Nyhedsbrev

Artikler med:

Nyeste artikler

Stort program: Gratis filmfestival for børn i vinterferien

Af Aske Bisgaard Pedersen

Skal vinterferien ikke spenderes på varmere breddegrader ved poolen eller på snedækkede pister med ski på fødderne?

Så er der godt nyt for børnefamilierne, der har planer om at hygge herhjemme i det nordjyske.

For i både uge 7 og 8 inviterer Hovedbiblioteket til Aalborgs børnefilmfestival med film, popcorn og sjove aktiviteter.

Gratis og ligesom i biografen

Til børnefilmfestivalen MEGAFLIMMER kan børn tage en voksen med på biblioteket og se film, hvor der vil være en lang række film for børn imellem 3-14 år.

Alle film vil kunne nydes med popcorn og saftevand, så der er ægte biografstemning.

Det er stort set alle dage i uge 7 og 8, at der er en række film og aktiviteter på programmet.

Både børn og voksne skal blot bestille billet forud – og billetterne er ganske gratis.

Aalborg Bibliotekerne nævner dog, at det er vigtigt at respektere og overholde aldersgrænsen for filmene, da nogle af dem kan virke skræmmende for de mindre.

Efter filmen kan børnene hygge sig med en sjov aktivitet, og der er mulighed for at låne bøger med hjem, eksempelvis med samme karakterer som i filmen eller bøger med samme tema.

Læs mere og bestil billetter her.

Del artikel


Korte videoer

Top 3 i dag




 


 


 


 


Udvalgte artikler

 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


Tilladelse til politiske reklamer

For at støtte den demokratiske samtale, vil vi gerne spørge om din tilladelse til at vise dig politiske reklamer på denne hjemmeside.

Du vil altid kunne se, hvem der er afsender af reklamen, og hvorfor du ser den. Vi anvender aldrig følsomme oplysninger som din politiske overbevisning til at målrette reklamer.

På alle reklamer kan du finde kampagne id, som du kan bruge til at finde al info på om kampagnen på https://politiskreklame.dk/

Dit samtykke er frivilligt, og du kan til enhver tid trække det tilbage.