium
Kl. 16.10 - 18.00Sport
Aalborg Håndbold vs. Skjern Håndbold - Skovdalen
Kl. 20.00 - Hele dagenKoncerter / Musik
Rasmus Seebach - Vikingemuseet Fyrkat
Kl. 10.00 - 15.00Events
Mød Fyrkats venner - Aalborg Portland Park
Kl. 15.00 - 17.00Sport
AaB – Kolding IF - Sparkassen Danmark Isarena
Kl. 17.00 - 19.00Sport
Aalborg Pirates – Lukko Rauma - Skråen
Kl. 20.00 - 22.00Show
Sophie’s Surprise 29th - Skråen
Kl. 20.00 - 22.00Show
Sophie’s Surprise 29th - Musikkens Hus
Kl. 20.30 - 22.30Foredrag
Niels Krøjgaard - Hobro
Kl. 14.00 - 15.30Foredrag
Foredrag: Stinesminde Teglværk – et stykke danmarkshistorie - Aalborg Historiske Museum
Kl. 19.00 - 20.30Byvandring
Byvandring – Hekse, spøgelser og bloddryppende historier - Sparkassen Danmark Isarena
Kl. 19.00 - 21.00Sport
Aalborg Pirates – Herlev Eagles - Skråen
Kl. 20.00 - 22.00Show
Sophie’s Surprise 29th - Jens Bangs Stenhus
Kl. 17.00 - 18.00Events / Rundvisning
Rundvisning i Apotekersamlingen - Salling Rooftop
Kl. 17.30 - 20.00Events
Pil selv rejer x Fevertree - Aalborg Portland Park
Kl. 18.30 - 20.00Sport
AaB – VRI - Gråbrødrekloster Museet
Kl. 19.00 - 20.30Byvandring
Byvandring – Middelalderens Aalborg - Skråen
Kl. 20.00 - 22.00Show
Sophie’s Surprise 29th - Hobro
Kl. 16.30 - 19.00Ture / Udendørs
Guidet sejltur på Mariager Fjord - Salling Rooftop
Kl. 17.30 - 20.00Events
Pil selv rejer x Fevertree - Aalborg
Kl. 18.00 - lør Kl. 22.00Dans / Events
Dansekraft - Aalborg Historiske Museum
Kl. 19.00 - 20.30Byvandring
Byvandring – På sporet af Churchill-klubben - Skråen
Kl. 20.00 - 22.00Show
Sophie’s Surprise 29th - Aalborg Streetfood
Kl. 20.45 - 22.30Events
Danmark – San Marino storskærmsarrangement - Aalborg Historiske Museum
Kl. 17.00 - 18.30Byvandring
Byvandring – Forbrydelse og straf – med besøg i Rakkerens Hule - Aalborg Historiske Museum
Kl. 19.00 - 20.30Byvandring
Byvandring – Forbrydelse og straf – med besøg i Rakkerens Hule - Skråen
Kl. 20.00 - 22.00Dans / Show
Barcelona Flamenco Ballet - Vikingemuseet Fyrkat
Kl. 10.00 - 15.00Events
Vikingernes våben: Krigerskole for børn - Aalborg Storcenter
Kl. 12.00 - 16.00Marked
Vintage tøj marked – Hello Vintage - Fårup Sommerland
Kl. 13.00 - søn Kl. 14.00Børn / Events
Ramasjang Mysteriet i Fårup Sommerland - Aalborg Historiske Museum
Kl. 14.00 - 15.00Byvandring
Oplev renæssancen – Besøg fangehullet Rakkerens Hule - Aalborg Historiske Museum
Kl. 17.00 - 18.30Byvandring
Byvandring – Forbrydelse og straf – med besøg i Rakkerens Hule - Aalborg Historiske Museum
Kl. 18.30 - 20.00Byvandring
Byvandring – Forbrydelse og straf – med besøg i Rakkerens Hule - AKKC
Kl. 20.00 - 23.00Comedy / Show
Comedy Ballroom - Vikingemuseet Fyrkat
Kl. 10.00 - 15.00Events
Vikingernes våben: Krigerskole for børn - Aalborg Streetfood
Kl. 11.30 - 16.00Børn
Børnenes dag på Streetfood - Aalborg Historiske Museum
Kl. 13.00 - 15.00Byvandring
Cykeltur – den kolde krig i Aalborg - AKKC
Kl. 14.00 - 16.00Show
Dansk Pro Wrestling - Gigantium
Kl. 20.00 - 21.30Sport
Aalborg Håndbold vs. Ribe-Esbjerg HH - AKKC
Kl. 19.30 - 21.00Foredrag
