For tredje år i træk: Hyggeligt plantemarked gentager succesen

Giver forårssolen også dig lyst til at tilføje en masse nye planter til haven eller terrassen?
Så er det med at kigge forbi, når PRYD, et blomsterværksted i Nibe, afholder det hyggeligste plantemarked for tredje år i træk.
Et lille planteunivers
Som de forrige år fylder Lone gårdspladsen med en masse lækre planter til bede og krukker. Der vil være gode tilbud på specialløg i krukker og i år tilbyder hun også et stort udvalg af spiselige planter til drivhus og friland.
Plantemarkedet finder sted den 30. marts kl. 10-17 hos PRYD i Nibe.

Lone er tidligere blomsterdekoratør og har sidenhen arbejdet med indretning for Skagerak.
Det var Corona og en kombination af hendes interesser, der for nogle år siden fik hende til at kaste sig ud i PRYD, der til daglig forhandler blomster på udvalgte tidspunkter ved hendes eget hjem, og ellers tilbyder opgaver ud af huset til for eksempel bryllupper og events.
En hyggelig eftermiddag
Bålfadet bliver tændt, så børnene kan hygge sig med skumfiduser, kiks og kakao, og der er mulighed for at tage familien med på en forårsudflugt.
PRYD har også allieret sig med Mads fra Hobro Brød, der kommer med go’ kaffe og kage, der kan nydes i solen, som forhåbentlig titter frem.