ANNONCE
Tilmeld dig MigogAalborg Nyt

Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få weekendguiden samt alle ugens populære nyheder direkte i din indboks.

Ved tilmelding til MigogAalborg Nyt accepterer du vores samtidig vores vilkår og betingelser for nyhedbrevet.

Tyreafbrænding, sambafest og højt humør: Kæmpe international parade åbner karnevalsugen

Af Emil Kjær Jørgensen
Foto: Aalborg Karneval
Foto: Aalborg Karneval

Nu sker det endelig.

Efter hele to års aflysninger på grund af corona, er Aalborg Karneval endelig klar til at indtage byens gader med fest, farver og masser af humør.

Det er på næste lørdag, den 28. maj, at den traditionsrige Stjerneparade tiltrækker tusindvis af mennesker.

Men allerede i dag kan du tyvstarte på festlighederne, når den internationale parade går igennem byen. Her vil de bedste karnevalsgrupper fra ind- og udland indtage midtbyen med et optog fyldt med rytmer, dans, smil, fest og farver.

Paraden går via Boulevarden over Nytorv og ender som sædvanligt på Gabels Torv. I år starter paraden allerede klokken 17.00.

Når klokken slår 19.00 er det tid til kroningen af årets karnevalskonge, KATO, og så ikke mindst afbrændingen af Tyren.

“Når vi brænder Cimbrertyren ofrer vi den til karnevalsguderne, og siger farvel til sidste års dårligdomme og vinterens kulde. Vi varmer os ved flammerne og byder velkommen til et solrigt karneval,” fortæller Aalborg Karneval om traditionen.

Du finder mere info om den internationale parade her.

Sambafest midt i Aalborg: Kæmpe international parade åbner karnevalsugen

Også karneval i byen i morgen

Allerede i morgne, lørdag, er der børnekarneval i byen. Paraden starter kl. 10 på forpladsen ved Budolfi Plads og går derefter via Algade og Vesterbro til indgangen til Kildeparken ved Aalborg Kongres & Kultur Center. 

I Kildeparken er der underholdning med blandt andre Paw Patrol, MGP og Pyjamasheltene.

Læs mere om børnekarneval her.

Ugen efter skydes den helt store fest i gang, hvor mange tusinde danskere forventes at deltage.

Du kan vælge at starte i Nørresundby kl. 10, Østerport kl. 10.30 eller i Vestbyen kl. 11. Alle tre ruter ender i Kildeparken, hvor du skal vise armbånd for at komme ind.

Armbåndet kan købes her.

Del artikel

Andre læser også