Nyhedsbrev

Artikler med:

Nyeste artikler

Helt vildt: 40 køretøjer involveret i gigantisk uheld på E45

Af Emil Kjær Jørgensen
Foto: Jean Nonboe / DanskPresseFoto
Foto: Jean Nonboe / DanskPresseFoto

Opdatering; Vejdirektoratet har genåbnet motorvejen efter det massive færdselsuheld ved Støvring.

En tåget formiddag skabe kaos-tilstande på E45 omkring Svenstrup og Støvring.

40 køretøjer har været involveret i uheld på strækningen, meddeler politiet.

Nordgående retning mellem Støvring S og Svenstrup var spærret i flere timer mandag.

“Status på nuværende tidspunkt er, at i alt er 7 personer blevet behandlet af ambulancer. To af disse er kørt som traumepatienter, men meldes begge i stabil tilstand,” udtaler KSN-leder Kenneth Ginnerup i en pressemeddelelse.

Han fortsætter:

“Yderligere 8 personer har modtaget lægebehandling for lettere skader, de har pådraget sig i forbindelse med uheldene.

Samlet set har omkring 40 køretøjer været involveret i uheld på strækningen.

Køen på E45 er fortsat massiv og vi arbejder stadig på strækningen. Det arbejde det kommer til at fortsætte mange timer endnu, så vi opfordrer fortsat til at folk viser hensyn, nedsætter hastigheden, og evt. finder alternative ruter.”

En lang eftermiddag på E45

“Lige nu ser vi ind i eftermiddagstrafikken og vi opfordrer folk til at køre efter forholdene og følge vores anvisninger. 
Vi er opmærksomme på, at nogle har siddet i kø i mange timer efterhånden.

Lige nu er der lang kø frem mod frakørslen Støvring Syd, hvor man kan køre fra. Det sætter ganske forståeligt bilisternes tålmodighed på prøve. Vi vil dog opfordre til, at man holder sig i sin bil. 

Vi arbejder på at få afviklet køen hurtigst muligt, men tidshorisonten er desværre ukendt.”

Del artikel


Korte videoer

Top 3 i dag




 


 


 


 


Udvalgte artikler

 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


Tilladelse til politiske reklamer

For at støtte den demokratiske samtale, vil vi gerne spørge om din tilladelse til at vise dig politiske reklamer på denne hjemmeside.

Du vil altid kunne se, hvem der er afsender af reklamen, og hvorfor du ser den. Vi anvender aldrig følsomme oplysninger som din politiske overbevisning til at målrette reklamer.

På alle reklamer kan du finde kampagne id, som du kan bruge til at finde al info på om kampagnen på https://politiskreklame.dk/

Dit samtykke er frivilligt, og du kan til enhver tid trække det tilbage.