Nyhedsbrev

Artikler med:

Nyeste artikler

Lækker julemad og festlig stemning: Hold julefrokosten i Gaden

Julen er lig med god mad, højt humør og et brag af en fest.

I Aalborg er der jo kun et sted, der samler det hele. Gaden.

Med Julefrokost i Byen kan du og dine kollegaer, venner eller studiekammerater holde årets julefrokost lige dér, hvor julestemningen og nattelivet går hånd i hånd.

Her slipper I for alt bøvlet med planlægning, servering og opvask.

I skal blot møde op, spise jer mætte, og feste igennem hele natten.

Julefrokost i hjertet af Gaden

Konceptet er enkelt: I vælger blot jeres favoritbar, og så sørger Julefrokost i Byen for resten.

I år kan du holde din julefrokost på Proud Mary, Heidi’s Bier Bar, Café Guldhornene, Zwei Grosse Bier Bar eller Andys.

Alle steder pyntet op til den helt store julestemning.

Uanset om I er 10 kollegaer eller 100 studerende, findes der en løsning, der passer perfekt til jer.

Du finder den perfekte løsning her

Festlige pakker og fri bar

Hos Proud Mary får du en klassisk julebuffet og fri bar i 3 timer i husets øl, vin, vand og sjusser.

Alt sammen for kun 499 kr.

På Heidi’s Bier Bar kan du få samme julemenu og fri bar i alle husets 23 fadølshaner. Perfekt til ølelskerne.

Begge steder kan man også bare købe julemenuen til 250 kr. og så købe drikkevarer på dagen.

Hos Zwei Grosse, Guldhornene og Andy’s kan du komme med til julefrokost fra kun 250 kr., og her kan du tilkøbe fri bar i 1 time for 99 kr. eller 3 timer for 249 kr.

Efter maden kan festen passende fortsætte enten på stedet eller andre steder i Gaden. Her hjælper ReKom gerne med bordreservationer, hvis det ønskes.

Men hvad kan man så forvente på menuen på steder, der jo er mere kendt som klassiske gå-i-byen steder.

Der er faktisk rigeligt at glæde sig til.

En klassisk julemenu

Menuen byder på alt det, man forventer af en ægte julefrokost og lidt til.

Her er blot et udsnit af, hvad du kan se frem til.

Forretter:

Marinerede sild med kapers, rødløg og karrysalat

Hønsesalat med asparges og champignon

Lun fiskefilet med remoulade og citron

Æg med rejer, mayonnaise og karse

Friskbagt rugbrød med dansk smør

Hovedretter:

Julemarineret steg af dansk gris med sprød svær

Frikadeller og langtidsstegt and

Glaserede kartofler med honning

Grønkålssalat med æbler, svesker og rødløg

Klassisk julesovs

Dessert:

Ris á la mande med ristede mandler og portvins-kirsebærsauce

Alle julefrokoster starter kl. 18, og så er der lagt i ovnen til en aften med både god mad, gode drinks og julefest i ægte Aalborg-stil.

Du kan se de forskellige pakker og booke din julefrokost allerede nu på julefrokostibyen.dk/aalborg

Del artikel

Korte videoer

 


 


 


 


Udvalgte artikler

 


 


 


Top 3 i dag




 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


Tilladelse til politiske reklamer

For at støtte den demokratiske samtale, vil vi gerne spørge om din tilladelse til at vise dig politiske reklamer på denne hjemmeside.

Du vil altid kunne se, hvem der er afsender af reklamen, og hvorfor du ser den. Vi anvender aldrig følsomme oplysninger som din politiske overbevisning til at målrette reklamer.

På alle reklamer kan du finde kampagne id, som du kan bruge til at finde al info på om kampagnen på https://politiskreklame.dk/

Dit samtykke er frivilligt, og du kan til enhver tid trække det tilbage.