Fanprotester afbrød AaB-kamp: “I dag gik de for langt”

Fredag aften blev på ingen måde nogen stor aften for AaB.
Et 0-2 nederlag til AC Horsens blev krydret med fanprotester på lægterne.
Protester der i første halvleg formåede at afbryde kampen to gange, fordi AaB-fansene kastede ting på banen.
I første omgang tennisbolde og i anden omgang papirlapper udformet som boardingpas med envejsbilletter til de tyske AaB-ejere.

Det er endnu ikke besluttet om, episoderne får konsekvenser for AaB i form af bøder eller lignende, men AaB-direktør Michael Tuxen Boll er ikke i tvivl om, hvad han mener om de optrinnene:
“Vi er bevidste om, at der er fans, som har stærke holdninger til klubbens majoritets ejerskab hvilket de også får tilpasselige råderum til ytre. Men i dag syntes jeg at de gik for langt,” siger direktøren til Nordjyske.
Han fastslår dog, at den fremadrettede dialog med fansene vil foregår på konstruktiv vis – som han i forvejen føler, den gør.
Efter nederlaget ligger AaB på 8.-pladsen i 1. division med fem point efter fem kampe.
Horsens topper til gengæld rækken med 11 point og ligeledes fem kampe.