- Teater Nordkraft
Hele dagenShow
Kongernes Fald – Teater Nordkraft - Utzon Center
Hele dagenEvents / Kultur
SOMMERHUS -
Kl. 17.00 - søn Kl. 02.00Dans / Fest og natteliv
Minglr Nytårsfest på Centralværkstedet i Aarhus - Sparkassen Danmark Isarena
Kl. 20.00 - søn Kl. 22.00Sport
Aalborg Pirates – SønderjyskE - Musikkens Hus
Kl. 19.30 - Hele dagenKoncerter
Nytårskoncert - Musikkens Hus
Kl. 15.00 - Hele dagenKoncerter
Nytårskoncert - Sparkassen Danmark Isarena
Kl. 19.00 - 21.00Sport
Aalborg Pirates – Odense Bulldogs - Musikkens Hus
Kl. 20.00 - Hele dagenComedy / Show
Vanvittig Verdenshistorie - Musikkens Hus
Kl. 20.00 - Hele dagenKoncerter / Musik
En aften med Andersen - Musikkens Hus
Kl. 20.00 - Hele dagenJazz / Koncerter
5x Vuust - Gigantium
Kl. 12.00 - søn Kl. 17.00Messe
Camping 2023 - Skråen
Kl. 19.00 - Hele dagenKoncerter / Musik
Vinter Metal 2023 - Musikkens Hus
Kl. 20.00 - Hele dagenKoncerter / Musik
Maximillian - AKKC
Indtil kl. 23.00Events / Koncerter
Danmarks store Boyband-tour kommer til Aalborg - Skråen
Kl. 20.00 - Hele dagenEvents
Wrestling - AKKC
Kl. 20.00 - Hele dagenKoncerter / Musik
The Boyband Tour - Musikkens Hus
Kl. 20.00 - Hele dagenKoncerter / Musik
Dreamers’ Circus - Musikkens Hus
Kl. 19.00 - Hele dagenForedrag
Bag Om Forbrydelsen – foredrag med Sebastian Richelsen - Musikkens Hus
Kl. 19.30 - Hele dagenKoncerter / Musik
Debussy & Mozart - Sparkassen Danmark Isarena
Kl. 19.00 - 21.00Sport
Aalborg Pirates – Esbjerg Energy - Musikkens Hus
Kl. 19.30 - Hele dagenKoncerter / Musik
Joshua Bell & Academy of St Martin in the Fields - Musikkens Hus
Kl. 20.00 - Hele dagenKoncerter / Musik
Lisa Nilsson & Mattias Torell - Musikkens Hus
Kl. 19.00 - Hele dagenForedrag
Hostesaft for sjælen – foredrag med Mette Lisby og Maise Njor - AKKC
Kl. 19.30 - Hele dagenKoncerter
Løvernes Konge - Skråen
Kl. 19.00 - Hele dagenKoncerter
Natasha Brock - Musikkens Hus
Kl. 19.30 - Hele dagenKoncerter / Musik
Lalo & Prokofjev - Skråen
Kl. 20.00 - Hele dagenKoncerter
Iris Gold - Sparkassen Danmark Isarena
Kl. 19.00 - 21.00Sport
Aalborg Pirates – SønderjyskE - Skråen
Kl. 20.00 - Hele dagenKoncerter
Calby - Musikkens Hus
Kl. 14.00 - Hele dagenKoncerter / Musik
Pro Musica: Et besøg i Wien - Budolfi Kirke
Kl. 16.00 - 17.15Koncerter
Nytårskoncert med sopran fra Det Kongelige Teater – Sofie Elkjær Jensen - Aalborg Lufthavn
Kl. 10.00 - 17.00Festival / Messe
Aalborg rejsefestival - AKKC
Kl. 11.00 - 16.00Messe
Bryllup 2023 - Musikkens Hus
Kl. 16.00 - Hele dagenKoncerter / Musik
Carl Nielsen Kvintetten - Musikkens Hus
Kl. 19.00 - 21.00Foredrag
Foredrag med Mr. James – Muldvarpen: Undercover i Nordkorea - Sparkassen Danmark Isarena
Kl. 20.00 - 22.00Sport
Aalborg Pirates – Herning Blue Fox - Musikkens Hus
Kl. 19.30 - Hele dagenFilm
Os der lever - Skråen
Kl. 20.00 - Hele dagenKoncerter / Musik
Bryan Adams Tribute - AKKC
Kl. 20.00 - 21.30Koncerter / Musik
Ginne Marker - Musikkens Hus
Kl. 20.00 - 21.00Koncerter / Musik
Eee gee - Gigantium
Kl. 16.10 - 18.00Sport
Aalborg Håndbold vs. GOG - Skråen
Kl. 20.00 - Hele dagenKoncerter / Musik
Soulfunction - Musikkens Hus
Kl. 20.00 - 21.15Koncerter / Musik
Stine Bramsen - AKKC
Kl. 12.00 - 16.00Events / Messe
Hello Vintage - AKKC
Kl. 19.30 - 22.00Show
Svanesøen - Skråen
Kl. 20.00 - Hele dagenEvents / Podcast
Livet ifølge Emil & Thomas Live - AKKC
Kl. 19.00 - 21.30Foredrag
Fra anholdelse til dom - Musikkens Hus
Kl. 20.00 - 21.30Koncerter / Musik
Jormin, Willemark, Nakagawa & Fält - Gigantium
Kl. 18.45 - 21.00Sport
Aalborg Håndbold vs. Pick Szeged - AKKC
Kl. 19.30 - 22.00Musik / Show
Frozen – Ice Show - Musikkens Hus
Kl. 19.30 - 21.30Koncerter / Musik
Debussy, Bartók & Stravinskij - AKKC
Kl. 20.00 - 22.00Show
Det Gule Show – med Fisker & Pilgaard - Blokhus
Kl. 15.00 - søn Kl. 11.00Mad / Ophold
Valentins weekend på Strandhotellet i Blokhus - AKKC
Kl. 15.30 - lør Kl. 21.30Events / Festival
Aalborg Gin Festival - Musikkens Hus
Kl. 11.00 - Hele dagenEvents / Musik
Langsom lørdag: Mød træblæserne - Skråen
Kl. 20.00 - Hele dagenKoncerter / Musik
Clara - Musikkens Hus
Kl. 20.00 - 21.15Koncerter / Musik
Steen Jørgensen introducerer Jørgensen/Botes - Musikkens Hus
Kl. 20.00 - 21.30Koncerter / Musik
The Savage Rose - Musikkens Hus
Kl. 19.30 - 20.30Foredrag / Musik
Onsdag aften med dirigent Michael Schønwandt - AKKC
Hele dagenComedy / Show
Nyt show med Nikolaj Stockholm i AKKC - Musikkens Hus
Kl. 19.30 - 21.30Koncerter / Musik
Strauss & Bartók - Aalborg Portland Park
Kl. 19.00 - 21.00Sport
AaB-AGF - Skråen
Kl. 20.00 - Hele dagenKoncerter / Musik
Jonny Hefty & Jøden - Skråen
Kl. 20.00 - Hele dagenKoncerter / Musik
Kesi - Musikkens Hus
Kl. 20.00 - 22.00Koncerter / Musik
10cc - Musikkens Hus
Kl. 14.00 - 16.00Koncerter / Musik
Sigurd fortæller om naturvidenskab - Fjordmarken
Kl. 18.30 - 19.30Show
Circus of Torment af Dystophia Entertainment - Musikkens Hus
Kl. 19.00 - 21.00Foredrag
John Harmsen - Skråen
Kl. 20.00 - Hele dagenComedy / Events
Nul stjerner – Det store rejseshow - Fjordmarken
Kl. 21.00 - 22.00Show
Circus of Torment af Dystophia Entertainment - Fjordmarken
Kl. 18.30 - 19.30Show
Circus of Torment af Dystophia Entertainment - Gigantium
Kl. 18.45 - 21.00Sport
Aalborg Håndbold vs. Elverum Håndball - Sparkassen Danmark Isarena
Kl. 19.00 - 21.00Sport
Aalborg Pirates – Rungsted Seier Capital - Musikkens Hus
Kl. 19.30 - Hele dagenKoncerter / Musik
Kristian Riisager - Fjordmarken
Kl. 21.00 - 22.00Show
Circus of Torment af Dystophia Entertainment - Fjordmarken
Kl. 18.30 - 19.30Show
Circus of Torment af Dystophia Entertainment - Musikkens Hus
Kl. 19.00 - lør Kl. 20.30Comedy
Rune Klan – Tvivl - Fjordmarken
Kl. 21.00 - 22.00Show
Circus of Torment af Dystophia Entertainment - Racing Arena Aalborg
Kl. 15.45 - 18.00Sport
Fredagstrav med fælles skandinavisk spil - Gigantium
Kl. 18.30 - 20.30Sport
Aalborg Håndbold vs. SønderjyskE Herrer - Fjordmarken
Kl. 18.30 - 19.30Show
Circus of Torment ad Dystophia Entertainment - Sparkassen Danmark Isarena
Kl. 20.00 - 22.00Sport
Aalborg Pirates – Frederikshavn White Hawks - Musikkens Hus
Kl. 20.00 - 22.30Musik / Satire
“Weird Al” Yankovic - Fjordmarken
Kl. 21.00 - 22.00Show
Circus of Torment af Dystophia Entertainment - Skråen
Kl. 22.00 - Hele dagenKoncerter / Musik
Kasper Buch - Skråen
Kl. 16.00 - Hele dagenShow
Os mod jer 2023 - Fjordmarken
Kl. 18.30 - 19.30Show
Circus of Torment af Dystophia Entertainment - Fjordmarken
Kl. 21.00 - 22.00Show
Circus of Torment af Dystophia Entertainment - Fjordmarken
Kl. 18.30 - 19.30Show
Circus of Torment af Dystophia Entertainment - Skråen
Kl. 19.00 - Hele dagenShow
Jan Hellesøe Live Tour 2022 - Musikkens Hus
Kl. 19.00 - 21.00Foredrag
Daniel Rye: Vejen tilbage - Musikkens Hus
Kl. 19.00 - 20.00Foredrag
Ellen Hillingsø - Musikkens Hus
Kl. 19.00 - 21.00Foredrag
Formel 1 optakt 2023 - Sparkassen Danmark Isarena
Kl. 19.00 - 21.00Sport
Aalborg Pirates – Rødovre Mighty Bulls - Skråen
Kl. 19.00 - Hele dagenSatire / Show
Martin Johannes Larsen & Rasmus Wallbridge - Musikkens Hus
Kl. 19.00 - 21.00Foredrag
Jens Voigt - Musikkens Hus
Kl. 20.00 - 22.00Koncerter / Musik
The Rolling Stones i seks årtier - Aalborg Portland Park
Kl. 18.00 - 20.00Sport
AaB-Viborg F.F - Musikkens Hus
Kl. 19.30 - 21.30Koncerter / Musik
Wagner, Martinu & Bruckner - Skråen
Kl. 20.00 - Hele dagenKoncerter / Musik
Lamin - AKKC
Kl. 10.00 - søn Kl. 18.00Messe
Krop-Sind-Ånd Helsemesse - Skråen
Kl. 20.00 - Hele dagenKoncerter / Musik
Back In Black - Skråen
Kl. 22.00 - Hele dagenKoncerter / Musik
The Fire Once Lost - Teater Nordkraft
Hele dagenShow
Lazarus- Teater Nordkraft - Aalborg
Hele dagenEvents / Kultur
Aalborg i farver - Musikkens Hus
Kl. 14.00 - Hele dagenKoncerter / Musik
Pro Musica: Fra top til bund - Musikkens Hus
Kl. 20.00 - 22.15Koncerter / Musik
Musikkens Beat præsenterer: Afskum, Emmadop & Laura Ziani - Skråen
Kl. 20.00 - Hele dagenComedy
Skråen Comedy Night - Sparkassen Danmark Isarena
Kl. 17.00 - 19.00Sport
Aalborg Pirates – Herlev Eagles - Racing Arena Aalborg
Kl. 12.20 - 14.00Sport
Lunch Trav med skandinavisk V4-pulje – Gratis entré - Aalborg Portland Park
Kl. 19.00 - 21.00Sport
AaB-FC Midtjylland - Musikkens Hus
Kl. 19.00 - 21.00Foredrag
René Dahl Andersen - Musikkens Hus
Kl. 20.00 - 21.30Foredrag
Emma Holten -
Kl. 19.00 - 21.00Foredrag / Musik
Peter A.G. - Teater Nordkraft
Hele dagenShow
Zinkdrengene – Teater Nordkraft - Musikkens Hus
Kl. 19.00 - Hele dagenForedrag
Emil Midé Erichsen: Et arktisk eventyr - Nørresundby Idrætscenter
Kl. 19.00 - 21.00Løb
Ladies Mud Race Dark Edition - Musikkens Hus
Kl. 20.00 - 21.30Koncerter / Musik
Jakob Bro, Arve Henriksen & Jorge Rossy - AKKC
Kl. 17.00 - Hele dagenShow / Teater
Robin Hood - Nørresundby Idrætscenter
Kl. 19.00 - 21.00Løb
Xtreme Mandehørm Dark Edition - Skråen
Kl. 20.00 - Hele dagenKoncerter / Musik
Dissing, Las & Cross - Gigantium
Kl. 20.45 - Hele dagenSport
EHF EURO CUP: Danmark – Tyskland - Skråen
Kl. 20.00 - Hele dagenKoncerter / Musik
Emil Kruse - AKKC
Kl. 21.00 - 23.00Koncerter / Musik
Johan Blacksmith - Skråen
Kl. 22.00 - Hele dagenKoncerter / Musik
Lise Ranks - Folkeuniversitetet Aalborg
Indtil kl. 15.00Foredrag
Knivskarp – Ny forskning om hjernen (med Troels W. Kjær) - Musikkens Hus
Kl. 11.00 - Hele dagenBørn / Musik
Langsom lørdag: Harpe, tuba & sopran - AKKC
Kl. 14.00 - 15.45Show
Dansk Pro Wrestling - AKKC
Kl. 20.00 - Hele dagenPodcast / Show
Den Grå Side - AKKC
Kl. 20.00 - 22.00Show
