Nyhedsbrev

Artikler med:

Nyeste artikler

Høje brag i hele Nordjylland: Danske F-16 fly brød lydmuren

Af Stine Kjølby Christensen
Foto: Forsvaret
Foto: Forsvaret

Der var en del, der blev forskrækkede, da et par høje brag her til formiddag lød i hele Nordjylland.

På Facebook ses det, at bragene har kunnet høres lige fra Blokhus til Farsø til Pandrup til Aalborg til Nibe til Aabybro – og sikkert flere steder herimellem.

Der var dog hverken tale om et bombardement eller starten på en ny krig – i stedet skyldtes de høje lyde, at to danske F-16 fly fløj op gennem Jylland – og brød lydmuren.

Dette medførte høje overlydsbrag, der altså kunne høres mange steder i Aalborg og det resterende Nordjylland.

Forsvaret melder ud på Twitter, at flyene er sendt afsted i forbindelse med en nødssituation.

Flyene har assisteret i forbindelse med en bombetrussel på et Ryanair fly, der fløj fra Stansted til Oslo. De danske F-16-fly er landet i Norge for at tanke, inden de flyver retur til Danmark.

Norsk politi har anholdt en 51-årig britisk statsborger, oplyser de i en pressemeddelelse.

Del artikel


 


 


 


 


Udvalgte artikler

 


 


 


Top 3 i dag




 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


Tilladelse til politiske reklamer

For at støtte den demokratiske samtale, vil vi gerne spørge om din tilladelse til at vise dig politiske reklamer på denne hjemmeside.

Du vil altid kunne se, hvem der er afsender af reklamen, og hvorfor du ser den. Vi anvender aldrig følsomme oplysninger som din politiske overbevisning til at målrette reklamer.

På alle reklamer kan du finde kampagne id, som du kan bruge til at finde al info på om kampagnen på https://politiskreklame.dk/

Dit samtykke er frivilligt, og du kan til enhver tid trække det tilbage.