Nyhedsbrev

Artikler med:

Nyeste artikler

Slut med frikadeller: Historisk Aalborg-fabrik lukker

Foto: RED STAR PHOTO
Foto: RED STAR PHOTO

Den ikoniske Danish Crown fabrik på Østerbro lukker efter seks årtier midt i Aalborg.

Det oplyser Danish Crown i en pressemeddelelse torsdag morgen.

I stedet flyttes produktionen af frikadeller og fabrikkens andre madvarer til Vejle, og de 140 medarbejdere, der er ansat på fabrikken, forsøges omplaceret til andre fabrikker. 

“Hidtil har den været i Aalborg midtby, men samlet set giver det mest mening at rykke produktionen ud af byen, hvor der er den fornødne plads og de udviklingsmuligheder, vi har brug for,” siger Karolina Henriksen, executive vice president for Danish Crown Foods, og uddyber:

“Vi står foran en stor investering i et nyt produktionsapparat til vores færdigstegte frikadeller, og i den forbindelse har vi skulle tage stilling til, hvor produktionen fremover skal placeres.”

Medarbejderne omflyttes

For tre år siden i april 2023 blev slagteriet i Sæby lukket, og dermed blev 800 arbejdspladser nedlagt.

Lukningen i Aalborg sker derimod gradvis over de næste to år, indtil produktionen forventes at være ophørt i løbet af 2028. 

Den store grund i midtbyen bliver derfor sat til salg. 

Planerne for fabrikken og medarbejderne blev meldt ud på fabrikken torsdag morgen.

“Heldigvis forventer vi at kunne tilbyde ansættelse til de fleste af medarbejderne andre steder i Danish Crown.

Eksempelvis har vi, mindre end 10 kilometer fra fabrikken i Aalborg, vores pølsefabrik i Svenstrup, hvor vi løbende vil få brug for arbejdskraft,” siger Karolina Henriksen. 

Vil producere flere færdigretter

Frikadellefabrikken, som fabrikken i Aalborg kaldes i folkemunde, har ligget på den ikoniske placering i Aalborg Centrum i 60 år. 

Flytningen ud af byen sker, ifølge pressemeddelelsen, fordi Danish Crown har investeret i nye, store maskiner for fremover at kunne producere flere færdigretter og mere såkaldt convenience-mad. 

I den forbindelse har de vurderet at de nye maskiner er bedst placeret i Vejle, hvor udviklingsmulighederne er bedst. 

Danish Crown ønsker at udbyde fabriksgrunden i Aalborg til erhvervsudvikling.

Salgsprocessen er dog ikke påbegyndt endnu.

Del artikel


Korte videoer

Top 3 i dag




 


 


 


 


Udvalgte artikler

 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


Tilladelse til politiske reklamer

For at støtte den demokratiske samtale, vil vi gerne spørge om din tilladelse til at vise dig politiske reklamer på denne hjemmeside.

Du vil altid kunne se, hvem der er afsender af reklamen, og hvorfor du ser den. Vi anvender aldrig følsomme oplysninger som din politiske overbevisning til at målrette reklamer.

På alle reklamer kan du finde kampagne id, som du kan bruge til at finde al info på om kampagnen på https://politiskreklame.dk/

Dit samtykke er frivilligt, og du kan til enhver tid trække det tilbage.