Dansk Pro Wrestling - Skråen
Kl. 11.00 - Hele dagenShow
Vercinger & Dengo - Musikkens Hus
Kl. 15.00 - 16.15Børn
Hr. Skæg og Den Store Hemmelighed - Racing Arena Aalborg
Kl. 12.20 - 14.00Sport
Lunch Trav med skandinavisk V4 pulje – Gratis entré - AKKC
Kl. 20.00 - Hele dagenComedy / Show
Eks-mænd - Skråen
Kl. 19.00 - Hele dagenEvents / Kunst
Strik & Drik - Musikkens Hus
Kl. 20.00 - 21.15Koncerter / Musik
Tomas Høffding - Musikkens Hus
Kl. 20.00 - 22.15Koncerter / Musical
Andrew Lloyd Webber Musical Gala - Skråen
Kl. 20.00 - Hele dagenShow
Chippendales - Musikkens Hus
Kl. 17.00 - 19.00Show / Teater
Tryllefløjten - Skråen
Kl. 20.00 - Hele dagenKoncerter / Musik
Hit med 80’erne - Musikkens Hus
Kl. 20.00 - 21.30Koncerter / Musik
Blaue Blume - Skråen
Kl. 22.00 - Hele dagenKoncerter / Musik
Fräulein - Racing Arena Aalborg
Kl. 11.00 - 13.00Sport
Lørdags Brunch - Musikkens Hus
Kl. 17.00 - 19.00Koncerter / Musik
Emerson String Quartet - Gigantium
Kl. 18.30 - 20.30Sport
Aalborg Håndbold vs. Mors-Thy Håndbold - AKKC
Kl. 20.00 - 23.00Koncerter / Show
BEE GEES LEGACY: The Bee Gees Music Celebration! - Skråen
Kl. 20.00 - Hele dagenKoncerter / Musik
Ude Af Kontrol - Aalborg Portland Park
Kl. 15.00 - 17.00Sport
AaB-Randers FC - AKKC
Kl. 16.00 - Hele dagenComedy / Show
Lisbet & Ulf - Musikkens Hus
Kl. 19.30 - 21.30Foredrag
Anders Agger: Historien om Danmark - Folkeuniversitetet Aalborg
Kl. 17.00 - 18.45Foredrag
En safari fra helvede (med Tom Buk-Swienty) - Musikkens Hus
Kl. 19.00 - 21.00Foredrag
Rikke Østergaard - Skråen
Kl. 19.30 - Hele dagenForedrag
Signe Molde - AKKC
Kl. 19.30 - 23.00Show / Teater
Cosí Fan Tutte - AKKC
Kl. 20.00 - Hele dagenComedy / Show
Per Helge - Musikkens Hus
Kl. 20.00 - 21.15Koncerter / Musik
Marie & Carl Nielsen – En kærlighedshistorie - Skråen
Kl. 20.00 - Hele dagenKoncerter / Musik
Phlake - Musikkens Hus
Kl. 20.00 - 21.15Koncerter / Musik
Jens Unmack - Skråen
Kl. 22.00 - Hele dagenKoncerter / Musik
ELBA - Budolfi Kirke
Kl. 15.00 - 16.30Koncerter / Musik
Kormusik til faste, Maria bebudelsesdag og påske - Gigantium
Kl. 16.10 - 18.00Sport
Aalborg Håndbold vs. TTH Holstebro - Musikkens Hus
Kl. 19.30 - Hele dagenKoncerter / Musik
Andreas Brantelid & Christian Ihle Hadland - Skråen
Kl. 20.00 - Hele dagenShow / Stand-up
Verden ifølge Pelle - Skråen
Kl. 13.00 - Hele dagenMusik / Show
MGP Galla Show 2023 - Musikkens Hus
Kl. 19.30 - Hele dagenKoncerter / Musik
The King’s Singers - Folkeuniversitetet Aalborg
Kl. 17.00 - 18.45Foredrag
USA: Er der håb for Guds eget land? - Musikkens Hus
Kl. 19.00 - 21.00Foredrag
Niels Overgaard - Musikkens Hus
Kl. 20.00 - 21.15Koncerter / Musik
Bjørn Eidsvåg - Skråen
Kl. 20.00 - Hele dagenKoncerter / Musik
Band Battle Songwriter 1. Semifinale - AKKC
Kl. 08.30 - Hele dagenEvents
Net Zero Pathways - Skråen
Kl. 20.00 - Hele dagenKoncerter / Musik
Danser Med Piger - Musikkens Hus
Kl. 20.00 - 21.30Koncerter / Musik
Kajsa Vala - Racing Arena Aalborg
Kl. 15.45 - 17.45Sport
Fredagstrav med fælles skandinavisk spil - Skråen
Kl. 20.00 - Hele dagenKoncerter / Musik
Michael Falch - Musikkens Hus
Kl. 20.00 - 21.15Koncerter / Musik
Soleima - AKKC
Kl. 20.00 - 21.45Comedy / Show
Specialklassen - Skråen
Kl. 22.00 - Hele dagenKoncerter / Musik
Falderebet - Skråen
Kl. 20.00 - Hele dagenKoncerter / Musik
HANS KNUDSENS PLADS - AKKC
Kl. 20.00 - 21.30Koncerter / Musik
Smokie - Musikkens Hus
Kl. 20.00 - 21.00Koncerter / Musik
PRISMA - AKKC
Kl. 20.00 - 21.45Comedy / Show
Specialklassen - Budolfi Kirke
Kl. 19.00 - 20.30Koncerter / Musik
Mozarts Requiem med Herning Kirkes Drengekor og Danmarks Underholdningsorkester - Musikkens Hus
Kl. 19.30 - Hele dagenKoncerter
Johannespassionen - Skråen
Kl. 20.00 - Hele dagenKoncerter / Musik
Fabräk - Gigantium
Kl. 20.00 - 22.00Sport
Aalborg Håndbold vs. KIF Kolding - Budolfi Kirke
Kl. 15.00 - 16.30Koncerter / Musik
Passionskoncert med Carl Heinrich Graun’s “Der tod Jesu” - Musikkens Hus
Kl. 20.00 - 21.15Koncerter / Musik
Kasper Winding - Musikkens Hus
Kl. 20.00 - 21.00Koncerter / Musik
Dopha - Racing Arena Aalborg
Kl. 13.00 - 15.00Sport
Søndagsfrokost - Aalborg Portland Park
Kl. 14.00 - 16.00Sport
AaB – OB - Musikkens Hus
Kl. 19.00 - 21.00Foredrag
Lev mere – tænk mindre – Foredrag med psykolog Pia Callesen - Skråen
Kl. 20.00 - Hele dagenKoncerter / Musik
The Greatest Love Of All - Nordkraft
Kl. 09.00 - 15. aprEvents / Kultur
Ordkraft - Musikkens Hus
Kl. 10.30 - 12.00Koncerter
Morten Nielsen: Hjertet er tungt af lykke - Folkeuniversitetet Aalborg
Kl. 17.00 - 18.45Foredrag
Klimakrise – Politik eller videnskab? - AKKC
Kl. 18.00 - Hele dagenEvents / Koncerter
Fællesspisning + OH LAND + EMELY - Musikkens Hus
Kl. 20.00 - 21.00Koncerter / Musik
Mads Christian - Skråen
Kl. 20.00 - Hele dagenKoncerter / Musik
Band Battle Songwriter 2. Semifinale - Musikkens Hus
Kl. 19.30 - Hele dagenKoncerter / Musik
Mød musikken i filmen - Musikkens Hus
Kl. 20.00 - 21.15Jazz / Koncerter
Caroline Henderson & Nikolaj Hess - Skråen
Kl. 20.00 - Hele dagenKoncerter / Musik
Jonny Hefty & Jøden - Skråen
Kl. 22.00 - Hele dagenKoncerter
Evigby - Skråen
Kl. 20.00 - Hele dagenKoncerter / Musik
Band Battle Songwriter 3. Semifinale - Racing Arena Aalborg
Kl. 13.00 - 15.00Sport
Finale i DM for Travtrænere - SanGiovanni
Kl. 17.30 - Hele dagenEvents
Italian Sunday Family Dinner - Musikkens Hus
Kl. 19.00 - 21.00Foredrag
TÆNK med Svend Brinkmann - Budolfi Kirke
Kl. 19.30 - 21.00Koncerter / Musik
Festlig bryllupsmusik og salmer – en koncert i kærlighedens tegn - SanGiovanni
Kl. 19.30 - 21.30Events
Vinbanko - Skråen
Kl. 21.00 - Hele dagenComedy / Show
Nicolaj Lange - Musikkens Hus
Kl. 19.30 - 21.30Jazz / Koncerter
Barber, Marsalis & Dvořák - Skråen
Kl. 20.00 - Hele dagenComedy
Sæd og Farmand - AKKC
Kl. 21.30 - Hele dagenComedy / Show
Anders Matthesen - Skråen
Kl. 20.00 - Hele dagenShow / Stand-up
Verden ifølge Pelle - Skråen
Kl. 22.00 - Hele dagenKoncerter / Musik
Trubaduren og Hans Rockband - Musikkens Hus
Kl. 14.00 - Hele dagenKoncerter / Musik
Pro Musica: Samarbejdskoncert med Musikkens Kammerklub - Budolfi Kirke
Kl. 16.00 - 17.30Koncerter / Musik
Besøg af det lettisk kor Jasminas Koris - Skråen
Kl. 20.00 - Hele dagenMusik / Show
Rasmus Bjerg – John Trio - AKKC
Kl. 20.00 - Hele dagenKoncerter / Musik
Rasmus Walter - Musikkens Hus
Kl. 20.00 - 21.15Koncerter / Musik
Søren Huss - Skråen
Kl. 16.00 - Hele dagenComedy / Show
Comkean – Liveshow 2023 - Teater Nordkraft
Hele dagenShow
VI DE 1% – Teater Nordkraft - Racing Arena Aalborg
Kl. 17.00 - 19.00Sport
Mandagschancen - Folkeuniversitetet Aalborg
Kl. 17.00 - 18.45Foredrag
Smerte – Den gode, den onde og den virkelig grusomme - Musikkens Hus
Kl. 19.00 - 21.00Foredrag
Jeanette Varberg - Skråen
Kl. 20.00 - Hele dagenKoncerter / Musik
Voodoo Saints - AKKC
Kl. 18.00 - Hele dagenComedy / Events
Fællesspisning + Conrad Molden + Henrik Danielsen - Skråen
Kl. 19.30 - Hele dagenShow
Niels Hausgaard - Skråen
Kl. 20.00 - Hele dagenShow
Hav og Kamal – Live Tour - Musikkens Hus
Kl. 19.30 - 20.45Klassisk musik / Koncerter
Nielsen & Sibelius - Budolfi Kirke
Kl. 17.00 - 18.30Koncerter / Musik
Festkoncert i anledning af 75 året for den første kvindelige ordinant - Skråen
Kl. 20.00 - Hele dagenKoncerter / Musik
The Sandmen - Skråen
Kl. 22.00 - Hele dagenKoncerter / Musik
Diplomatic Immunity - Musikkens Hus
Kl. 11.00 - 12.00Klassisk musik / Koncerter
Symfoniorkestrets eventyrlige verden - AKKC
Kl. 12.00 - 16.00Messe / Mode
Hello Vintage - Fårup Sommerland
Kl. 13.00 - 13.30Børn / Events
Bluey - Musikkens Hus
Kl. 19.30 - 21.00Koncerter / Musik
Lucas & Arthur Jussen - Skråen
Kl. 20.00 - Hele dagenKoncerter / Musik
Hans Philip - Teater Nordkraft
Hele dagenShow
Cirkelines Museskole – Teater Nordkraft - Aalborg Portland Park
Kl. 14.00 - 16.00Sport
AaB – Lyngby BK - Skråen
Kl. 19.30 - Hele dagenShow
Niels Hausgaard - Fårup Sommerland
Kl. 10.00 - 17.00Events
Blå Mandag i Fårup Sommerland -
Events
IDRÆTSMØDET - AKKC
Kl. 09.00 - lør Kl. 16.00Børn / Events
Postyrium – Det Kongelig Teaters børneunivers - Racing Arena Aalborg
Kl. 16.45 - 18.45Sport
V65 Tirsdag - Musikkens Hus
Kl. 19.00 - 21.00Foredrag
Henrik Tingleff - SanGiovanni
Kl. 18.30 - 20.30Events
Cocktail & Antipasti - Musikkens Hus
Kl. 19.00 - 21.00Foredrag
Værd at vide om mænd og kvinders hjerner – foredrag med Ann E. Knudsen - Kildeparken
Kl. 17.00 - 22.00Løb
Bike & Run & Walk stafet - Musikkens Hus
Kl. 19.30 - 20.45Klassisk musik / Koncerter
Dvořák, Schnelzer & Tarrodi - Skråen
Kl. 20.00 - Hele dagenKoncerter / Musik
Theessink & Møller - Skråen
Kl. 20.00 - Hele dagenKoncerter / Musik
Jimilian - Skråen
Kl. 22.00 - Hele dagenKoncerter / Musik
Elo Kay - Musikkens Hus
Kl. 11.00 - 12.15Rundvisning
Rundvisning – Musikkens Hus - Fårup Sommerland
Kl. 13.00 - søn Kl. 14.00Børn / Events
Popsi og Krelle - Gigantium
Kl. 16.30 - 18.30Sport
Aalborg Håndbold vs. Ribe-Esbjerg HH - Musikkens Hus
Kl. 18.00 - 20.00Klassisk musik / Koncerter
The Gratitude Concert - AKKC
Kl. 19.00 - 21.00Podcast / Show
Videnskabeligt Udfordret - Skråen
Kl. 20.00 - Hele dagenKoncerter / Musik
Swan Lee - Aalborg Portland Park
Kl. 12.00 - 14.00Sport
AaB – AC Horsens - Fårup Sommerland
Kl. 10.00 - 17.00Events
Blå Mandag i Fårup Sommerland - Musikkens Hus
Kl. 19.00 - 21.00Foredrag
Morten Albæk: Falske sandheder i livet - Musikkens Hus
Kl. 20.00 - 21.30Events / Foredrag
Ole Henriksen hos Michéle LIVE - Musikkens Hus
Kl. 19.00 - 21.00Foredrag
