Helt gratis: Skagen Museum henter og bringer til ny udstilling og fotokonkurrence

Er du klar til at byde sommeren velkommen med en inspirerende dag i Skagen – helt gratis?
Lørdag den 17. maj 2025 inviterer Skagens Kunstmuseer og EU-projektet “Open Atelier” på en oplevelsesrig heldagstur til toppen af Danmark.
Med gratis transport tur/retur er det bare om at hoppe på bussen og tage med.
Kunst, kreativitet og konkurrencer
Dagen markerer åbningen af museets nye fotoudstilling “Lige et øjeblik”, og der er lagt op til en festlig og inspirerende oplevelse med fokus på fotografi, kunst og fællesskab.
Hovedattraktionen er en åben fotokonkurrence, hvor alle – uanset erfaring – kan være med. Det eneste, du skal medbringe, er din mobiltelefon.
Deltagerne får dagen til at tage billeder rundt i Skagen, og til sidst præsenteres værkerne til en fernisering, hvor et dommerpanel kårer tre vindere. Førstepræmien lyder på hele 2.500 kroner.

Turen nordpå skal du heller ikke tænke på. Skagens Museum sørger nemlig for gratis bustransport til museet fra Aalborg, Hobro, Frederikshavn, Brønderslev og Thisted.
Det praktiske:
✔️ Gratis bus tur/retur fra Aalborg og andre nordjyske byer
✔️ Adgang og rundvisning i den nye udstilling
✔️ Fotokonkurrence med præmier
✔️ Fernisering og præsentation af billeder
✔️ Tid til at nyde Skagen, stranden og klitlandskabet
Eventet varer fra kl. 10.30 til 20.00 og henvender sig til alle, der har lyst til en dag med kunst, hygge og fællesskab i nogle af Danmarks smukkeste omgivelser.
Sådan tilmelder du dig
Deltagelse er gratis, men tilmelding er nødvendig via Skagens Kunstmuseers hjemmeside.
Ønsker du at benytte den gratis bus, skal du sende en mail med dit fulde navn, telefonnummer og postnummer til: krt@skagenskunstmuseer.dk