Nyhedsbrev

Artikler med:

Nyeste artikler

Første lufthavn i Danmark: Nu kan du komme hurtigere gennem security

Af Emil Kjær Jørgensen

Fra i dag bliver det meget nemmere at være passager i Aalborg Lufthavn.

Aalborg Lufthavn har som den første lufthavn i Danmark valgt at implementere EU Security Standard C2 i X-Ray maskinerne i sikkerhedskontrollen for håndbagage og persontjek.

For rejsende i Aalborg Lufthavn betyder det, at man kan lade elektronikken, herunder bærbare computere, tablets, mobiltelefoner og kameraer ligge i sin håndbagage.

Det giver et hurtigere tjek, for nu skal passageren kun gøre tre lette ting: Tømme lommerne, tage jakken af og eventuelt tage væske op af håndbagagen.

“Vi er de første i Danmark og nogle af de første i Europa, som har taget den nyeste teknologi i brug. Fra i dag kan vi tilbyde vores passagerer at lade deres elektroniske udstyr forblive i tasken, når de går igennem sikkerhedskontrollen. Dette er, sammen med vores nye fremskudte boarding card check, med til at skabe endnu bedre flow for vores passagerer,” fortæller Sikkerhedschef i Aalborg Lufthavn, Søren Bjerg, i en pressemeddelelse.

Kun væske skal op af tasken

I Aalborg Lufthavn arbejdes der kontinuerligt med at skabe det bedste flow for passagererne, når de går igennem sikkerhedskontrollen.

Derfor anvendes nu den nyeste teknologi, som sikrer, at passagererne kan lade deres elektroniske udstyr forblive i deres tasker. Det eneste tilfælde, hvor passageren skal have noget op af håndbagagen, er når der medbringes væske.

“Den nye security standard, som vi fra i dag opererer med i Aalborg Lufthavn, C2 standarden, tilsikrer nu, at vi i en og samme arbejdsgang kan gennemlyse håndbagagen samt detektere for sprængstoffer, også selvom større elektronisk udstyr er placeret i tasken,” siger Søren Bjerg og fortsætter:

“Det letter forberedelsestiden for passagererne, og giver et meget mere harmonisk flow. De behøver ikke længere at bruge to til tre kasser, som er svære at håndtere. Og boarding card er kontrolleret inden de kommer ind.”

Leverandøren af det nye C2 udstyr i Aalborg Lufthavn, er Houlberg Instrumentering og Smiths Detection¸ og Direktør, Michael Lynenskjold siger:

“Det har været et spændende projektforløb med fokus på passagerens oplevelse samtidig med at gældende EU- regler naturligvis skal overholdes. Vi ser meget frem til at følge den fulde implementering i Aalborg Lufthavn.”

Del artikel


Top 3 i dag




 


 


 


 


Udvalgte artikler

 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


Tilladelse til politiske reklamer

For at støtte den demokratiske samtale, vil vi gerne spørge om din tilladelse til at vise dig politiske reklamer på denne hjemmeside.

Du vil altid kunne se, hvem der er afsender af reklamen, og hvorfor du ser den. Vi anvender aldrig følsomme oplysninger som din politiske overbevisning til at målrette reklamer.

På alle reklamer kan du finde kampagne id, som du kan bruge til at finde al info på om kampagnen på https://politiskreklame.dk/

Dit samtykke er frivilligt, og du kan til enhver tid trække det tilbage.