Stor succes i hele landet: Kæmpe legeland åbner i Aalborg

City Syd er et kæmpe trækplaster for nordjyske børnefamilier, hvor man ikke behøver at tænke på (dårligt) vejr eller manglen på parkeringspladser og oplevelser.
Nu bliver området snart endnu mere attraktivt for børn og barnlige sjæle.
MigogAalborg kan nemlig afsløre, at den landsdækkende legelandskæde, Hermans Hule, åbner et helt nyt legeland i Shoppen.
“Vi glæder os helt vildt til at åbne på førstesalen i Shoppen, hvor vi snart kan byde indenfor på over 700 kvadratmeter,” fortæller Anja Sandau, der kommer til at stå for den daglige drift af det nye legeland.
Hermans Hule i Aalborg bliver den 16. “hule” på landsplan. Man har allerede populære huler i bl.a. Hjørring og Frederikshavn.
Anja og co. er lige nu i fuld gang med at renovere omgivelserne på førstesalen, hvor der både skal lægges nye skumgulve, bankes vægge ned og indrettes i klassisk Hermans Hule-stil.
“Vi åbner så hurtigt som muligt, men vi satser på omkring 1. november,” fortæller Anja.
Det kan man glæde sig til
Hermans Hule henvender sig primært til aldersgruppen 1-8 år, men alle børn (og voksne) er naturligvis velkomne.
“Hermans Hule er et legeland, hvor der er plads til alle. Vi er nemlig meget mere end blot klatrestativer og bolde, der kan hoppes i. Vi vil indbyde til leg og fordybelse,” forklarer Anja.
Legelandet kommer til at have klatrestativer til både store og små børn, en rutsjebane på hele 8 meter, en “foodtruck”, hvor børn kan sælge kage og is fra, en mini fodboldbane, et spejlrum med et stort “jorden er giftig”-område med gynger, et område med små huler mm.
Der bliver også små områder med legetøj, hvor børnene bl.a. kan lege med Barbie og BRIO-togbaner.
“Derudover laver vi et område til de helt små børn, som vi kalder pilfinger-område. Her kan de små hjerner virkelig blive aktiveret,” siger Anja.

Et enkelt (og billigt) koncept
Kender du ikke til konceptet bag Hermans Hule, er det enkelt og ligetil.
En dagspris for et børn mellem 1 og 15 år koster 100 kr (med to gratis voksne pr. barn).
Man kan også vælge at købe det populære medlemskab, hvor man for 90 kr. pr. barn (+ 2 voksne) kan besøge legelandet, så ofte man vil.
“Medlemskabet giver også adgang til alle de andre Hermans Huler rundt omkring i Danmark,” forklarer Anja.
Når man vil besøge centeret indtaster man blot en kode på døren, og så er der ellers fri leg.
I Hermans Hule bliver der også et spiseområde med sofaer og borde, hvor de små kan få et tiltrængt hvil, og hvor der både kan købes kaffe, slik og sodavand.
“Man må også hellere end gerne tage sit eget mad og drikke med,” fortæller Anja.
Hvad med det andet legeland i Shoppen?
Tilbage i juni kunne vi også afsløre, at Shoppen åbnede et mini-legeland ved siden af Partyland.
Når Hermans Hules åbner på førstesalen, vinker man samtidig farvel til det område.
Men bare rolig.
“Der kommer snart noget nyt og meget spændende i lokalerne, som jeg også er sikker på, at børnefamilierne bliver meget begejstrede for,” siger centerchef i Shoppen, Natascha Louise Frost Kjelds, til MigogAalborg.
Hvad: Hermans Hule åbner
Hvor: Shoppen, City Syd
Hvornår: 1. november (ikke endeligt på plads)
Du kan følge Hermans Hule på Instagram her.