Atypisk forespørgsel: Takeaway-sted byttes til ejerlejlighed
Tilbage i august 2021 meldt ejerne af Indian Frankies på Vesterbro ud, at takeaway-stedet ville lukke.
Siden har lokalerne stået urørte hen, men det er åbenbart ikke sidste kapitel i denne historie.
Nu har Raj Dhillon, manden bag både Indian Frankies og Bollywood i Reberbansgade, nemlig lavet et opsigtsvækkende opslag i en salgsgruppe på Facebook.
Dhillion tilbyder nemlig at bytte sin Take Away-restaurant med en 2- eller 3-værelses ejerlejlighed i Aalborg/Nørresundby-området.
“Med den kundestrøm der allerede eksisterer, og den som er forventelig når den nye forretning er på plads, giver det alle forudsætninger for at kunne drive en rentabel virksomhed.
Fra ejendommen er der endvidere kort afstand til byens øvrige handelsstrøg samt festgaden Jomfru Ane Gade, som kan genere omsætning i de senere timer.” står der blandt andet i opslaget.

Bytte-bytte købmand
Der beskrives yderligere, at erhvervslejligheden er indrettet med for butikslokale på i alt ca. 47m2 bestående af eksepeditionsområde, køkkenområde og personaletoilet.
Fra køkken området er der direkte adgang til ca. 23m2 kælder, som består af et stort rum til brug for lager.
“Lokalet er renoveret i september 2021 og fremstår næsten klar til ny lejer. Fra køkken og butikslokale er udsugningen ført gennem muren til baggården og herfra over taget. Også der er Bygas tilslutning etableret.” skriver han.
Så står du med en ejerlejlighed, der passer til Raj Dhillons beskrivelse, så er der altså mulighed for at bytte den væk til en takeaway på én af byens travleste placeringer.