Nils Villemoes - SanGiovanni
Kl. 19.30 - 21.30Events
Vinbanko - KaffeFair
Kl. 19.00 - 21.00Foredrag
Sæt pris på dig selv’ foredraget med Mille Skjold Madsen - Musikkens Hus
Kl. 19.30 - 21.00Klassisk musik / Koncerter
Kærlighed & død med Morlot: Sæsonafslutning - Skråen
Kl. 21.00 - Hele dagenComedy / Show
Simon Jul - Racing Arena Aalborg
Kl. 15.45 - 17.45Sport
Fredagstrav med fælles skandinavisk spil - Skråen
Kl. 20.00 - Hele dagenKoncerter / Musik
Anne Linnet - Musikkens Hus
Kl. 20.00 - 21.30Jazz / Koncerter
Line Kruse “bånd” - Skråen
Kl. 22.00 - Hele dagenKoncerter / Musik
Gunnva - Musikkens Hus
Kl. 11.00 - Hele dagenMusik
Publikumsorkester - Skråen
Kl. 20.00 - Hele dagenKoncerter / Musik
Band Battle Finale - Gigantium
Kl. 18.00 - 20.00Sport
Aalborg Håndbold vs. Skjern Håndbold - Skagen
Hele dagenEvents
Skagen Race - Fårup Sommerland
Kl. 10.00 - 17.00Events / Forlystelser
Sidste skoledag i Fårup Sommerland - Fårup Sommerland
Kl. 10.00 - 17.00Events / Forlystelser
Sidste skoledag i Fårup Sommerland - Skråen
Kl. 20.00 - Hele dagenKoncerter / Musik
Mercenary - Racing Arena Aalborg
Kl. 13.00 - 15.00Sport
Sæsonstart Aalborg Galop + 4 travløb - Skråen
Kl. 19.00 - Hele dagenShow
Mads & A-holdet - Sohngaardsholmparken
Hele dagenEvents / Sport
Tough trails - Fårup Sommerland
Kl. 13.00 - søn Kl. 14.00Børn / Events
Hr. Skæg i Fårup Sommerland - Skråen
Kl. 20.00 - Hele dagenKoncerter / Musik
Ganger - Aalborg Portland Park
Kl. 14.00 - 16.00Sport
AaB – FC Midtjylland - Gigantium
Kl. 14.00 - 16.00Sport
Aalborg Håndbold vs. Fredericia Håndboldklub - Racing Arena Aalborg
Kl. 17.00 - 19.00Sport
Mandagschancen - SanGiovanni
Kl. 18.30 - 20.30Events
Cocktail & Antipasti - Skråen
Kl. 19.00 - Hele dagenSatire / Show
Martin Johannes Larsen & Rasmus Wallbridge - Folkeuniversitetet Aalborg
Kl. 19.00 - 20.45Foredrag
Afvigernes ø – Livø Anstalten 1911-1961 - Aalborg
Kl. 10.00 - søn Kl. 13.00Events
Træskibs Sammenslutningens Pinsestævne - Skagen
Hele dagenLøb / Sport
Råbjerg Mile Løbet - Aalborg
Kl. 10.00 - Hele dagenEvents
Aalborg Karneval - Aalborg Zoo
Kl. 10.00 - man Kl. 16.00Børn / Events
Pinse – Naturen er den vildeste gave - Fårup Sommerland
Kl. 13.00 - søn Kl. 14.00Events
Heino fikser alt - Musikkens Hus
Kl. 19.30 - 21.30Klassisk musik / Koncerter
Os der lever – ekstrakoncert - SanGiovanni
Kl. 17.30 - Hele dagenEvents
Italian Sunday Family Dinner - Hjallerup
Hele dagenMarked
Hjallerup Marked - Musikkens Hus
Kl. 19.30 - 21.00Foredrag / Klassisk musik
Aalborg Symfoniorkesters sæsonpræsentation 2023-2024 - Aalborg
Hele dagenEvents
Verdens Vildeste Brobyggere - Salling Rooftop
Kl. 19.30 - 22.00Events / Koncerter
Rooftop Live – FALLULAH - Vejgaard
Kl. 10.00 - 14.00Events
Mænd og kvinder i uniformer - Fårup Sommerland
Kl. 12.00 - 12.00Åbninger / Events
Aquaparken åbner i Fårup Sommerland - Aalborg Portland Park
Kl. 14.00 - 16.00Sport
AaB – Silkeborg IF - AKKC
Kl. 19.00 - Hele dagenComedy / Show
Jeg er stadig Nikolaj Stokholm - Racing Arena Aalborg
Kl. 13.00 - 15.00Sport
DM for monteryttere - Aalborg Historiske Museum
Kl. 19.00 - 20.30Byvandring
Byvandring – Hekse, spøgelser og bloddryppende historier - SanGiovanni
Kl. 19.30 - 21.30Events
Vinbanko - AKKC
Kl. 18.30 - 20.00Comedy
Anders Matthesen Jokes – fra en hvid straight mand - Jens Bangs Stenhus
Kl. 19.00 - 20.30Byvandring
Byvandring – Oplev Jens Bangs Aalborg - Fårup Sommerland
Kl. 13.00 - søn Kl. 14.00Events / Koncerter
Wafande i Fårup Sommerland - Racing Arena Aalborg
Kl. 13.00 - 15.00Sport
Amatørdag + Ponlyløb - Aalborg Historiske Museum
Kl. 19.00 - 20.30Byvandring
Vestbyen – Fabrikker, arbejdere og store rigmandsvillaer - Aalborg Historiske Museum
Kl. 19.00 - 20.30Byvandring
Byvandring – Hekse, spøgelser og bloddryppende historier - SanGiovanni
Kl. 18.30 - 20.30Events
Cocktail & Antipasti - Aalborg Historiske Museum
Kl. 19.00 - 20.30Byvandring
Byvandring – På sporet af Churchill-klubben - AKKC
Kl. 14.00 - 17.00Åbninger / Events
Åbningslounge – Fejring af nyt gavlmaleri - Aalborg
Kl. 17.45 - 19.15Events / Smagninger
Gin & Tonic Cruise - Musikkens Hus
Kl. 19.00 - 22.15Events / Koncerter
Shu-bi-dua 50 - Jens Bangs Stenhus
Kl. 19.00 - 20.30Byvandring
Byvandring – Oplev Jens Bangs Aalborg - Aalborg Historiske Museum
Kl. 17.00 - 18.30Byvandring
Byvandring – Forbrydelse og straf – med besøg i Rakkerens Hule - Aalborg Historiske Museum
Kl. 19.00 - 20.30Byvandring
Byvandring – Forbrydelse og straf – med besøg i Rakkerens Hule - Vikingemuseet Fyrkat
Kl. 10.00 - 16.00Events
Vikingeliv – Dagligdag på en stormandsgård - Musikkens Hus
Kl. 11.00 - 12.15Rundvisning
Rundvisning – Musikkens Hus - Cirkusmuseet i Rold
Kl. 12.30 - 13.30Show
Cirkusforestilling – Akrobatik med Salling Cirkus Kids - Fårup Sommerland
Kl. 13.00 - 15.00Events / Musik
Lasse Skriver i Fårup Sommerland - Cirkusmuseet i Rold
Kl. 14.00 - 15.30Show
Cirkustræning i luftakrobatik for store og små - Aalborg
Kl. 14.45 - 16.15Events / Smagninger
Gin & Tonic Cruise - Aalborg Historiske Museum
Kl. 15.00 - 16.30Byvandring
Byvandring – Forbrydelse og straf – med besøg i Rakkerens Hule - Aalborg Historiske Museum
Kl. 17.00 - 18.30Byvandring
Byvandring – Forbrydelse og straf – med besøg i Rakkerens Hule - Skovdalen
Kl. 20.00 - Hele dagenKoncerter / Musik
Gilli – Ude af Kontrol - Vikingemuseet Fyrkat
Kl. 10.00 - 16.00Events
Vikingeliv – Dagligdag på en stormandsgård - Aalborg Historiske Museum
Kl. 13.00 - 15.00Byvandring
Cykeltur – den kolde krig i Aalborg - Aalborg
Hele dagenEvents
DM-Ugen 2023 - Fårup Sommerland
Hele dagenEvents
Bedsteforældredage i Fårup Sommerland - Aalborg Historiske Museum
Kl. 19.00 - 20.30Byvandring
Byvandring – Hekse, spøgelser og bloddryppende historier - Racing Arena Aalborg
Kl. 16.45 - 17.45Sport
V65 tirsdag med Grand Circle 3-års prøver - Aalborg Historiske Museum
Kl. 17.00 - 18.30Byvandring
Byvandring – På sporet af Churchill-klubben - Hadsund
Kl. 19.00 - 20.00Foredrag
Foredrag – Cementfabrikkerne ved Assens - SanGiovanni
Kl. 19.30 - 22.00Events
Vinbanko - AKKC
Kl. 17.00 - 22.00Events
Fanzonen til DM-ugen - Fårup Sommerland
Kl. 09.30 - 17.00Events
Fårups Store Rekorddag - Aalborg Zoo
Kl. 16.00 - 20.00Børn / Events
Børnenes Sankt Hans med Popsi og Krelle - Musikkens Hus
Kl. 19.00 - 22.00Events / Musik
Sankthans koncert med Ginne Marker - Skovdalen
Kl. 20.00 - Hele dagenKoncerter / Musik
Thomas Helmig - Vikingemuseet Fyrkat
Kl. 10.00 - 17.00Events
Smedearbejde og huslige sysler - Fårup Sommerland
Kl. 14.00 - 15.00Events
Jasmin og Mika - Skovdalen
Kl. 20.00 - Hele dagenKoncerter / Musik
D-A-D – Dizzy Mizz Lizzy - Vikingemuseet Fyrkat
Kl. 10.00 - 17.00Events
Smedearbejde og huslige sysler - AKKC
Kl. 10.00 - 18.00Events
Fanzonen til DM-ugen - SanGiovanni
Kl. 17.30 - Hele dagenEvents
Italian Sunday Family Dinner - Aalborg Historiske Museum
Kl. 17.00 - 19.00Byvandring
Klosterbyvandring – Aalborgs tre middelalderklostre - Aalborg Historiske Museum
Kl. 19.00 - 20.30Byvandring
Byvandring – På sporet af Churchill-klubben - Aalborg Historiske Museum
Kl. 17.00 - 18.30Byvandring
Byvandring – Det glade Aalborg - Aalborg Historiske Museum
Kl. 19.00 - 20.30Byvandring
Byvandring – Hekse, spøgelser og bloddryppende historier - Nibe
Hele dagenFestival
Nibe Festival - Jens Bangs Stenhus
Kl. 19.00 - 20.30Byvandring
Byvandring – Oplev Jens Bangs Aalborg - SanGiovanni
Kl. 19.30 - 22.00Events
Hvidvinsbanko - Aalborg
Kl. 17.45 - 19.15Events / Smagninger
Gin & Tonic Cruise - Aalborg
Kl. 19.45 - 21.15Events / Smagninger
Gin & Tonic Cruise - Gråbrødrekloster Museet
Kl. 20.00 - 21.30Byvandring
Byvandring – Aalborg gennem 1200 år - Strandhotellet Blokhus
Kl. 18.00 - 23.00Events / Smagninger
Boblesmagning - Karolinelund
Kl. 18.00 - 20.00Koncerter / Musik
Dodo & The Dodos - Skråen
Kl. 22.00 - 23.30Koncerter / Musik
Flashback 80 ́s - Aalborg Historiske Museum
Kl. 14.00 - ons Kl. 15.00Byvandring
Oplev renæssancen – Besøg fangehullet Rakkerens Hule - Aalborg
Kl. 14.45 - 16.15Events / Smagninger
Gin & Tonic Cruise - Aalborg
Kl. 16.45 - 18.15Events / Smagninger
Gin & Tonic Cruise - Aalborg Streetfood
Kl. 11.30 - 16.00Marked / Shopping
Loppedage hos ASF - Aalborg Historiske Museum
Kl. 13.00 - 15.00Byvandring
Cykeltur – den kolde krig i Aalborg - Gråbrødrekloster Museet
Kl. 13.00 - 14.00Events / Rundvisning
Rundvisning i Gråbrødrekloster - Aalborg Historiske Museum
Kl. 20.00 - 21.30Byvandring
Byvandring – Hekse, spøgelser og bloddryppende historier - Strandhotellet Blokhus
Kl. 18.00 - 22.00Events / Mad
Skaldyrsaften i Blokhus - Aalborg Historiske Museum
Kl. 19.00 - 20.30Byvandring
Byvandring – Middelalderens Aalborg - Gråbrødrekloster Museet
Kl. 19.00 - 20.30Byvandring
Byvandring – Middelalderens Aalborg - Limfjordsbanen
Kl. 10.30 - 12.30Events / Ture
Tag en tur med veterantoget - Aalborg Historiske Museum
Kl. 19.00 - 20.30Byvandring
Vestbyen – Fabrikker, arbejdere og store rigmandsvillaer - Bratskov Hovedgård
Kl. 10.00 - 13.00Events
Levendegørelse af Bratskov – Udstilling af Veteranbiler - Hobro
Kl. 14.00 - 15.00Byvandring
Byvandring – Hobro under besættelsen - Aalborg
Kl. 17.45 - 19.15Events / Smagninger
Gin & Tonic Cruise - Aalborg
Kl. 19.45 - 21.15Events / Smagninger
Gin & Tonic Cruise - Aalborg Historiske Museum
Kl. 20.00 - 21.30Byvandring
Byvandring – Hekse, spøgelser og bloddryppende historier - Blokhus
Kl. 20.30 - 22.30Koncerter / Musik
Gratis sommerkoncert på Blokhus Torv: Stig og Vennerne - Racing Arena Aalborg
