Nyhedsbrev

Artikler med:

Nyeste artikler

Åbnede i april: Nu har ny specialbutik i Aalborg drejet nøglen om

Af Michael Qureshi

I april åbnede Fiskerinden i Urbansgade med friske fisk og andre lækre delikatesser.

Da specialbutikken Fisk & Ost lukkede i februar stod Aalborg pludselig uden en eneste fysisk butik med friskfangede fisk og andet godt fra havet.

Den position satte Fiskerinden med indehaver Ina Grønhøj sig i stedet på og åbnede i april.

Desværre blev det en kort fornøjelse. Fiskerinden har efter blot få måneder drejet nøglen om. Det meddeler Ina Grønhøj på Facebook.

Lokalerne står igen tomme

Sidste åbningsdag var sidste uge, og nu står lokalerne igen tomme i Reberbansgade-området.

“Beskeden omsætning, høje indkøbspriser, stor spildprocent og dyr strøm har desværre tvunget mig økonomisk i knæ.

Tak til alle jer, der støttede mig i dette korte fiskeeventyr,” skriver Ina på Facebook og udtrykker stor ærgrelse over lukningen.

Der er ingen tvivl om, at den stigende inflation i markedet har hævet indkøbspriser på mange ting, og det er en hård tid for enhver ny iværksætter at starte noget op.

Området har også været hårdt ramt af vejarbejde, hvilket har gjort det sværere for kunder at komme ind til fiskebutikken.

I går kunne vi også fortælle, at På Fjorden lukker alle deres aktiviteter ned. Der er dog andre grunde til denne beslutning. Det kan du læse mere om her.

Del artikel


Top 3 i dag




 


 


 


 


Udvalgte artikler

 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


Tilladelse til politiske reklamer

For at støtte den demokratiske samtale, vil vi gerne spørge om din tilladelse til at vise dig politiske reklamer på denne hjemmeside.

Du vil altid kunne se, hvem der er afsender af reklamen, og hvorfor du ser den. Vi anvender aldrig følsomme oplysninger som din politiske overbevisning til at målrette reklamer.

På alle reklamer kan du finde kampagne id, som du kan bruge til at finde al info på om kampagnen på https://politiskreklame.dk/

Dit samtykke er frivilligt, og du kan til enhver tid trække det tilbage.