Nyhedsbrev

Artikler med:

Nyeste artikler

Har fire restaurationer i Aalborg: Kørte 1500 km på cykel til Paris sammen

Af Michael Qureshi
Claus og Lisa Søgaard da de nåede frem til Paris
Claus og Lisa Søgaard da de nåede frem til Paris

Hvis man er glad for at gå på café eller restaurant i Aalborg, så har man helt sikkert stiftet bekendtskab med en af de fire restaurationer, som parret Claus og Lisa Søgaard ejer.

Claus Søgaard er manden bag Søgaards Bryghus på C.W. Obels Plads som var en af Danmarks første kombinerede mikrobryggeri, restaurant og pub.

Lisa Søgaard står for de to populære caféer Penny Lane samt Abbey Road Café. Senest har hun også åbnet Aalborgs første creperie, Maggie Mae, der ligger i forlængelse af Penny Lane på Boulevarden.

Så det ville være synd at sige, at de keder sig i hverdagen. Alligevel har de knoklet ekstra hårdt i 2017 for at nå et vigtigt mål. Nemlig en cykeltur på 1500 km fra Aalborg til Paris med Team Rynkeby.

Hård og vild oplevelse

For lidt over en uge siden nåede Claus og Lisa Søgaard så Paris på cyklen sammen med resten af det entusiatiske Team Rynkeby Nordjylland-hold, og nu har der været tid til at puste ud oven på den intense oplevelse.

“Vi er begge stolte over, at vi gennemførte det og kom med hele vejen til Paris. Det var hårdt men en kæmpe oplevelse. Det var meget intense ni dage, fordi man lever nærmest inde i sådan boble, hvor man slet ikke tænker på andet end at komme til Paris,” fortæller Lisa Søgaard.

Har fire restaurationer i Aalborg: Kørte 1500 km på cykel til Paris sammen
Turen startede med morgenkaffe på Søgaards Bryghus

Hun erkender, at det ikke har været let at finde tid til træningen, når parret samtidig har fire restaurationer samt en pub i Aalborg.

“Der er ingen tvivl om, at det er en tidsrøver, og det har helt sikkert været en udfordring for os at finde tiden til at træne. Men vi prioriterede det og fandt tiden til det, og det fortryder vi overhovedet ikke,” forklarer Lisa Søgaard.

Claus kan drille lidt

Det er dog gemalen, der kan drille lidt i hjemmet når de ud over restauranter og cafeer kan snakke cykeltur til Paris.

Har fire restaurationer i Aalborg: Kørte 1500 km på cykel til Paris sammen

 

“Jeg nåede halvvejs op af det famøse bjerg Mur de Huy med en stigning på 21 procent, men derfra måtte jeg så trække et stykke for at komme helt til toppen. Men Claus blev på cyklen hele vejen, og det hører jeg selvfølgelig for nu,” siger Lisa og griner.

Der var også et højere formål med cykelturen til Paris. Team Rynkeby samlede ind til Børnecancerfonden og har via sponsorerer og frivilligt arbejde til arrangementer samlet en del penge ind til det velgørende formål.

Del artikel


Top 3 i dag




 


 


 


 


Udvalgte artikler

 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


Tilladelse til politiske reklamer

For at støtte den demokratiske samtale, vil vi gerne spørge om din tilladelse til at vise dig politiske reklamer på denne hjemmeside.

Du vil altid kunne se, hvem der er afsender af reklamen, og hvorfor du ser den. Vi anvender aldrig følsomme oplysninger som din politiske overbevisning til at målrette reklamer.

På alle reklamer kan du finde kampagne id, som du kan bruge til at finde al info på om kampagnen på https://politiskreklame.dk/

Dit samtykke er frivilligt, og du kan til enhver tid trække det tilbage.