Kl. 15.45 - 17.45Sport
Grand Circle 3-års Championat + Monte DM - Karolinelund
Kl. 18.00 - 22.00Koncerter / Musik
Dj Sash! + ItaloBrothers - Skråen
Kl. 22.00 - 23.00Koncerter / Musik
THORBY - Aalborg
Hele dagenEvents
Aalborg Pride - Vikingemuseet Fyrkat
Kl. 10.00 - 17.00Events
Vikingedyste for hele familien - Aalborg
Kl. 12.45 - 14.15Events / Smagninger
Gin & Tonic Cruise - Vikingemuseet Fyrkat
Kl. 10.00 - 17.00Events
Vikingedyste for hele familien - Limfjordsbanen
Kl. 11.20 - 12.30Events / Ture
Tag en tur med veterantoget - Limfjordsbanen
Kl. 14.20 - 15.30Events / Ture
Tag en tur med veterantoget - Gråbrødrekloster Museet
Kl. 15.00 - 16.30Byvandring
Byvandring – Aalborg gennem 1200 år - Jens Bangs Stenhus
Kl. 17.30 - 18.30Events / Rundvisning
Rundvisning i Apotekersamlingen - Aalborg Historiske Museum
Kl. 19.00 - 20.30Byvandring
Byvandring – Det glade Aalborg - Aalborg Historiske Museum
Kl. 17.00 - 18.30Byvandring
Vestbyen – Fabrikker, arbejdere og store rigmandsvillaer - Strandhotellet Blokhus
Kl. 18.00 - 22.00Events / Mad
Skaldyrsaften i Blokhus - Aalborg Historiske Museum
Kl. 19.00 - 20.30Byvandring
Byvandring – Hekse, spøgelser og bloddryppende historier - Limfjordsbanen
Kl. 10.30 - 12.30Events / Ture
Tag en tur med veterantoget - Racing Arena Aalborg
Kl. 12.20 - 14.20Sport
Galop Lunch V4 - Aalborg Historiske Museum
Kl. 17.00 - 18.30Byvandring
Byvandring – Aalborg under besættelsen - Jens Bangs Stenhus
Kl. 19.00 - 20.30Byvandring
Byvandring – Oplev Jens Bangs Aalborg - Bratskov Hovedgård
Kl. 10.00 - 13.00Events
Levendegørelse af Bratskov – Store vaskedag & redskaber - Aalborg Historiske Museum
Kl. 19.00 - 21.00Byvandring
Cykeltur – den kolde krig i Aalborg - Blokhus
Kl. 20.30 - 22.30Koncerter / Musik
Gratis Sommerkoncert på Blokhus Torv: Luftens Helte Band - Karolinelund
Kl. 20.00 - 22.00Koncerter / Musik
Alex Vargas - Skråen
Kl. 22.00 - 23.00Koncerter / Musik
Hit Parlamentet - Vikingemuseet Fyrkat
Kl. 10.00 - 16.00Events
Vikingernes hverdag - Vikingemuseet Fyrkat
Kl. 10.00 - 16.00Events
Vikingernes hverdag - Gråbrødrekloster Museet
Kl. 11.00 - 12.30Byvandring
Byvandring – Aalborg gennem 1200 år - Limfjordsbanen
Kl. 11.20 - 12.30Events / Ture
Tag en tur med veterantoget - Limfjordsbanen
Kl. 14.20 - 15.30Events / Ture
Tag en tur med veterantoget - Racing Arena Aalborg
Kl. 16.00 - 18.00Sport
Sommertrav - Jens Bangs Stenhus
Kl. 19.00 - 20.30Byvandring
Byvandring – Oplev Jens Bangs Aalborg - Strandhotellet Blokhus
Kl. 18.00 - 22.00Events / Mad
Skaldyrsaften i Blokhus - Aalborg Historiske Museum
Kl. 20.00 - 21.30Byvandring
Ghost walk (guided tour in English) - Limfjordsbanen
Kl. 10.30 - 12.30Events / Ture
Tag en tur med veterantoget - Aalborg Historiske Museum
Kl. 17.00 - 18.30Byvandring
Byvandring – Forbrydelse og straf – med besøg i Rakkerens Hule - Aalborg Historiske Museum
Kl. 19.00 - 20.30Byvandring
Byvandring – Forbrydelse og straf – med besøg i Rakkerens Hule - Skråen
Kl. 21.00 - 23.00Koncerter / Musik
Songwriters Beachclub – The Devil’s Tiny Chains + Lotte Lofn - Bratskov Hovedgård
Kl. 10.00 - 13.00Events
Levendegørelse af Bratskov – Modeshow v/Historisk Mode - Kunsten
Kl. 10.00 - 12.00Børn / Events
Kreativitarium – Kunstjagt for familier - Kunsten
Kl. 13.00 - 15.00Børn / Events
Kreativitarium – Drop-in workshop med underfundige blomster - Aalborg Historiske Museum
Kl. 17.00 - 18.30Byvandring
Byvandring – Forbrydelse og straf – med besøg i Rakkerens Hule - Aalborg
Kl. 17.45 - 19.15Events / Smagninger
Gin & Tonic Cruise - Aalborg Historiske Museum
Kl. 19.00 - 20.30Byvandring
Byvandring – Forbrydelse og straf – med besøg i Rakkerens Hule - Aalborg Historiske Museum
Kl. 19.00 - 21.00Byvandring
Cykeltur – den kolde krig i Aalborg - Aalborg
Kl. 19.45 - 21.15Events / Smagninger
Gin & Tonic Cruise - Blokhus
Kl. 20.30 - 22.30Koncerter / Musik
Gratis Sommerkoncert på Blokhus Torv: Michelsen & Bramsen - Karolinelund
Kl. 20.00 - 22.00Koncerter / Musik
Tessa - Skråen
Kl. 22.00 - 23.00Koncerter / Musik
Popped Up - Vikingemuseet Fyrkat
Kl. 10.00 - 16.00Events
Vikingeliv på Fyrkat - Klosterkirken
Kl. 12.00 - 13.30Koncerter
Danske sommersange - Aalborg
Kl. 12.45 - 14.15Events / Smagninger
Gin & Tonic Cruise - Aalborg Historiske Museum
Kl. 14.00 - 15.00Byvandring
Oplev renæssancen – Besøg fangehullet Rakkerens Hule - Aalborg
Kl. 14.45 - 16.15Events / Smagninger
Gin & Tonic Cruise - Aalborg
Kl. 16.45 - 18.15Events / Smagninger
Gin & Tonic Cruise - Skråen
Kl. 21.00 - 23.00Comedy / Show
Comedy Beachclub – Jonathan Christensen + Emma Sørensen + Magnus Zielke - Vikingemuseet Fyrkat
Kl. 10.00 - 16.00Events
Vikingeliv på Fyrkat - Limfjordsbanen
Kl. 11.20 - 12.30Events / Ture
Tag en tur med veterantoget - Trekanten Nørresundby
Kl. 13.00 - 21.30Koncerter
Grøn Koncert 2023 - Limfjordsbanen
Kl. 14.20 - 15.30Events / Ture
Tag en tur med veterantoget - Aalborg Historiske Museum
Kl. 16.00 - 17.30Byvandring
Byvandring – Hekse, spøgelser og bloddryppende historier - Jens Bangs Stenhus
Kl. 17.00 - 18.30Byvandring
Byvandring – Oplev Jens Bangs Aalborg - Gråbrødrekloster Museet
Kl. 19.00 - 20.30Byvandring
Byvandring – Aalborg gennem 1200 år - Kunsten
Kl. 10.00 - 12.00Børn / Events
Kreativitarium – Kunstjagt for familier - Strandhotellet Blokhus
Kl. 18.00 - 22.00Events / Mad
Skaldyrsaften i Blokhus - Aalborg Historiske Museum
Kl. 19.00 - 20.30Byvandring
Vestbyen – Fabrikker, arbejdere og store rigmandsvillaer - Kunsten
Kl. 10.00 - 12.00Børn / Events
Kreativitarium – Kunstjagt for familier - Limfjordsbanen
Kl. 10.30 - 12.30Events / Ture
Tag en tur med veterantoget - Kunsten
Kl. 13.00 - 15.00Børn / Events
Kreativitarium – Drop-in workshop med underfundige blomster - Klosterkirken
Kl. 16.00 - 17.30Koncerter
Saxofoner og Orgel - Aalborg Historiske Museum
Kl. 19.00 - 20.30Byvandring
Byvandring – Hekse, spøgelser og bloddryppende historier - Nørresundby Torv
Kl. 19.00 - 20.30Byvandring
Byvandring – Nørresundby – solsidens seværdigheder - Skråen
Kl. 21.00 - 23.00Koncerter / Musik
Songwriters Beachclub – Karoama + Teo Arcus - Bratskov Hovedgård
Kl. 10.00 - 13.00Events
Levendegørelse af Bratskov – Gamle redskaber - Kunsten
Kl. 10.00 - 12.00Børn / Events
Kreativitarium – Kunstjagt for familier - Kunsten
Kl. 13.00 - 15.00Børn / Events
Kreativitarium – Drop-in workshop med underfundige blomster - Aalborg Historiske Museum
Kl. 19.00 - 20.30Byvandring
Byvandring – På sporet af Churchill-klubben - Aalborg Historiske Museum
Kl. 20.00 - 21.30Byvandring
Ghost walk (guided tour in English) - Blokhus
Kl. 20.30 - 22.30Koncerter / Musik
Gratis Sommerkoncert på Blokhus Torv: Sømændene - Salling Rooftop
Kl. 16.00 - 20.00Events / Musik
Fredag på Toppen - Karolinelund
Kl. 20.00 - 22.00Koncerter / Musik
Magtens Korridorer - Skråen
Kl. 22.00 - 23.00Koncerter / Musik
Jumpin’ Jacks - Vikingemuseet Fyrkat
Kl. 10.00 - 17.00Events
Oplev vikingernes hverdag - Budolfi Kirke
Kl. 12.00 - 13.00Børn
Orgeleventyrerne – en orgelkoncert for børn - Aalborg Portland Park
Kl. 14.00 - 16.00Sport
AaB – AC Horsens - Skråen
Kl. 21.00 - 23.00Comedy / Show
Comedy Beachclub – Den Sorte Kylling Improshow - Vikingemuseet Fyrkat
Kl. 10.00 - 17.00Events
Oplev vikingernes hverdag - Limfjordsbanen
Kl. 11.20 - 12.30Events / Ture
Tag en tur med veterantoget - Limfjordsbanen
Kl. 14.20 - 15.30Events / Ture
Tag en tur med veterantoget - Aalborg Historiske Museum
Kl. 16.00 - 17.30Byvandring
Byvandring – Aalborg under besættelsen - Racing Arena Aalborg
Kl. 16.00 - 18.00Sport
Sommertrav - Aalborg Historiske Museum
Kl. 19.00 - 20.30Byvandring
Byvandring – Hekse, spøgelser og bloddryppende historier - Kunsten
Kl. 10.00 - 12.00Børn / Events
Kreativitarium – Kunstjagt for familier - Kunsten
Kl. 13.00 - 15.00Børn / Events
Kreativitarium – Drop-in workshop med underfundige blomster - Gråbrødrekloster Museet
Kl. 20.00 - 21.30Byvandring
Byvandring – Aalborg gennem 1200 år - Kunsten
Kl. 10.00 - 12.00Børn / Events
Kreativitarium – Kunstjagt for familier - Limfjordsbanen
Kl. 10.30 - 12.30Events / Ture
Tag en tur med veterantoget - Kunsten
Kl. 13.00 - 15.00Børn / Events
Kreativitarium – Drop-in workshop med underfundige blomster - Aalborg Historiske Museum
Kl. 17.00 - 18.30Byvandring
Vestbyen – Fabrikker, arbejdere og store rigmandsvillaer - Aalborg Historiske Museum
Kl. 19.00 - 20.30Byvandring
Ghost walk (guided tour in English) - Budolfi Kirke
Kl. 19.30 - 21.00Koncerter
Orgelkoncert med international solist - Skråen
Kl. 21.00 - 23.00Koncerter / Musik
Songwriters Beachclub – Jonas Ringtved + The Fire Once Lost - Bratskov Hovedgård
Kl. 10.00 - 13.00Events
Levendegørelse af Bratskov – Gamle maskiner & traktorer - Hirtshals
Kl. 10.00 - lør Kl. 23.59Events / Festival
Hirtshals Fiskefestival 2023 - Kunsten
Kl. 10.00 - 12.00Børn / Events
Kreativitarium – Kunstjagt for familier - Kunsten
Kl. 13.00 - 15.00Børn / Events
Kreativitarium – Drop-in workshop med underfundige blomster - Jens Bangs Stenhus
Kl. 19.00 - 20.00Events / Rundvisning
Rundvisning i Apotekersamlingen - Blokhus
Kl. 20.30 - 22.30Koncerter / Musik
Gratis Sommerkoncert på Blokhus Torv: Die Herren - Aalborg Historiske Museum
Kl. 15.00 - 16.30Byvandring
Byvandring – Forbrydelse og straf – med besøg i Rakkerens Hule - Salling Rooftop
Kl. 16.00 - 20.00Events / Musik
Fredag på Toppen - Aalborg Historiske Museum
Kl. 17.00 - 18.30Byvandring
Byvandring – Forbrydelse og straf – med besøg i Rakkerens Hule - Karolinelund
