Luksus-flødebolle og honningbombe: Aalborg-bager klar med vilde julekager
I takt med julen kommer nærmere og nærmere, så stiger mængden af julefristelser i Aalborgs gader og stræder.
Det er nærmest umuligt at gå 10 meter uden at møde duften af enten brændte mandler, indbydende churros eller varm kakao.
Og nu er den gal igen.
For et af midtbyens mest populære bagerier, Fru Søgaard på C.W. Obels Plads, har nemlig fyldt kagedisken med hele fire julenyheder.
Gæt selv – vi har naturligvis allerede været forbi for at bestille en af hver …

Julens nyheder på Fru Søgaard
Julens Mariebolle – med orangecreme og julens krydderier
Luksusflødebolle – amarenakirsebær på krokantbund
Flødebolle – lakrids og hvid chokolade
Honningbombe – abrikosmarmelade og smørcreme
Sådan smager det
To af julens nyheder er nyfortolkninger af nogle af bageriets største bestsellere.
Har du ikke smagt Fru Søgaards flødeboller, fortjener du næsten at få en flødebolle i nakken; perfekt knæk på chokoladen, fløjsblød skum og den vildeste nødde-krokantbund.

Nu er den kommet i to nye udgaver.
Den første er en flødebolle med lakrids og hvid chokolade, og er du en lakrids-elsker, så bliver det er et stensikkert julehit for dig.
Men den helt store flødebolle-nyhed er altså den nye flødebolle med Amarana kirsebær-skum.
Den smager fuldstændig vanvittigt godt, og hvis du er typen, der overøser din risalamande med kirsebærsovs, så vil du elske den her.
Ingen jul uden honningkager, og på Fru Søgaard kan du denne jul få en vaskeægte honningbombe fyldt med abrikosmarmelade og smørcreme.
Den er i tæt kamp med Amarena-flødebollen om at blive vores helt klare favorit.

Sidste levende julebillede er deres Julens Mariebolle, der er en julekugle-craquelin bestående af orangecreme og julens krydderier.

Den er uden tvivl den smukkeste af alle julekagerne. Smagen delte dog vandene lidt her på redaktionen, for der er fuld smæk på smagen af nelliker og blodappelsin.
Men kan du bare ikke få nok af julens krydderier og blodappelsin, så bliver du uden tvivl glad for den.
MigogAalborg kan uden tvivl anbefale dette års julekager – uanset om du er en julegris eller bare en hund efter kage.