Følg rytmen: Dansekraft fylder igen Aalborg med bevægelse og fest

Igen i år forvandles Aalborg til et pulserende epicenter for dans, når Dansekraft – Nordjyllands første internationale dansefestival vender tilbage fra den 5. til 7. september.
Uanset om du er professionel danser, nysgerrig amatør, tilskuer eller fuldblods dansegulvsentusiast, er der masser at glæde sig til.
Festival for alle uanset alder og erfaring
Dansekraft er skabt med fællesskab og åbenhed i centrum. Festivalen inviterer både børn, unge, voksne og ældre til at opleve dansen. Ikke kun som publikum, men også som aktive deltagere.
Med alt fra danseforestillinger i international klasse til intime workshops, favner programmet bredt og tilbyder noget for enhver smag og niveau.
Highlights fra programmet
Et af de helt store trækplastre i år er besøg fra Dansk Danseteater, Danmarks nationale kompagni for samtidsdans. De optræder med open air-forestillingen Survive, der kombinerer rå energi og poetisk bevægelse i byens rum.
Koreograf Lea Emilia Christensen bidrager med forestillingen, Byens Rum, udviklet specifikt til Aalborg og Dansekraft. Seks dansere bevæger sig gennem byen og lader dansen spille op mod byens arkitektur og liv.
Glæd dig også til fællesdans med Karmaklubben og Sacre Coeur, hvor festen og fællesskabet er i centrum. Og som noget særligt viser festivalen filmen MAMMA MIA: HERE WE GO AGAIN! på storskærm med en klar opfordring til publikum: syng og dans med!
Lær at danse
Vil du selv prøve kræfter med dansens verden, er der rig mulighed for det.
Dansekraft tilbyder et væld af workshops i genrer som Zouk, Salsa, Bachata, West Coast Swing, Standard/Latin og Kizomba. Uanset om du er nybegynder eller øvet, er der plads til dig på gulvet.
Festivalen åbner officielt fredag den 5. september kl. 14.30 med afsløringen af to nye kunstværker skabt af kunstneren Jakob Kvist. Værkerne er skabt i samarbejde med elever fra BGK og er sponsoreret af AN-TV og Aalborg Kommune.
Programmet opdateres løbende, og du kan følge med på Dansekrafts officielle hjemmeside for nyheder og detaljer.