Kl. 20.00 - 22.00Koncerter / Musik
Burhan G – Hedegaard - Skråen
Kl. 22.00 - 23.00Koncerter / Musik
KARMA - Vikingemuseet Fyrkat
Kl. 10.00 - 17.00Events
Mød vikingerne fra Røde Ravn - Budolfi Kirke
Kl. 12.00 - 13.30Koncerter
Orglets mangfoldige udtryk - Aalborg Historiske Museum
Kl. 14.00 - 15.30Byvandring
Byvandring – Forbrydelse og straf – med besøg i Rakkerens Hule - Aalborg Historiske Museum
Kl. 16.00 - 17.30Byvandring
Byvandring – Forbrydelse og straf – med besøg i Rakkerens Hule - Skovdalen
Kl. 20.00 - Hele dagenKoncerter / Musik
Lars Lilholt Band - Skråen
Kl. 20.00 - Hele dagenEvents / Koncerter
Skovrock Pakke 2023 - Skråen
Kl. 21.00 - 23.00Comedy / Show
Comedy Beachclub – Nikolaj Wulff + Rasmus Skjødt + Niels Skovmand - Blokhus
Kl. 08.00 - 15.00Events / Løb
Blokhus Marathon - Vikingemuseet Fyrkat
Kl. 10.00 - 17.00Events
Mød vikingerne fra Røde Ravn - Limfjordsbanen
Kl. 10.30 - 12.30Events / Ture
Tag en tur med veterantoget - Aalborg Portland Park
Kl. 15.00 - 17.00Sport
AaB – FC Fredericia - Kunsten
Kl. 10.00 - 12.00Børn / Events
Kreativitarium – Kunstjagt for familier - Kunsten
Kl. 13.00 - 15.00Børn / Events
Kreativitarium – Drop-in workshop med underfundige blomster - Racing Arena Aalborg
Kl. 16.45 - 18.45Sport
V65 tirsdag med ligafinaler - Aalborg Historiske Museum
Kl. 19.00 - 20.30Byvandring
Vestbyen – Fabrikker, arbejdere og store rigmandsvillaer - Kunsten
Kl. 10.00 - 12.00Børn / Events
Kreativitarium – Kunstjagt for familier - Kunsten
Kl. 13.00 - 15.00Børn / Events
Kreativitarium – Drop-in workshop med underfundige blomster - Aalborg Historiske Museum
Kl. 19.00 - 20.30Byvandring
Byvandring – Hekse, spøgelser og bloddryppende historier - Budolfi Kirke
Kl. 19.30 - 21.00Koncerter
Orgelkoncert med international stjernesolist - Kunsten
Kl. 10.00 - 12.00Børn / Events
Kreativitarium – Kunstjagt for familier - Kunsten
Kl. 13.00 - 15.00Børn / Events
Kreativitarium – Drop-in workshop med underfundige blomster - Salling Rooftop
Kl. 17.30 - 20.00Events
Pil selv rejer x Fevertree - Aalborg Historiske Museum
Kl. 19.00 - 20.30Byvandring
Ghost walk (guided tour in English) - Blokhus
Kl. 20.30 - 22.30Koncerter / Musik
Gratis Sommerkoncert på Blokhus Torv: The Powls - Salling Rooftop
Kl. 16.00 - 20.00Events / Musik
Fredag på Toppen - Sparkassen Danmark Isarena
Kl. 19.30 - 21.30Sport
Aalborg Pirates – Frederikshavn White Hawks (Træningskamp) - Skovdalen
Kl. 20.00 - Hele dagenKoncerter / Musik
Jung + Drew Sycamore - Skråen
Kl. 20.00 - 23.00Koncerter / Musik
KATO – Lågsus - Skråen
Kl. 22.00 - 23.00Koncerter / Musik
DJ Northland - Skråen
Kl. 22.00 - 23.30Koncerter / Musik
DJ Northland - Vikingemuseet Fyrkat
Kl. 10.00 - 17.00Events
Smedearbejde og huslige sysler - Budolfi Kirke
Kl. 12.00 - 13.30Koncerter
Tysk og fransk orgelmusik, samt transskriptioner af Grieg - Fårup Sommerland
Kl. 13.00 - 14.00Events / Show
Onkel Rejes Skide Skøre Gameshow - Racing Arena Aalborg
Kl. 14.00 - 16.00Sport
Galopdag – Aalborg Champion Stakes - Aalborg Historiske Museum
Kl. 14.00 - 15.00Byvandring
Oplev renæssancen – Besøg fangehullet Rakkerens Hule - Skovdalen
Kl. 20.00 - Hele dagenKoncerter / Musik
Queen Machine - Vikingemuseet Fyrkat
Kl. 10.00 - 17.00Events
Smedearbejde og huslige sysler - Limfjordsbanen
Kl. 10.30 - 12.30Events / Ture
Tag en tur med veterantoget - Aalborg Historiske Museum
Kl. 13.00 - 15.00Byvandring
Cykeltur – den kolde krig i Aalborg - Jens Bangs Stenhus
Kl. 19.00 - 20.30Byvandring
Byvandring – Oplev Jens Bangs Aalborg - Aalborg Historiske Museum
Kl. 19.00 - 20.30Byvandring
Byvandring – På sporet af Churchill-klubben - Vindø Teglværk
Kl. 17.00 - 18.30Events / Rundvisning
Vindø Teglværk – Fra simpel fabrik til moderne virksomhed - Aalborg Historiske Museum
Kl. 19.00 - 20.30Byvandring
Byvandring – Hekse, spøgelser og bloddryppende historier - Aalborg Historiske Museum
Kl. 17.00 - 18.30Byvandring
Byvandring – Det glade Aalborg - Gråbrødrekloster Museet
Kl. 19.00 - 20.30Byvandring
Byvandring – Aalborg gennem 1200 år - Budolfi Kirke
Kl. 19.30 - 21.00Koncerter
Orgelprofessoren med de mange klassiske CD-indspilninger og bijob som jazzmusiker - Jens Bangs Stenhus
Kl. 18.30 - ons Kl. 19.30Events / Rundvisning
Rundvisning i Apotekersamlingen - Nørresundby Torv
Kl. 19.00 - 20.30Byvandring
Byvandring – Nørresundby – solsidens seværdigheder - Sparkassen Danmark Isarena
Kl. 19.00 - 21.00Sport
Aalborg Pirates – Rungsted Seier Capital (Træningskamp) - Aalborg Kloster
Kl. 19.30 - 21.45Events / Show
Aalborg Slots Teater præsenterer “Spritten” - Salling Rooftop
Kl. 16.00 - 20.00Events / Musik
Fredag på Toppen - Strandhotellet Blokhus
Kl. 18.00 - 22.00Events / Smagninger
Vinsmagning – Hvornår har man sidst været i 5 lande på én aften? - Aalborg Portland Park
Kl. 18.30 - 20.30Sport
AaB – Næstved - Gigantium
Kl. 19.30 - 21.00Sport
Aalborg Håndbold vs. SG Flensburg-Handewitt - Aalborg Kloster
Kl. 19.30 - 21.45Events / Show
Aalborg Slots Teater præsenterer “Spritten” - Karolinelund
Kl. 20.00 - 22.00Koncerter / Musik
Niarn - Skråen
Kl. 22.00 - 23.00Koncerter / Musik
Rakkerpak + Klostermand - Vikingemuseet Fyrkat
Kl. 10.00 - 17.00Events
Vikingeliv – Dagligdag på en stormandsgård - Hadsund
Kl. 10.00 - 16.00Events
Korn og surdej på den gamle mølle - Aalborg
Kl. 11.00 - Hele dagenEvents / Fest og natteliv
Vi Elsker - Budolfi Kirke
Kl. 12.00 - 13.30Koncerter
Orgel og Opera – Koncerten er en del af Aalborg Operafestival - Aalborg
Kl. 12.45 - 14.15Events / Smagninger
Gin & Tonic Cruise - Fårup Sommerland
Kl. 13.00 - søn Kl. 14.00Børn / Events
Popsi og Krelle - Aalborg Historiske Museum
Kl. 14.00 - 15.30Byvandring
Byvandring – Forbrydelse og straf – med besøg i Rakkerens Hule - Aalborg
Kl. 14.45 - 16.15Events / Smagninger
Gin & Tonic Cruise - Aalborg Historiske Museum
Kl. 16.00 - 17.30Byvandring
Byvandring – Forbrydelse og straf – med besøg i Rakkerens Hule - Aalborg Kloster
Kl. 18.00 - 20.15Events / Show
Aalborg Slots Teater præsenterer “Spritten” - Racing Arena Aalborg
Kl. 18.55 - 20.55Sport
Saturday Night Racing – Nordisk mesterskab for amatører - Musikkens Hus
Kl. 19.30 - 21.30Events / Koncerter
Lise Davidsen - Skovdalen
Kl. 20.00 - Hele dagenKoncerter / Musik
Jonah Blacksmith / Rasmus Walter - Nørager
Kl. 09.30 - 15.30Dyr / Events
Fåredag på Boldrup Museum - Vikingemuseet Fyrkat
Kl. 10.00 - 17.00Events
Vikingeliv – Dagligdag på en stormandsgård - Limfjordsbanen
Kl. 10.30 - 12.30Events / Ture
Tag en tur med veterantoget - Aalborg Historiske Museum
Kl. 13.00 - 15.00Byvandring
Cykeltur – den kolde krig i Aalborg - Aalborg Historiske Museum
Kl. 19.00 - 20.30Byvandring
Byvandring – På sporet af Churchill-klubben - Jens Bangs Stenhus
Kl. 19.00 - 20.30Byvandring
Byvandring – Oplev Jens Bangs Aalborg - Aalborg Historiske Museum
Kl. 19.00 - 20.30Byvandring
Vestbyen – Fabrikker, arbejdere og store rigmandsvillaer - AKKC
Kl. 19.30 - 21.00Foredrag
René Dahl Andersen – Hærdet vol. 1 - Aalborg Kloster
Kl. 19.30 - 21.45Events / Show
Aalborg Slots Teater præsenterer “Spritten” - Aalborg
Hele dagenEvents
Aalborg Regatta - Salling Rooftop
Kl. 17.30 - 20.00Events
Skaldyrsaften i Væksthuset Aalborg - Budolfi Kirke
Kl. 19.30 - 21.00Koncerter
Martina Batič & DR Vokalensemblet – et musikalsk portræt - Aalborg
Kl. 17.45 - 19.15Events / Smagninger
Gin & Tonic Cruise - AKKC
Kl. 19.30 - 21.00Foredrag
Claus Holm - Aalborg Kloster
Kl. 19.30 - 21.45Events / Show
Aalborg Slots Teater præsenterer “Spritten” - Aalborg
Kl. 19.45 - 21.15Events / Smagninger
Gin & Tonic Cruise - Vejgaard
Kl. 15.00 - 21.00Events
Vejgaard Byfest - Vejgaard
Kl. 15.00 - 21.00Events / Marked
Råvaremarked til Vejgaard Byfest - Vejgaard
Kl. 15.00 - 21.00Events / Marked
Kræmmermarked til Vejgaard Byfest - Salling Rooftop
Kl. 16.00 - 20.00Events / Musik
Fredag på Toppen - Aalborg Kloster
Kl. 19.30 - 21.45Events / Show
Aalborg Slots Teater præsenterer “Spritten” - Karolinelund
Kl. 20.00 - 22.00Koncerter / Musik
Kesi - Skråen
Kl. 22.00 - 23.00Koncerter / Musik
Nima Rezai + Victor Illas + Kasper - Vikingemuseet Fyrkat
Kl. 10.00 - 17.00Events
Wargame – Kampen om Fyrkat - Aalborg Historiske Museum
Kl. 10.00 - 15.00Events
Årets Knipledag 2023 - Duus Vinkælder
Kl. 10.00 - 14.00Byvandring / Events
Nordjysk Madfestival: Byvandring med frokost på Duus Vinkjælder - Aalborg Zoo
Kl. 10.30 - søn Kl. 19.00Børn / Events
Dyrepasser for en dag - Fårup Sommerland
Kl. 13.00 - søn Kl. 14.00Børn / Events
Oda Omvendt i Fårup Sommerland - Hals Museum
Kl. 13.00 - 15.00Byvandring / Events
Byvandring i Hals: Byen med de tre fæstningsværker - Aalborg Historiske Museum
Kl. 14.00 - 15.00Byvandring
Oplev renæssancen – Besøg fangehullet Rakkerens Hule - Aalborg Kloster
Kl. 14.00 - 16.15Events / Show
Aalborg Slots Teater præsenterer “Spritten” - Aalborg Kloster
Kl. 18.00 - 20.15Events / Show
Aalborg Slots Teater præsenterer “Spritten” - AKKC
Kl. 20.00 - Hele dagenKoncerter / Musik
The Boyband Tour - Vikingemuseet Fyrkat
Kl. 10.00 - 17.00Events
Wargame – Kampen om Fyrkat - Aalborg Kloster
Kl. 14.00 - 16.15Events / Show
Aalborg Slots Teater præsenterer “Spritten” - Gråbrødrekloster Museet
Kl. 15.00 - 16.30Byvandring
Byvandring – Aalborg gennem 1200 år - Aalborg Portland Park
Kl. 15.00 - 17.00Sport
AaB – Hillerød Fodbold - Jens Bangs Stenhus
Kl. 17.00 - 18.30Byvandring
Byvandring – Oplev Jens Bangs Aalborg - Salling Rooftop
Kl. 17.30 - 20.00Events
Skaldyrsaften i Væksthuset Aalborg - AKKC
