Nyhedsbrev

Artikler med:

Nyeste artikler

Flygtede fra hundepatrulje: Nu er to gerningsmænd blevet anholdt

Arkivfoto: Presse-fotos
Arkivfoto: Presse-fotos

I nat kl. 02.35 modtog Nordjyllands Politi en anmeldelse om, at to mænd var ved at begå indbrud i en bygning på Kastetvej i Aalborg.

En person i bygningen hørte støj, og kontaktede derfor politiet.

Det skriver Nordjyske.

En hundepatrulje var tilfældigvis lige i nærheden af gerningsstedet. Og de kom hurtigt til undsætning.

“Vi var hurtigt fremme på stedet med hundepatruljen, og så to mænd løbe fra stedet,” fortæller vagtchef ved Nordjyllands Politi, Karsten Højrup til Nordjyske.

Overværet af flere

Tyvene forsøgte herefter at flygte. Den ene med et koben i hånden og begge med en politihund lige i hælene.

Ifølge vagtchefen skulle flere have overværet dette flugtforsøg.

Gerningsmændene nåede dog ikke langt, før de begge blev fanget.

Gerningsmændene på hhv. 38 og 43 år er nu blevet anholdt og er mandag morgen på politigården i Aalborg.

De er blevet sigtet for indbrud i bygningen og i en kælder.

Del artikel


Korte videoer

Top 3 i dag




 


 


 


 


Udvalgte artikler

 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


Tilladelse til politiske reklamer

For at støtte den demokratiske samtale, vil vi gerne spørge om din tilladelse til at vise dig politiske reklamer på denne hjemmeside.

Du vil altid kunne se, hvem der er afsender af reklamen, og hvorfor du ser den. Vi anvender aldrig følsomme oplysninger som din politiske overbevisning til at målrette reklamer.

På alle reklamer kan du finde kampagne id, som du kan bruge til at finde al info på om kampagnen på https://politiskreklame.dk/

Dit samtykke er frivilligt, og du kan til enhver tid trække det tilbage.