Nyhedsbrev

Artikler med:

Nyeste artikler

Farligt vejr i vente: DMI varsler snefygning i Nordjylland

Af Stine Kjølby Christensen

Det sidste døgn har budt på mange forskellige slags vejr i Aalborg, og alt fra snestorm, tåge og smukke solopgange har været med til at male dagen i alle slags farver.

Nu udsender DMI endnu et varsel: Denne gang vedr. snefygning i Nordjylland.

Ifølge DMI kan vi forvente frisk vind til kuling 10-15 m/s fra sydøst samt løs sne eller let snefald, der kan medføre snefygning.

Snefygning kan medføre hurtig lukning af udsatte veje og dannelse af snedriver, nedsat sigt samt risiko for standsning af kollektiv trafik. Derfor er det altså med at være varsom, når du bevæger dig ud i trafikken.

Varslen gælder fra kl. 22 i dag til og med kl. 8 i morgen tidlig.

Del artikel

Korte videoer

 


 


 


 


Udvalgte artikler

 


 


 


Top 3 i dag




 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


Tilladelse til politiske reklamer

For at støtte den demokratiske samtale, vil vi gerne spørge om din tilladelse til at vise dig politiske reklamer på denne hjemmeside.

Du vil altid kunne se, hvem der er afsender af reklamen, og hvorfor du ser den. Vi anvender aldrig følsomme oplysninger som din politiske overbevisning til at målrette reklamer.

På alle reklamer kan du finde kampagne id, som du kan bruge til at finde al info på om kampagnen på https://politiskreklame.dk/

Dit samtykke er frivilligt, og du kan til enhver tid trække det tilbage.