Kl. 18.00 - Hele dagenEvents / Musik
Fællesspisning + Daði Freyr - Sparkassen Danmark Isarena
Kl. 19.00 - 21.00Sport
Aalborg Pirates – Tappara Tampere - Jens Bangs Stenhus
Kl. 19.00 - 21.30Events / Smagninger
Nordjysk Madfestival: Smag renæssancevin til historisk vinsmagning - Salling Rooftop
Kl. 16.00 - 20.00Events / Musik
Fredag på Toppen - Aalborg Zoo
Kl. 16.30 - 20.00Events / Velgørenhed
African Wildlife Night - Skråen
Kl. 20.00 - 23.00Koncerter / Musik
Scarlet Pleasure - Skråen
Kl. 22.00 - 23.00Koncerter / Musik
The Rhythm Section - Vikingemuseet Fyrkat
Kl. 10.00 - 15.00Events
Mød Fyrkats venner - Duus Vinkælder
Kl. 10.00 - 14.00Byvandring / Events
Nordjysk Madfestival: Byvandring med frokost på Duus Vinkjælder - Aalborg
Kl. 10.00 - 15.00Åbninger
Svane Køkkenet inviterer til Grand Opening - Racing Arena Aalborg
Kl. 11.00 - 13.00Sport
Lørdags Brunch - Gigantium
Kl. 16.10 - 18.00Sport
Aalborg Håndbold vs. Skjern Håndbold - Skovdalen
Kl. 20.00 - Hele dagenKoncerter / Musik
Rasmus Seebach - Vikingemuseet Fyrkat
Kl. 10.00 - 15.00Events
Mød Fyrkats venner - Aalborg Portland Park
Kl. 15.00 - 17.00Sport
AaB – Kolding IF - Sparkassen Danmark Isarena
Kl. 17.00 - 19.00Sport
Aalborg Pirates – Lukko Rauma - Skråen
Kl. 20.00 - 22.00Show
Sophie’s Surprise 29th - Skråen
Kl. 20.00 - 22.00Show
Sophie’s Surprise 29th - Musikkens Hus
Kl. 20.30 - 22.30Foredrag
Niels Krøjgaard - Hobro
Kl. 14.00 - 15.30Foredrag
Foredrag: Stinesminde Teglværk – et stykke danmarkshistorie - Aalborg Historiske Museum
Kl. 19.00 - 20.30Byvandring
Byvandring – Hekse, spøgelser og bloddryppende historier - Sparkassen Danmark Isarena
Kl. 19.00 - 21.00Sport
Aalborg Pirates – Herlev Eagles - Skråen
Kl. 20.00 - 22.00Show
Sophie’s Surprise 29th - Jens Bangs Stenhus
Kl. 17.00 - 18.00Events / Rundvisning
Rundvisning i Apotekersamlingen - Salling Rooftop
Kl. 17.30 - 20.00Events
Pil selv rejer x Fevertree - Aalborg Portland Park
Kl. 18.30 - 20.00Sport
AaB – VRI - Gråbrødrekloster Museet
Kl. 19.00 - 20.30Byvandring
Byvandring – Middelalderens Aalborg - Skråen
Kl. 20.00 - 22.00Show
Sophie’s Surprise 29th - Hobro
Kl. 16.30 - 19.00Ture / Udendørs
Guidet sejltur på Mariager Fjord - Salling Rooftop
Kl. 17.30 - 20.00Events
Pil selv rejer x Fevertree - Aalborg
Kl. 18.00 - lør Kl. 22.00Dans / Events
Dansekraft - Aalborg Historiske Museum
Kl. 19.00 - 20.30Byvandring
Byvandring – På sporet af Churchill-klubben - Skråen
Kl. 20.00 - 22.00Show
Sophie’s Surprise 29th - Aalborg Streetfood
Kl. 20.45 - 22.30Events
Danmark – San Marino storskærmsarrangement - Aalborg Historiske Museum
Kl. 17.00 - 18.30Byvandring
Byvandring – Forbrydelse og straf – med besøg i Rakkerens Hule - Aalborg Historiske Museum
Kl. 19.00 - 20.30Byvandring
Byvandring – Forbrydelse og straf – med besøg i Rakkerens Hule - Skråen
Kl. 20.00 - 22.00Dans / Show
Barcelona Flamenco Ballet - Vikingemuseet Fyrkat
Kl. 10.00 - 15.00Events
Vikingernes våben: Krigerskole for børn - Aalborg Storcenter
Kl. 12.00 - 16.00Marked
Vintage tøj marked – Hello Vintage - Fårup Sommerland
Kl. 13.00 - søn Kl. 14.00Børn / Events
Ramasjang Mysteriet i Fårup Sommerland - Aalborg Historiske Museum
Kl. 14.00 - 15.00Byvandring
Oplev renæssancen – Besøg fangehullet Rakkerens Hule - Aalborg Historiske Museum
Kl. 17.00 - 18.30Byvandring
Byvandring – Forbrydelse og straf – med besøg i Rakkerens Hule - Aalborg Historiske Museum
Kl. 18.30 - 20.00Byvandring
Byvandring – Forbrydelse og straf – med besøg i Rakkerens Hule - AKKC
Kl. 20.00 - 23.00Comedy / Show
Comedy Ballroom - Vikingemuseet Fyrkat
Kl. 10.00 - 15.00Events
Vikingernes våben: Krigerskole for børn - Aalborg Streetfood
Kl. 11.30 - 16.00Børn
Børnenes dag på Streetfood - Aalborg Historiske Museum
Kl. 13.00 - 15.00Byvandring
Cykeltur – den kolde krig i Aalborg - AKKC
Kl. 14.00 - 16.00Show
Dansk Pro Wrestling - Gigantium
Kl. 20.00 - 21.30Sport
Aalborg Håndbold vs. Ribe-Esbjerg HH - AKKC
Kl. 19.30 - 21.00Foredrag
René Dahl Andersen – Hærdet vol. 2 - AKKC
Kl. 13.00 - 17.00Messe
Sundt Seniorliv - Aalborg Streetfood
Kl. 17.00 - 22.00Events
Brætspilscafé på Streetfood - Aalborg Historiske Museum
Kl. 19.00 - 20.30Byvandring
Vestbyen – Fabrikker, arbejdere og store rigmandsvillaer - Jens Bangs Stenhus
Kl. 17.00 - 18.30Byvandring
Byvandring – Oplev Jens Bangs Aalborg - Aalborg Historiske Museum
Kl. 19.00 - 20.30Byvandring
Byvandring – Hekse, spøgelser og bloddryppende historier - Hobro
Kl. 16.30 - 19.00Ture / Udendørs
Guidet sejltur på Mariager Fjord - Gråbrødrekloster Museet
Kl. 17.00 - 18.30Byvandring
Byvandring – Aalborg gennem 1200 år - AKKC
Kl. 18.00 - Hele dagenEvents / Musik
Fællesspisning + Blæst + Josie Amadonna + Baseløs - Hobro
Kl. 14.00 - 15.00Events
Bogreception: Træbygninger Danmark rundt - AKKC
Kl. 15.00 - lør Kl. 21.00Festival / Smagninger
Aalborg vin & Boblefestival - Racing Arena Aalborg
Kl. 15.45 - 17.45Sport
Aalborg hoppechampionat + Krafft Auktionsløb - Sparkassen Danmark Isarena
Kl. 19.00 - 21.00Sport
Aalborg Pirates – Herning Blue Fox - Aalborg Zoo
Kl. 10.00 - søn Kl. 18.00Børn / Events
Bedsteforældredage - Vikingemuseet Fyrkat
Kl. 10.00 - 15.00Events
Vikingebryllup: Fest på vikingegården - Racing Arena Aalborg
Kl. 18.55 - 20.55Sport
Spar Nord Aalborg Store Pris - Skråen
Kl. 21.30 - Hele dagenComedy / Show
Jonas Mogensen - Hadsund
Kl. 10.00 - 16.00Events
Høstfest ved Havnø Mølle - Vikingemuseet Fyrkat
Kl. 10.00 - 15.00Events
Vikingebryllup: Fest på vikingegården - Aalborg Streetfood
Kl. 11.30 - 16.00Børn
Børnenes dag på Streetfood - Aalborg Historiske Museum
Kl. 13.00 - 15.00Byvandring
Cykeltur – den kolde krig i Aalborg - Skråen
Kl. 19.00 - Hele dagenComedy / Events
Nul stjerner – Det store rejseshow - Aalborg Historiske Museum
Kl. 17.00 - 18.30Byvandring
Byvandring – Aalborg under besættelsen - Hadsund Havn
Kl. 17.00 - 18.30Byvandring
Byvandring – Hadsund under besættelsen - Hobro
Kl. 17.00 - 18.00Byvandring
Byvandring – Hobro under besættelsen - Sparkassen Danmark Isarena
Kl. 19.00 - 21.00Sport
Aalborg Pirates – Rungsted Seier Capital - Aalborg Historiske Museum
Kl. 17.00 - 18.30Byvandring
Byvandring – Det glade Aalborg - Gigantium
Kl. 20.45 - 22.45Sport
Aalborg Håndbold vs. HC Eurofarm Pelister - Hobro
Kl. 16.30 - 19.00Ture / Udendørs
Guidet sejltur på Mariager Fjord - Aalborg Historiske Museum
Kl. 17.00 - 18.30Byvandring
Byvandring – Hekse, spøgelser og bloddryppende historier - Jens Bangs Stenhus
Kl. 17.00 - 18.00Events / Rundvisning
Rundvisning i Apotekersamlingen - AKKC
Kl. 18.00 - Hele dagenEvents / Musik
Fællesspisning + Værk & Vinyl med Christian Grau & Katinka - Jysk Rejsebureau
Kl. 18.00 - 19.30Foredrag
Gratis rejseforedrag: Vietnam - Aalborg Streetfood
Kl. 18.30 - 22.00Events / Konkurrencer
Shuffleboard tunering - Skråen
Kl. 20.00 - 22.00Show
Det Gule Show - Aalborg Historiske Museum
Kl. 16.00 - 17.30Byvandring
Byvandring – Forbrydelse og straf – med besøg i Rakkerens Hule - Aalborg Historiske Museum
Kl. 18.00 - 19.30Byvandring
Byvandring – Forbrydelse og straf – med besøg i Rakkerens Hule - Aalborg Streetfood
Kl. 18.00 - 23.30Events
Social Dating på Streetfood - Aalborg Portland Park
Kl. 19.00 - 21.00Sport
AaB – HB Køge - AKKC
Kl. 20.00 - 22.00Koncerter / Musik
The Kilkennys - Skråen
Kl. 20.00 - Hele dagenEvents / Podcast
Livet ifølge Emil & Thomas Live - Vikingemuseet Fyrkat
Kl. 10.00 - 15.00Events
Oplev vikingernes hverdag - Aalborg Historiske Museum
Kl. 13.00 - 15.00Byvandring
Cykeltur – den kolde krig i Aalborg - Aalborg Historiske Museum
Kl. 14.00 - 15.30Byvandring
Byvandring – Forbrydelse og straf – med besøg i Rakkerens Hule - Gigantium
Kl. 14.00 - 16.00Sport
Aalborg Håndbold vs. TMS Ringsted - Aalborg Historiske Museum
Kl. 16.00 - 17.30Byvandring
Byvandring – Forbrydelse og straf – med besøg i Rakkerens Hule - Skråen
Kl. 20.00 - Hele dagenKoncerter / Musik
Per Vers – Sidste omgang med Benny Andersen Tour - Aalborg Streetfood
Kl. 20.00 - 23.59Dans / Events
MegaKarmaFest - Vikingemuseet Fyrkat
Kl. 10.00 - 15.00Events
Oplev vikingernes hverdag - Aalborg Zoo
Kl. 11.00 - 17.00Børn / Dyr
Naturvidenskabsfestival i Aalborg Zoo - Aalborg Streetfood
Kl. 11.30 - 16.00Børn
Børnenes dag på Streetfood - Racing Arena Aalborg
Kl. 16.45 - 18.45Sport
V65 Tirsdag - Jens Bangs Stenhus
Kl. 17.00 - 18.30Byvandring
Byvandring – Oplev Jens Bangs Aalborg - Aalborg Historiske Museum
Kl. 17.00 - 19.00Byvandring
Klosterbyvandring – Aalborgs tre middelalderklostre - Sparkassen Danmark Isarena
Kl. 19.30 - 21.30Sport
Aalborg Pirates – Odense Bulldogs - Aalborg Historiske Museum
Kl. 17.00 - 18.30Byvandring
Vestbyen – Fabrikker, arbejdere og store rigmandsvillaer - Aalborg Historiske Museum
Kl. 17.00 - 18.30Byvandring
Byvandring – På sporet af Churchill-klubben - Trekanten
Kl. 18.00 - 21.30Foredrag
Bag om Badehotellet med Jens Jacob Tychsen - AKKC
Kl. 19.00 - 20.15Comedy / Show
Jeg er stadig Nikolaj Stokholm - Aalborg Historiske Museum
Kl. 19.00 - 20.30Byvandring
Byvandring – Hekse, spøgelser og bloddryppende historier - Aalborg Streetfood
Kl. 19.00 - 21.00Comedy / Events
Stand-up night - Skråen
Kl. 19.30 - Hele dagenSatire
Satiregruppen MAGT - Aalborg Historiske Museum
Kl. 16.00 - 17.30Byvandring
Byvandring – Forbrydelse og straf – med besøg i Rakkerens Hule - Aalborg Historiske Museum
Kl. 18.00 - 19.30Byvandring
Byvandring – Forbrydelse og straf – med besøg i Rakkerens Hule - AKKC
Kl. 18.30 - lør Kl. 01.00Awards / Show
AALBORG AWARDS 2023 - Sparkassen Danmark Isarena
