Ikke forsvarligt: Fly-In i Blokhus aflyses

Det er altid en sikker publikumstræffer med tusindvis af mennesker på Blokhus Strand, når Erhvervsforeningen Destination Blokhus inviterer til Fly-In.
Det store arrangement, hvor 20 forskelligartede fly at lander direkte på den brede hvide strand med Vesterhavet som kulisse, skulle være afholdt i morgen, søndag den 21. august.
Nu melder arrangøren dog, at de helt aflyser begivenheden pga. vejrforhold.

”Det er med stor ærgrelse at arrangementet aflyses efter mange måneders forberedelse, men sikkerheden kommer forud for alt andet,” udtaler eventansvarlige Jannie Ratke og fortsætter:
“Vi håber dog på vejrguderne igen vil tilsmile os i 2023, så vi atter kan invitere til højtflyvende oplevelser i Blokhus”.
Det er en kombination af de vejrmæssige udsigter for morgendagens arrangement og de fysiske forhold omkring banen og parkeringsforholdene for flyene, der betyder at det ikke findes forsvarligt at gennemføre årets Fly-in på stranden i Blokhus.