Skib Ohøj: GoBoat afslører sæsonåbning i Aalborg

Vi tænker måske ikke meget over det i dagligdagen, men i Aalborg er vi utroligt heldige med at være omgivet af så blå omgivelser.
Dette var også grunden til, at GoBoat i sæsonen 2017 lagde til kaj i byen og siden har der været masser af vind i sejlene – både for GoBoat og aalborgenserne.
Fredag den 1. april åbner de op for endnu en sæson på Limfjorden. GoBoat ligger på Vestre Havnepromenade, og der er syv både, der sejler fra Stigsborg Brygge i syd til “Verdens Ende” i nord.
Åbningstiderne tilpasser sig løbende alt efter, hvornår solen står op og går ned, skriver de i en pressemeddelelser. Alle lokationer har åbent som minimum til oktober 2022.
Sikkerhed frem for alt
GoBoat understreger her op til åbningen, at sikkerhed altid er deres første prioritet.
Efter to år med corona-restriktioner har de løbende tilpasset deres procedurer, og flere af ændringerne giver så meget mening, at de er bibeholdt til forbedret sikkerhed for de sejlende. Her er der tale om udendørs check-in, afstand mellem grupper og afspritning af redningsveste samt bådenes berøringsflader mellem hver gruppe.
GoBoats normale regler er:
- Maksimalt otte personer per båd
- GoBoat anbefaler, at bookinger foretages online
- Du kan tage egen mad og drikke med eller bestille hos GoBoat
- Mindst én person på 18 år eller ældre skal være i båden
- Det er maksimalt tilladt at indtage 2 genstande per person under sejladsen
- Respektér de andre sejlende på vandet
Læs mere om GoBoat her.