René Dahl Andersen – Hærdet vol. 2 - AKKC
Kl. 13.00 - 17.00Messe
Sundt Seniorliv - Aalborg Streetfood
Kl. 17.00 - 22.00Events
Brætspilscafé på Streetfood - Aalborg Historiske Museum
Kl. 19.00 - 20.30Byvandring
Vestbyen – Fabrikker, arbejdere og store rigmandsvillaer - Jens Bangs Stenhus
Kl. 17.00 - 18.30Byvandring
Byvandring – Oplev Jens Bangs Aalborg - Aalborg Historiske Museum
Kl. 19.00 - 20.30Byvandring
Byvandring – Hekse, spøgelser og bloddryppende historier - Hobro
Kl. 16.30 - 19.00Ture / Udendørs
Guidet sejltur på Mariager Fjord - Gråbrødrekloster Museet
Kl. 17.00 - 18.30Byvandring
Byvandring – Aalborg gennem 1200 år - AKKC
Kl. 18.00 - Hele dagenEvents / Musik
Fællesspisning + Blæst + Josie Amadonna + Baseløs - Hobro
Kl. 14.00 - 15.00Events
Bogreception: Træbygninger Danmark rundt - AKKC
Kl. 15.00 - lør Kl. 21.00Festival / Smagninger
Aalborg vin & Boblefestival - Racing Arena Aalborg
Kl. 15.45 - 17.45Sport
Aalborg hoppechampionat + Krafft Auktionsløb - Sparkassen Danmark Isarena
Kl. 19.00 - 21.00Sport
Aalborg Pirates – Herning Blue Fox - Aalborg Zoo
Kl. 10.00 - søn Kl. 18.00Børn / Events
Bedsteforældredage - Vikingemuseet Fyrkat
Kl. 10.00 - 15.00Events
Vikingebryllup: Fest på vikingegården - Racing Arena Aalborg
Kl. 18.55 - 20.55Sport
Spar Nord Aalborg Store Pris - Skråen
Kl. 21.30 - Hele dagenComedy / Show
Jonas Mogensen - Hadsund
Kl. 10.00 - 16.00Events
Høstfest ved Havnø Mølle - Vikingemuseet Fyrkat
Kl. 10.00 - 15.00Events
Vikingebryllup: Fest på vikingegården - Aalborg Streetfood
Kl. 11.30 - 16.00Børn
Børnenes dag på Streetfood - Aalborg Historiske Museum
Kl. 13.00 - 15.00Byvandring
Cykeltur – den kolde krig i Aalborg - Skråen
Kl. 19.00 - Hele dagenComedy / Events
Nul stjerner – Det store rejseshow - Aalborg Historiske Museum
Kl. 17.00 - 18.30Byvandring
Byvandring – Aalborg under besættelsen - Hadsund Havn
Kl. 17.00 - 18.30Byvandring
Byvandring – Hadsund under besættelsen - Hobro
Kl. 17.00 - 18.00Byvandring
Byvandring – Hobro under besættelsen - Sparkassen Danmark Isarena
Kl. 19.00 - 21.00Sport
Aalborg Pirates – Rungsted Seier Capital - Aalborg Historiske Museum
Kl. 17.00 - 18.30Byvandring
Byvandring – Det glade Aalborg - Gigantium
Kl. 20.45 - 22.45Sport
Aalborg Håndbold vs. HC Eurofarm Pelister - Hobro
Kl. 16.30 - 19.00Ture / Udendørs
Guidet sejltur på Mariager Fjord - Aalborg Historiske Museum
Kl. 17.00 - 18.30Byvandring
Byvandring – Hekse, spøgelser og bloddryppende historier - Jens Bangs Stenhus
Kl. 17.00 - 18.00Events / Rundvisning
Rundvisning i Apotekersamlingen - AKKC
Kl. 18.00 - Hele dagenEvents / Musik
Fællesspisning + Værk & Vinyl med Christian Grau & Katinka - Jysk Rejsebureau
Kl. 18.00 - 19.30Foredrag
Gratis rejseforedrag: Vietnam - Aalborg Streetfood
Kl. 18.30 - 22.00Events / Konkurrencer
Shuffleboard tunering - Skråen
Kl. 20.00 - 22.00Show
Det Gule Show - Aalborg Historiske Museum
Kl. 16.00 - 17.30Byvandring
Byvandring – Forbrydelse og straf – med besøg i Rakkerens Hule - Aalborg Historiske Museum
Kl. 18.00 - 19.30Byvandring
