Kæmpe madfestival: Det kan du smage og opleve midt i Aalborg

Nordjysk Madfestival er en af årets største begivenheder på madfronten i Aalborg.
Sidste år var en kæmpe succes, der sendte tusinder af aalborgensere og øvrige nordjyder afsted på gastronomiske oplevelser primært i Aalborg men også i resten af Nordjylland.
Vi har allerede skrevet om NM, som snart er helt udsolgt. Her får man fem retter for under 600 kr. på flere af Nordjyllands allerbedste restauranter som Applaus, Bistro Dejavu, Menendez, Tabu og så videre.
Dette års madfestival skal nå endnu bredere ud, og Nordjysk Madfestival skal være for alle.
Sådan lyder det fra Nordjysk Mad & Turisme, som står bag det stærke initiativ.
Det kommer til at foregå i perioden 25. august til 4. september 2022.
11 dage fyldt med alt det bedste fra det nordjyske spisekammer.
Er der noget, vi elsker her i Aalborg, så er det smagninger af enhver slags.
Om det er gin, cocktails, vin, øl og så videre så hitter alle former for smagninger.
Det har man også noteret hos Nordjysk Madfestival, som byder på lidt af hvert indenfor genren.
Vi har plukket nogle af dem vi helt sikkert selv skal med til;

Gin & Eventyr Vol. 3
For tredje år afholdes Ginsmagning med eventyrfortællinger på KaffeFair.
Anders Bilgram driver sit eget populære Brænderi, men han er også medlem af Eventyrernes Klub. Så han serverer gin mens der fortælles spændende historier.
Hør om eventyrlige oplevelser i Arktis, om sejlads i åben båd rundt om Nordpolen og om jagten på gamle vardeberetninger og hvide ulve i det nordlige Canada – alt imens, du forkæles med en gin-smagning.
Prisen er kun 100 kr.
Winemakers Dinner
Jan fra Stae Vingaard vil bruge aftenen på at fortælle om den lokale vingård hvor han sammen med kokkene fra Gæstgivergaarden har sammensat en luksuriøs 4 retters menu med en tilhørende lokal vinmenu.
Vinene vil denne aften være i fokus og vi vil under middagen tage jer med i hele arbejdsgangen fra vinstok til de færdige produkter fra en vingård i Nordjylland.
Prisen er skarp og koster 498 kr. for hele pakken.
Kaffesmagning på topniveau
Kom med d. 30 august til en lærerig og inspirerende aften i kaffens tegn, når Bentax åbner dørene til kaffesmagning i den helt store stil.
Du får her mulighed for et indblik ind i kaffens spændende univers og en test af sanserne, i smagning af specialkaffer fra forskellige dele af verden.
Prisen er 300 kr.

Madskattejagt med Stine Rex
Skattejagt, pub crawl, barhop – ja kært barn har mange navne og i år har du netop mulighed for at deltage i en madskattejagt KUN for voksne.
Den festlige rundtur finder sted d. 3 september 2022 kl. 14-17 og billetprisen er 240 kr. pr. person og vi tør godt garantere at du ikke går tørstig hjem.
Her vil et skattekort sende jer rundt til nogle af Aalborgs enestående restauranter eller caféer, som sørger forkæle jer med drikke med alkohol og en hapser hertil.
Prisen er 240 kr.
Andre smagninger og events du kan opleve listes op herunder;
- Wine Fight på Skagen Fiskerestaurant – læs mere her
- Vinyoga på Guldbæk Vingård – Læs mere her
- Nordisk Brænderi på Hotel Nor – læs mere her
- Ølsmagning på den Nordjyske Ambassade – Læs mere her
- Drinks på Café Ulla T til Fredagsbar – læs mere her
- Champagnemiddag med René Langdahl – læs mere her