Kl. 19.30 - 21.30Sport
Aalborg Pirates – Esbjerg Energy - AKKC
Kl. 20.00 - Hele dagenKoncerter / Musik
Stine Bramsen - Skråen
Kl. 20.00 - 22.00Koncerter / Musik
Carl Emil Petersen - AKKC
Kl. 16.00 - 20.30Show
Johnni Gade - Aalborg Historiske Museum
Kl. 16.00 - 17.30Byvandring
Byvandring – Forbrydelse og straf – med besøg i Rakkerens Hule - Aalborg Historiske Museum
Kl. 18.00 - 19.30Byvandring
Byvandring – Forbrydelse og straf – med besøg i Rakkerens Hule - AKKC
Kl. 20.00 - 23.00Koncerter / Musik
Smukke Møller - Skråen
Kl. 20.00 - 22.00Koncerter / Musik
Soulkompagniet - Aalborg Streetfood
Kl. 11.30 - 16.00Børn
Børnenes dag på Streetfood - Jens Bangs Stenhus
Kl. 13.00 - 14.30Byvandring
Byvandring – Oplev Jens Bangs Aalborg - AKKC
Kl. 16.00 - 18.00Koncerter / Musik
Birthe Kjær & Feel Good Band - AKKC
Kl. 20.00 - 22.00Comedy / Show
I Frit Forfald - Folkeuniversitetet Aalborg
Kl. 16.30 - 18.15Foredrag
Danmark i fremtiden (med Clement Kjersgaard) - Musikkens Hus
Kl. 19.00 - 21.00Foredrag
Fortællinger fra en verden i forandring - Jens Bangs Stenhus
Kl. 17.00 - 18.30Byvandring
Byvandring – Oplev Jens Bangs Aalborg - Aalborg Streetfood
Kl. 18.30 - 23.00Comedy / Events
Den Sorte Kylling live på scenen - Sparkassen Danmark Isarena
Kl. 19.00 - 21.00Sport
Aalborg Pirates – Rødovre Mighty Bulls - AKKC
Kl. 18.00 - Hele dagenEvents / Musik
Fællesspisning + Pauline + Ameli Dot + Surprisenavn - Musikkens Hus
Kl. 19.00 - 21.00Foredrag
Rikke Østergaard - Skråen
Kl. 19.00 - 21.00Foredrag
Sirius – Den Umulige Historie - Gigantium
Kl. 19.30 - 21.30Sport
Aalborg Håndbold vs. KIF Kolding - Skråen
Kl. 19.00 - Hele dagenPodcast / Show
R8Dio – Live I gulvhøjde - Teater Nordkraft
Kl. 16.00 - fre Kl. 23.00Teater
Hvor der er fugle – Teater Nordkraft - Aalborg Historiske Museum
Kl. 16.30 - 18.00Byvandring
Byvandring – Forbrydelse og straf – med besøg i Rakkerens Hule - Aalborg Forsvars- og Garnisonsmuseum
Kl. 19.30 - lør Kl. 01.00Events
Horror Nights - Musikkens Hus
Kl. 20.00 - 21.30Koncerter / Musik
Sko/Torp - Skråen
Kl. 20.00 - Hele dagenComedy / Show
Troels Trier - Aalborg Zoo
Kl. 10.00 - lør Kl. 17.00Dyr / Events
Uhyggelig Hyggelig Halloween i Zoo - Nørresundby Idrætscenter
Kl. 11.00 - 22.00Events / Løb
Ladies Mud Race - Nørresundby Idrætscenter
Kl. 14.00 - 22.00Events / Løb
Xtreme Mandehørm - Aalborg Forsvars- og Garnisonsmuseum
Kl. 19.30 - søn Kl. 01.00Events
Horror Nights - Skråen
Kl. 20.00 - Hele dagenKoncerter / Musik
A Tribute To Dire Straits -
Kl. 15.30 - 17.30Events
Åbent Hus på Restrup Kærvej 65 - Racing Arena Aalborg
Kl. 17.00 - 19.00Sport
Mandagschancen - Teater Nordkraft
Kl. 20.00 - tirs Kl. 23.00Teater
Ingenmandsland – Teater Nordkraft - AKKC
Kl. 10.00 - tors Kl. 16.00Messe
Danfich International 2023 - Musikkens Hus
Kl. 19.00 - 21.00Foredrag
Svend Brinkmann - Skråen
Kl. 20.00 - 22.00Events / Foredrag
Rejsefortællinger med Mads Grundahl - Skråen
Kl. 18.30 - 20.30Comedy / Show
Uffe Holm - Aalborg
Kl. 18.30 - 20.00Byvandring
Hjemløse Walk - Sparkassen Danmark Isarena
Kl. 19.00 - 21.00Sport
Aalborg Pirates – HC Innsbruck - Aalborg
Kl. 20.00 - 21.00Events
291 lys for 291 hjemløse v. Vor Frue Kirke - Aalborg
Kl. 12.00 - 17.00Events / Velgørenhed
Kirkens Korshær fylder 111 år - Aalborg Historiske Museum
Kl. 17.30 - 18.30Rundvisning
Rundvisnnig i Apotekersamlingen - Folkeuniversitetet Aalborg
Kl. 18.00 - 21.00Events / Smagninger
Gastronomisk Filosofi (hele rækken) - Folkeuniversitetet Aalborg
Kl. 19.00 - 20.45Foredrag
Spædbarnsmord eller hjerterytmeforstyrrelse? Krimiudgaven af moderne forskningsbaseret personlig medicin - Skråen
Kl. 20.00 - Hele dagenKoncerter / Musik
Zar Paulo - Event Aalborg
Kl. 20.00 - 22.00Comedy / Open Mic
Open Mic med Søren Ladefoged - Fårup Sommerland
Hele dagenBørn / Events
Bedsteforældredage i Fårup Sommerland - Aalborg
Kl. 13.00 - 19.00Events / Marked
Åbent hus og marked hos Kirkens Korshær Aalborg - Aalborg Forsvars- og Garnisonsmuseum
Kl. 19.30 - lør Kl. 01.00Events
Horror Nights - Skråen
Kl. 20.00 - Hele dagenKoncerter / Musik
D1MA - Fårup Sommerland
Hele dagenEvents
Høstfest - Aalborg Historiske Museum / Vikingemuseet Fyrkat
Kl. 10.00 - søn Kl. 16.00Børn / Events
Efterårsferie: Mød vikingerne på Fyrkat - Aalborg Historiske Museum
Kl. 14.00 - 15.30Byvandring
Byvandring – Vestbyen: Fabrikker, arbejdere og store rigmandsvillaer - Aalborg Streetfood
Kl. 18.00 - 23.59Events / Fest og natteliv
Oktobierfest a’ la Aalborg Streetfood - Aalborg Forsvars- og Garnisonsmuseum
Kl. 19.30 - søn Kl. 01.00Events
Horror Nights - Skråen
Kl. 20.00 - Hele dagenKoncerter / Musik
Drew - Aalborg / Vor Frue Kirke
Kl. 10.30 - 12.00Events / Velgørenhed
Gudstjeneste med korshærspræsten i Vor Frue Kirke - Racing Arena Aalborg
Kl. 13.00 - 15.00Sport
Kombidag 4 travløb + 4 galopløb - Musikkens Hus
Kl. 15.00 - 16.30Koncerter / Musik
Kristian Lilholt -
Events / Halloween
Den Store Skattejagt - Aalborg Historiske Museum
Kl. 11.00 - tirs Kl. 16.00Events
Metaldetektorafsøgning: På sporet af vikingerne - Aalborg Historiske Museum
Kl. 11.00 - tirs Kl. 15.00Events
Find vikingesmykker med metaldetektor - Aalborg Historiske Museum
Kl. 11.00 - fre Kl. 14.30Børn / Events
Bedsteforældredage på Boldrup Museum -
Events / Halloween
Den Store Skattejagt - Skråen
Kl. 18.30 - Hele dagenComedy / Show
Jonas Mogensen - Event Aalborg
Kl. 20.00 - 22.00Comedy
Kaspar Herbst – Graver Et Hul – Standup - Skråen
Kl. 20.00 - Hele dagenKoncerter / Musik
Barselona - Event Aalborg
Kl. 20.00 - 22.00Comedy / Open Mic
Open Mic med Sigurd Stenbæk -
Events / Halloween
Den Store Skattejagt - Musikkens Hus
Kl. 20.00 - 22.00Koncerter / Musik
Kære Larsen - Skråen
Kl. 20.00 - 22.00Koncerter / Musik
Signe Svendsen - AKKC
Kl. 10.30 - søn Kl. 17.00Musical / Show
Pippi Langstrømpe - Skråen
Kl. 12.00 - 15.00Børn / Events
Hr. Skæg - Skråen
Kl. 16.00 - Hele dagenComedy / Show
ComKean - Gigantium
Kl. 20.00 - 22.00Sport
Aalborg Håndbold vs. Fredericia Håndboldklub - Racing Arena Aalborg
Kl. 16.45 - 18.45Sport
V65 tirsdag - Aalborg Historiske Museum
Kl. 17.00 - 19.00Byvandring
Klosterbyvandring – Aalborgs tre middelalderklostre - Sparkassen Danmark Isarena
Kl. 19.00 - 21.00Sport
Aalborg Pirates – SønderjyskE - AKKC
Kl. 19.30 - 21.30Foredrag
Bent Isager-Nielsen - Gigantium
Kl. 18.45 - 21.00Sport
Aalborg Håndbold vs. Kolstad Håndball - Aalborg Historiske Museum
Kl. 19.00 - 20.45Events / Foredrag
Arkæologien i nyt lys: Det rige jernaldercenter ved Gudme på Sydøstfyn - Folkeuniversitetet Aalborg
Kl. 19.00 - 21.30Events / Smagninger
Intelligente Cocktails: Nydelse og sanser - Skråen
Kl. 20.00 - Hele dagenKoncerter / Musik
The Dublin Legends - Event Aalborg
Kl. 20.00 - 22.00Comedy / Open Mic
Open Mic med Jonathan Christensen - Arena Nord
Kl. 10.00 - lør Kl. 23.00Events / Festival
Nordic Brew Festival - Søgaards Bryghus
Kl. 18.00 - lør Kl. 23.59Events
Oktoberfest på C.W. Obels Plads – En genoplivning af en gammel succes! - Sparkassen Danmark Isarena
Kl. 19.30 - 21.30Sport
Aalborg Pirates – Frederikshavn White Hawks - Musikkens Hus
Kl. 20.00 - 21.30Koncerter / Musik
Niels Skousen - Skråen
Kl. 20.00 - Hele dagenKoncerter / Musik
Sebastian Band - Skråen
Kl. 22.00 - 23.30Koncerter / Musik
Ria Qvist - Jens Bangs Stenhus
Kl. 11.00 - 12.00Rundvisning
Rundvisning i Apotekersamlingen - Aalborg
Kl. 17.00 - 18.15Musik / Show
Fællesklang fælleskoncert - AKKC
Kl. 20.00 - 21.30Koncerter / Musik
L.I.G.A – Akustisk Tour 2023 - Skråen
Kl. 20.00 - Hele dagenKoncerter / Musik
Tim Christensen - Skråen
Kl. 20.00 - Hele dagenKoncerter / Musik
Jacob Aksglæde - Jens Bangs Stenhus
Kl. 17.00 - 18.30Rundvisning
Byvandring: Oplev Jens Bangs Aalborg - Skråen
Kl. 19.30 - Hele dagenKoncerter / Musik
Candle in the wind - AKKC
Kl. 20.00 - 21.30Show
Damen med de blå tænder - Strandhotellet Blokhus
Hele dagenMad
VILDT MÅNED PÅ STRANDHOTELLET BLOKHUS - Aalborg Historiske Museum
Kl. 18.00 - 20.30Byvandring
Ekstra uhyggelige byvandringer - Skråen
Kl. 18.30 - Hele dagenComedy / Stand-up
Mikkel Klint Thorius - AKKC
Kl. 18.30 - 23.00Awards / Show
Mayflower Awards 2023 - Musikkens Hus
Kl. 19.00 - 21.00Foredrag
Rasmus Tantholdt: Fortællinger fra Verdens Brændpunkter - Sparkassen Danmark Isarena
Kl. 19.00 - 21.00Sport
Aalborg Pirates – Odense Bullsdogs - Skråen
Kl. 20.00 - Hele dagenKoncerter / Musik
Allan Olsen med Nordkraft Bigband - AKKC
Kl. 20.00 - 21.30Comedy / Show
Peter Werner - AKKC
Kl. 20.00 - 21.30Comedy / Show
Peter Werner – Werner om dig - Racing Arena Aalborg
Kl. 15.45 - 17.45Sport
Fredagstrav – Prøver til Dansk Avlsløb - Vin & Vin Aalborg
Kl. 18.00 - 22.00Smagninger
Spiritus Festival 2023 - Musikkens Hus
Kl. 20.00 - 21.30Koncerter / Musik
Lis Sørensen - Skråen
Kl. 20.00 - Hele dagenKoncerter / Musik
Scandinavian Pink Floyd Project - Skråen
Kl. 22.00 - 23.30Koncerter / Musik
Danefae - Aalborg Zoo
Kl. 10.00 - søn Kl. 15.00Dyr / Events
Årskortholderweekend – Tag en ven gratis med - Vin & Vin Aalborg
Kl. 13.00 - 17.00Smagninger
Spiritus Festival 2023 - Skråen
Kl. 20.00 - Hele dagenKoncerter / Musik
Østkyst Hustlers - Nordsøen Oceanarium
Kl. 20.00 - 22.00Events / Koncerter
Koncert med Aura Dione - Hirtshals / Nordsøen Oceanarium
Kl. 20.00 - 22.00Events / Koncerter
Koncert med Aura Dione på Nordsøen Oceanarium - Skråen
Kl. 22.00 - 23.30Koncerter / Musik
Klostermand + Hummerdreng - AKKC
Kl. 10.00 - 16.00Festival / Messe
FiberFolk – Strikke & uldfestival - AKKC
Kl. 15.00 - 22.00Koncerter / Musik