Byvandring – Forbrydelse og straf – med besøg i Rakkerens Hule - Aalborg Streetfood
Kl. 18.00 - 23.30Events
Social Dating på Streetfood - Aalborg Portland Park
Kl. 19.00 - 21.00Sport
AaB – HB Køge - AKKC
Kl. 20.00 - 22.00Koncerter / Musik
The Kilkennys - Skråen
Kl. 20.00 - Hele dagenEvents / Podcast
Livet ifølge Emil & Thomas Live - Vikingemuseet Fyrkat
Kl. 10.00 - 15.00Events
Oplev vikingernes hverdag - Aalborg Historiske Museum
Kl. 13.00 - 15.00Byvandring
Cykeltur – den kolde krig i Aalborg - Aalborg Historiske Museum
Kl. 14.00 - 15.30Byvandring
Byvandring – Forbrydelse og straf – med besøg i Rakkerens Hule - Gigantium
Kl. 14.00 - 16.00Sport
Aalborg Håndbold vs. TMS Ringsted - Aalborg Historiske Museum
Kl. 16.00 - 17.30Byvandring
Byvandring – Forbrydelse og straf – med besøg i Rakkerens Hule - Skråen
Kl. 20.00 - Hele dagenKoncerter / Musik
Per Vers – Sidste omgang med Benny Andersen Tour - Aalborg Streetfood
Kl. 20.00 - 23.59Dans / Events
MegaKarmaFest - Vikingemuseet Fyrkat
Kl. 10.00 - 15.00Events
Oplev vikingernes hverdag - Aalborg Zoo
Kl. 11.00 - 17.00Børn / Dyr
Naturvidenskabsfestival i Aalborg Zoo - Aalborg Streetfood
Kl. 11.30 - 16.00Børn
Børnenes dag på Streetfood - Racing Arena Aalborg
Kl. 16.45 - 18.45Sport
V65 Tirsdag - Jens Bangs Stenhus
Kl. 17.00 - 18.30Byvandring
Byvandring – Oplev Jens Bangs Aalborg - Aalborg Historiske Museum
Kl. 17.00 - 19.00Byvandring
Klosterbyvandring – Aalborgs tre middelalderklostre - Sparkassen Danmark Isarena
Kl. 19.30 - 21.30Sport
Aalborg Pirates – Odense Bulldogs - Aalborg Historiske Museum
Kl. 17.00 - 18.30Byvandring
Vestbyen – Fabrikker, arbejdere og store rigmandsvillaer - Aalborg Historiske Museum
Kl. 17.00 - 18.30Byvandring
Byvandring – På sporet af Churchill-klubben - Trekanten
Kl. 18.00 - 21.30Foredrag
Bag om Badehotellet med Jens Jacob Tychsen - AKKC
Kl. 19.00 - 20.15Comedy / Show
Jeg er stadig Nikolaj Stokholm - Aalborg Historiske Museum
Kl. 19.00 - 20.30Byvandring
Byvandring – Hekse, spøgelser og bloddryppende historier - Aalborg Streetfood
Kl. 19.00 - 21.00Comedy / Events
Stand-up night - Skråen
Kl. 19.30 - Hele dagenSatire
Satiregruppen MAGT - Aalborg Historiske Museum
Kl. 16.00 - 17.30Byvandring
Byvandring – Forbrydelse og straf – med besøg i Rakkerens Hule - Aalborg Historiske Museum
Kl. 18.00 - 19.30Byvandring
Byvandring – Forbrydelse og straf – med besøg i Rakkerens Hule - AKKC
Kl. 18.30 - lør Kl. 01.00Awards / Show
AALBORG AWARDS 2023 - Sparkassen Danmark Isarena
Kl. 19.30 - 21.30Sport
Aalborg Pirates – Esbjerg Energy - AKKC
Kl. 20.00 - Hele dagenKoncerter / Musik
Stine Bramsen - Skråen
Kl. 20.00 - 22.00Koncerter / Musik
Carl Emil Petersen - AKKC
Kl. 16.00 - 20.30Show
Johnni Gade - Aalborg Historiske Museum
Kl. 16.00 - 17.30Byvandring
Byvandring – Forbrydelse og straf – med besøg i Rakkerens Hule - Aalborg Historiske Museum
Kl. 18.00 - 19.30Byvandring
Byvandring – Forbrydelse og straf – med besøg i Rakkerens Hule - AKKC
Kl. 20.00 - 23.00Koncerter / Musik
Smukke Møller - Skråen
Kl. 20.00 - 22.00Koncerter / Musik
Soulkompagniet