Nyhedsbrev

Artikler med:

Nyeste artikler

Helt grotesk: Aalborg-velhavere fik 5.000 kr. i Fødevarecheck

DSC_0418-scaled-e1756119416689-1024x614

De er kendt som værende blandt Nordjyllands rigeste mennesker med milliarder i egenkapital.

Således lavede DR programmet “Superrig med benene plantet på jorden” om parret.

De bor i en af Nordjyllands lækreste villaer med udsigt over byen, de er hovedejer af Aalborg Håndbold, har en racerbane i Spanien, kender alle indflydelsesrige mennesker i Danmark og er involveret i langt over 20 virksomheder.

Eigil og Sonja Christensen mangler således absolut ingenting, og de bruger i øvrigt en hel del af deres formue på velgørenhed med projektet Raise for Kids.

Det vakte derfor både undren og frustration hos Sonja Christensen, da hun og ægtemanden Eigil Christensen modtog statens fødevarecheck på samlet 5.000 kroner.

Involveret i store firmaer

For selvom ordningen var målrettet pensionister og borgere med presset økonomi, havnede pengene hos et af Nordjyllands mest velhavende par.

Parret skabte deres formue gennem Colorprint og har gennem årene investeret i blandt andet Aalborg Håndbold, NEAS, racerbane og flybranchen.

Det fik Sonja Christensen til at dele den groteske oplevelse på sin Facebook-profil.

“Forstår ikke at det kan være så svært. Vi har modtaget 2.500 kr. hver, og dem donerer vi selvfølgelig videre til Raise for Kids.

Flere af vores venner i lignende situation har også fået, og de griner af det.

Det burde tilfalde dem, som mangler – og ikke dem som ikke mangler noget,” lyder det fra Sonja Christensen.

Opfylder ikke kravene

Fødevarechecken udbetales ifølge lovteksten til folkepensionister, som modtog pension i november 2025, og som ved årets udgang stod registreret med en likvid formue på højst 350.000 kroner hos Skattestyrelsen.

Beløbet lyder på 2.500 kroner per person.

Opgørelsen tager primært udgangspunkt i penge stående på bankkonti samt værdien af børsnoterede aktier og investeringsbeviser. Derimod tæller blandt andet fast ejendom, kontanter og unoterede aktier eller anparter ikke med i beregningen.

For ægtepar er formuen vurderet individuelt.

Derfor kunne begge parter modtage checken, hvis de hver især levede op til kravene, hvilket giver en samlet udbetaling på 5.000 kroner.

Når man så er god for flere milliarder kroner så virker det helt grotesk, at 5.000 kroner er sendt i retning af Sonja og Eigil Christensen.

Andre har måske ikke modtaget, fordi de så ikke lever op til kravene.

“Jeg kan simpelthen ikke forstå, at man ikke kan skelne mellem folk med mange penge og dem, der faktisk har svært ved at få det til at hænge sammen,” siger Sonja Christensen uddybende til TV 2 Nord.

Donerer til Raise for Kids

Fødevarechecken blev præsenteret som en hjælp til de danskere, der er hårdest ramt af stigende fødevarepriser.

Men i dette tilfælde er pengene altså landet hos mennesker, der næppe behøver vende hver en krone i supermarkedet.

Pengene ender heldigvis et godt sted, nemlig hos Raise for Kids.

Det er parrets store hjerteprojekt, hvor de hvert år indsamler mange penge til børn og familier der ikke har så mange penge.

De sørger for aktiviteter, værested og mange andre ting der giver glæde i tilværelsen for børn, unge og familier som har svære kår.

Del artikel


Korte videoer

Top 3 i dag




 


 


 


 


Udvalgte artikler

 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


Tilladelse til politiske reklamer

For at støtte den demokratiske samtale, vil vi gerne spørge om din tilladelse til at vise dig politiske reklamer på denne hjemmeside.

Du vil altid kunne se, hvem der er afsender af reklamen, og hvorfor du ser den. Vi anvender aldrig følsomme oplysninger som din politiske overbevisning til at målrette reklamer.

På alle reklamer kan du finde kampagne id, som du kan bruge til at finde al info på om kampagnen på https://politiskreklame.dk/

Dit samtykke er frivilligt, og du kan til enhver tid trække det tilbage.