Nyhedsbrev

Artikler med:

Nyeste artikler

To Hercules-fly landet i Aalborg: Afslutter historisk mission

Af Michael Qureshi
Arkivfoto: Forsvaret
Arkivfoto: Forsvaret

Fredag aften er to Hercules-fly landet på Flyvestation Aalborg, og de fly har allerede fået stor opmærksomhed i landets største medier.

Danmark har nemlig sat det sidste punktum for evakueringerne ud af Afghanistan. Og dermed også for omtrent tyve års militær tilstedeværelse i landet.

Det skriver Forsvaret.

Er nu afsluttet

Tidligt fredag aften er to C-130J Hercules-transportfly landet på Flyvestation Aalborg, og dermed er evakueringsoperationen fra Kabul afsluttet.

Ombord på flyene er det sidste danske udstyr og det sidste personel.

B.T. og TV2 har blandt andet sendt Live fra Flyvestation Aalborg for at se markeringen af den sidste danske indsats i Afghanistan.

Du kan se mere her

Del artikel


Top 3 i dag




 


 


 


 


Udvalgte artikler

 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


Tilladelse til politiske reklamer

For at støtte den demokratiske samtale, vil vi gerne spørge om din tilladelse til at vise dig politiske reklamer på denne hjemmeside.

Du vil altid kunne se, hvem der er afsender af reklamen, og hvorfor du ser den. Vi anvender aldrig følsomme oplysninger som din politiske overbevisning til at målrette reklamer.

På alle reklamer kan du finde kampagne id, som du kan bruge til at finde al info på om kampagnen på https://politiskreklame.dk/

Dit samtykke er frivilligt, og du kan til enhver tid trække det tilbage.