Nyhedsbrev

Artikler med:

Nyeste artikler

I dag marcherer 238 værnepligtige igennem byen: Her kan du se optoget

Af Nana Sofia Hansen

Når man starter som værnepligtig i Aalborg, sker det festligt og højtideligt.

Og i år er ingen undtagelse, for i dag kan vi byde helt præcis 238 nye værnepligtige velkommen til byen – og traditionen tro med en flot march igennem byen.

Ruten i midtbyen

De værnepligtige starter marchen på Honnørkajen kl. 10.00-10.45 med en stor parade – og går herefter hen over Toldbod Plads og videre ad Ved Stranden – og på Vesterbro, og med ‘mål’ ved Aalborg Kongres- og Kulturcenter.

De marcherende føres an af Prinsens Musikkorps.

Det kan selvfølgelig ikke undgå at påvirke trafikken i tidsrummet, og under den 45 minutter lange march kan du forvente lidt besværede forhold omkring ruten.

Hvad: Værnepligtige marcherer gennem byen
Hvor: Fra Honnørkajen til AKKC
Hvornår: I dag, fredag den 19. august, kl. 10.00-10.45

Del artikel


Top 3 i dag




 


 


 


 


Udvalgte artikler

 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


Tilladelse til politiske reklamer

For at støtte den demokratiske samtale, vil vi gerne spørge om din tilladelse til at vise dig politiske reklamer på denne hjemmeside.

Du vil altid kunne se, hvem der er afsender af reklamen, og hvorfor du ser den. Vi anvender aldrig følsomme oplysninger som din politiske overbevisning til at målrette reklamer.

På alle reklamer kan du finde kampagne id, som du kan bruge til at finde al info på om kampagnen på https://politiskreklame.dk/

Dit samtykke er frivilligt, og du kan til enhver tid trække det tilbage.