Neighbours & Friends - Aalborg Portland Park
Kl. 15.00 - 17.00Sport
AaB – FC Helsingør - Budolfi Kirke
Kl. 16.30 - 18.00Koncerter
Allehelgenskoncert – Gabriel Faurés Rekviem - Musikkens Hus
Kl. 19.00 - 20.30Foredrag
Hella Joof - Koldkrigsmuseet REGAN Vest
Kl. 16.00 - 21.00Foredrag
Foredrag: Fra kold krig til fred – og tilbage igen - AKKC
Kl. 19.00 - 21.30Foredrag
Lars Thiesgaard – Manden med de 1000 anekdoter - Musikkens Hus
Kl. 19.00 - 21.00Foredrag
Brdr. Price LIVE - Aalborg Historiske Museum
Kl. 19.00 - 20.45Events / Foredrag
Arkæologien i nyt lys: Harald Blåtands vølve og vikinger omkring Fyrkat - Skråen
Kl. 20.00 - 22.00Koncerter / Musik
Oh Land - Aalborg Historiske Museum
Kl. 16.00 - 19.00Byvandring
Byvandring og workshop: – Hvordan skal vi bo i fremtiden? - Skråen
Kl. 20.00 - Hele dagenKoncerter / Musik
Tessa - Skråen
Kl. 22.00 - 23.00Koncerter / Musik
Nadia Mimi -
Kl. 13.00 - 17.00Events / Festival
Port- og Hedvinsfestival i Aalborg - Gigantium
Kl. 16.10 - 18.00Sport
Aalborg Håndbold vs. Bjerringbro-Silkeborg - Musikkens Hus
Kl. 19.00 - 20.30Foredrag / Show
Det er bare en fase: Forældreråd uden filter - AKKC
Kl. 20.00 - 22.00Comedy / Show
Conrad Molden – ÆØÅ - Musikkens Hus
Kl. 20.00 - 21.15Koncerter / Musik
JJ Paulo - AKKC
Kl. 18.00 - 22.00Comedy / Events
The Comedy Store X Drivhuset + Fællespisning - Racing Arena Aalborg
Kl. 17.00 - 19.00Sport
Mandagschancen - AKKC
Kl. 19.00 - 21.00Foredrag
René Dahl Andersen – Bogrelease - AKKC
Kl. 19.30 - 21.30Foredrag
Morten Spiegelhauer – Bag om Operation X: Jagten på vores milliarder - Skråen
Kl. 20.00 - 22.00Musik
Vores kroppe: Det smukke skrammel med Katinka og Caspar Eric - Skråen
Kl. 19.30 - Hele dagenComedy / Show
Satiregruppen MAGT - AKKC
Kl. 18.00 - 22.00Events / Show
Fællesspisning + USSEL + FABRÄK + MAS - Skråen
Kl. 20.00 - Hele dagenKoncerter / Musik
Ib Grønbech - Aalborg / Gammeltorv
Kl. 12.00 - lør Kl. 23.59Events / Jul
Julemarked på Gammeltorv - Aalborg Historiske Museum
Kl. 17.00 - 19.00Events
Strik og drik med Kimmie Munkholm - Aalborg
Kl. 17.00 - 19.00Events
Smyk og Kager - AKKC
Kl. 18.00 - lør Kl. 01.00Events / Jul
Julemysteriet – Kan du samle ledetrådene? - Musikkens Hus
Kl. 20.00 - 21.30Koncerter / Musik
Level 42 - Skråen
Kl. 20.00 - 22.00Koncerter / Musik
Jung - Skråen
Kl. 22.00 - 23.30Koncerter / Musik
Iver - AKKC
Kl. 18.00 - søn Kl. 01.00Events / Jul
Julemysteriet – Kan du samle ledetrådene? - Skråen
Kl. 20.00 - Hele dagenKoncerter / Musik
Calby - Skråen
Kl. 22.00 - 23.30Koncerter / Musik
Simone Tang - Racing Arena Aalborg
Kl. 14.00 - 16.00Sport
Finaler Dansk Avlsløb - Skråen
Kl. 20.00 - 22.00Comedy
Umbilical Brothers - Gigantium
Kl. 18.45 - 20.00Sport
Aalborg Håndbold vs. THW Kiel - Musikkens Hus
Kl. 19.00 - 21.00Jul / Musik
Julens sange med Phillip Faber - Aalborg Historiske Museum
Kl. 19.00 - 20.45Events / Foredrag
Arkæologien i nyt lys: Romersk diplomati - Teater Nordkraft
Kl. 20.00 - lør Kl. 23.00Teater
Mod alle Odds – Teater Nordkraft - Skråen
Kl. 20.00 - 22.00Koncerter / Musik
Svea S - AKKC
Kl. 18.00 - lør Kl. 01.00Events / Jul
Julemysteriet – Kan du samle ledetrådene? - AKKC
Kl. 18.30 - 20.30Comedy / Show
Faulty Towers – The Dining Experience - Sparkassen Danmark Isarena
Kl. 19.00 - 21.00Sport
Aalborg Pirates – Herlev Eagles - Musikkens Hus
Kl. 20.00 - 21.30Musik / Stand-up
Anders Wortmann: Far - Musikkens Hus
Kl. 20.00 - 21.30Koncerter / Musik
Peter Sommer ”ALENE MED PALLE I VERDEN” - Skråen
Kl. 20.00 - Hele dagenKoncerter / Musik
Folkeklubben - Skråen
Kl. 22.00 - 23.30Koncerter / Musik
Jens Stål - AKKC
Kl. 11.00 - 14.00Show
Krummernes Jul - AKKC
Kl. 12.30 - 14.30Comedy / Show
Faulty Towers – The Dining Experience - AKKC
Kl. 15.00 - 17.00Show
Krummernes Jul - AKKC
Kl. 18.00 - søn Kl. 01.00Events / Jul
Julemysteriet – Kan du samle ledetrådene? - AKKC
Kl. 18.30 - 20.30Comedy / Show
Faulty Towers – The Dining Experience - Aalborg
Kl. 19.30 - 21.00Sport
Aalborg Futsal Klub vs. Hjørring Futsal Klub - AKKC
Kl. 20.00 - Hele dagenKoncerter / Musik
Benjamin Hav & Familien – Big Show! - Skråen
Kl. 20.00 - Hele dagenKoncerter / Musik
Gobs - Skråen
Kl. 22.00 - 23.30Koncerter / Musik
Nik Marek - AKKC
Kl. 11.30 - 13.30Comedy / Show
Faulty Towers – The Dining Experience - AKKC
Kl. 15.00 - 17.00Show
Krummernes Jul - Racing Arena Aalborg
Kl. 17.00 - 19.00Sport
Mandagschancen - Skråen
Kl. 19.00 - 21.00Foredrag
Jussi Adler-Olsen - Sparkassen Danmark Isarena
Kl. 19.00 - 21.00Sport
Aalborg Pirates – Rungsted Seier Capital - Skråen
Kl. 19.30 - Hele dagenForedrag
Signe Molde - Folkeuniversitetet Aalborg
Kl. 17.00 - 18.45Foredrag
Retsmedicin og drab - Teater Nordkraft
Kl. 20.00 - søn Kl. 23.00Børn / Teater
Lille Myr – Teater Nordkraft - AKKC
Kl. 20.00 - 22.00Koncerter / Musik
Stig Rossen - Skråen
Kl. 20.00 - 22.00Events / Show
Jan Elhøj præsenterer Bulfobingo - AKKC
Kl. 18.30 - 20.30Comedy / Show
Faulty Towers – The Dining Experience - Sparkassen Danmark Isarena
Kl. 19.30 - 21.30Sport
Aalborg Pirates – Esbjerg Energy - Skråen
Kl. 20.00 - 22.00Koncerter / Musik
Dodo & The Dodos - Skråen
Kl. 22.00 - 23.30Koncerter / Musik
ETVA - Bratskov Hovedgård
Kl. 10.00 - søn Kl. 16.00Events / Jul
Jul på Bratskov - AKKC
Kl. 11.00 - 13.00Show
Krummernes Jul - Budolfi Kirke
Kl. 12.00 - 14.00Koncerter
Domorganistens julekoncert – festlig, iørefaldende og virtuos musik fra kirkens store orgel - AKKC
Kl. 12.30 - 14.30Comedy / Show
Faulty Towers – The Dining Experience - AKKC
Kl. 15.00 - 17.00Show
Krummernes Jul - Gigantium
Kl. 18.00 - 20.00Sport
Aalborg Håndbold vs. Mors-Thy Håndbold - AKKC
Kl. 18.30 - 20.30Comedy / Show
Faulty Towers – The Dining Experience - Skråen
Kl. 20.00 - Hele dagenKoncerter / Musik
Luftens Helte – Det store juleshow 2023 - Skråen
Kl. 22.00 - 23.30Koncerter / Musik
MoonBee - AKKC
Kl. 11.00 - 13.00Show
Krummernes Jul - AKKC
Kl. 15.00 - 17.00Show
Krummernes Jul - Kildeparken
Kl. 15.30 - 18.30Events / Jul
Levende lys ved De Syngende (jule) træer – Smuk belysning på adventssøndage - Skråen
Kl. 19.00 - Hele dagenComedy / Events
Nul stjerner – Det store rejseshow - Aalborg Historiske Museum
Kl. 19.00 - 20.45Events / Foredrag
Arkæologien i nyt lys: Fremkomsten af den jyske Enkeltgravskultur - Teater Nordkraft
Kl. 19.30 - fre Kl. 23.00Teater
PEER GYNT? – Teater Nordkraft - AKKC
Kl. 20.00 - 22.00Dans / Show
Dance Ballerina Dance - Gigantium
Kl. 18.45 - 20.30Sport
Aalborg Håndbold vs. Paris Saint-Germain - Musikkens Hus
Kl. 19.00 - 21.30Film / Koncerter
Harry Potter og Dødsregalierne™ – Del 1 In Concert - Folkeuniversitetet Aalborg
Kl. 19.00 - 20.45Musik
Julens musik og sange - AKKC
Kl. 20.00 - 22.00Comedy / Show
Michael McIntyre – Macnificent - Racing Arena Aalborg
Kl. 15.45 - 17.45Sport
Fredagstrav med fælles skandinavisk spil - Aalborg Streetfood
Kl. 18.00 - 23.59Events / Fest og natteliv
Fælles julefrokost på Streetfood - Musikkens Hus
Kl. 19.00 - 21.30Film / Koncerter
Harry Potter og Dødsregalierne™ – Del 1 In Concert - Sparkassen Danmark Isarena
Kl. 19.30 - 21.30Sport
Aalborg Pirates – Herning Blue Fox - Skråen
Kl. 20.00 - Hele dagenKoncerter / Musik
Queen Machine - Skråen
Kl. 22.00 - 23.30Koncerter / Musik
Real Fake Stars - AKKC
Kl. 11.00 - 13.00Show
Krummernes Jul - Vikingemuseet Fyrkat
Kl. 12.00 - 16.00Events
Vintersolhverv: Fest og marked på Vikingegården - AKKC
Kl. 15.00 - 17.00Show
Krummernes Jul - Musikkens Hus
Kl. 20.00 - 22.00Koncerter / Show
En aften med Hugorm feat. Frank Hvam - AKKC
Kl. 11.00 - 13.00Show
Krummernes Jul - AKKC
Kl. 15.00 - 17.00Show
Krummernes Jul - Kildeparken
Kl. 15.30 - 18.30Events / Jul
Levende lys ved De Syngende (jule) træer – Smuk belysning på adventssøndage - Gigantium
Kl. 19.00 - 20.30Sport
Aalborg Håndbold vs. SønderjyskE - AKKC
Kl. 20.00 - 17. decMusik / Show
Jersey Boys - Skråen
Kl. 20.00 - 22.00Koncerter / Musik
Dreamers’ Circus, special guest: Teitur - Skråen
Kl. 20.00 - 22.00Comedy / Show
90’er Juleshow med Uffe Holm, John & Aage og Thomas Wivel - Budolfi Kirke
Kl. 16.30 - 18.00Koncerter
Domkirken synger - Sparkassen Danmark Isarena
Kl. 19.00 - 21.00Sport
Aalborg Pirates – Rødovre Mighty Bulls - Skråen
Kl. 20.00 - 22.00Koncerter / Musik
VILMA - Skråen
Kl. 22.00 - 23.30Koncerter / Musik
Karoline Amaryllis - AKKC
Kl. 11.00 - 13.00Show
Krummernes Jul - Racing Arena Aalborg
Kl. 12.00 - 14.00Sport
Jule Brunch - AKKC
Kl. 15.00 - 17.00Show
Krummernes Jul - Musikkens Hus
Kl. 20.00 - 21.30Jul / Koncerter
Sissels Jul - Skråen
Kl. 20.00 - 22.00Koncerter / Musik
Rockmaskinen - Skråen
Kl. 22.00 - 23.30Koncerter / Musik
The Mood Killers - AKKC
Kl. 11.00 - 13.00Show
Krummernes Jul - AKKC
Kl. 15.00 - 17.00Show
Krummernes Jul - Kildeparken
Kl. 15.30 - 18.30Events / Jul
Levende lys ved De Syngende (jule) træer – Smuk belysning på adventssøndage - Musikkens Hus
Kl. 20.00 - 21.30Jul / Koncerter
Juleshowet med Burhan G & Danmarks Underholdningsorkester - Budolfi Kirke
Kl. 17.00 - 18.30Koncerter
Dejlig er jorden – nyt juleoratorium - AKKC
Kl. 19.00 - 21.00Dans / Show
Nøddeknækkeren - Racing Arena Aalborg
Kl. 11.00 - 13.00Sport
Juletrav - Aalborg
Kl. 10.00 - søn Kl. 15.00Nytår
Nytårsteltet: Fyrværkerisalg, fest og løjer for hele familien! - Sparkassen Danmark Isarena
Kl. 19.30 - 21.30Sport
Aalborg Pirates – SønderjyskE - Sparkassen Danmark Isarena
Kl. 19.30 - 21.30Sport
Aalborg Pirates – Frederikshavn White Hawks - AKKC
Kl. 20.00 - 22.00Comedy / Show
Den Grå Side – Boomer Humor Tour