Gratis guidet jule-gåtur: Oplev Budolfi Plads og de flotte gavlmalerier

Himmerland Boligforening har haft stor succes med en række gratis guidede ture gennem Aalborgs gader under konceptet som tiden dog går, og vi har før skrevet om deres guidede gåture fra Frederikstorv, de gratis rundvisninger på Aalborg Stadion og på AaB’s træningsanlæg,og ikke mindst gavlmaleri-turen
Og i morgen lørdag d. 30. november gentager de succesen med endnu en gåtur, hvor man kan se de flotte gavlmalerier i byen.
Oplev Budolfi Plads og de mange gavlmalerier
Denne gang bliver det en lidt kortere juletur, hvor man mødes på Nytorv ved Spar Nord og går herfra i samlet flok.
“Vi kommer forbi forskellige juleting i centrum, ser det nye Budolfi, Teatergården under opførsel og undervejs ser vi de smukke gavlmalerier på ruten,” fortæller Himmerland Boligforening om turen.
“Vi slutter af på Salling Rooftop, hvor man ligeledes kan få en kop kaffe eller andet der kunne friste.”
Turen er mellem 3 og 4 km lang, og alle er naturligvis velkomne.
Du finder mere info her.