Fanget på video: Hasarderet kørsel får vandværk til at råbe op

Overvågningsvideoen viser en mørkeblå Tesla, der ræser hen over plænen ved Klarup Vandværks anlæg på Nørkæret.
Bilen er tæt på at ramme røret fra værkets spildevandstank, men i denne omgang skete der ikke andet end skade på græsplænen, da bilen efter en hård opbremsning skrider rundt for derefter at trille stille og roligt tilbage på vejen.
Alligevel har episoden fået vandværkets formand Kjeld Jensen til at råbe vagt i gevær.
“Vores overvågningskamera har optaget en del af kørslen, og vi vil gerne have en dialog om sagen, som potentielt kunne have lukket vandforsyningen for dele af Klarup,” skrev formanden tidligere på ugen i et opslag på Klarup Vandværks Facebookside.
Klarup Vandværk forsyner omkring 2500 hustande.
Torsdag har “racerkøreren” endnu ikke givet sig til kende, fortæller Kjeld Jensen, der overvejer, hvad vandværkets næste træk bliver.
“Nogen siger, at politiet vil kunne tyde nummerpladen på overvågningsvideoen, men vi har endnu ikke besluttet, hvad vi gør,” fortæller formanden.
Læs også: Aalborgs første Michelin-stjerne: I dag fik Søren en helt særlig pakke Politianmeldelse eller ej, mener Kjeld Jensen, at det er vigtigt, at man ikke bare har ladet episoden fare.
“Forhåbentlig har vi fået sendt et signal om, at hvis man gør sådan noget, så bliver man altså set,” siger han.
“Og i sidste ende handler det jo om forsyningssikkerheden. Det kan ramme forsyningskilden til mange forbrugere, hvis en bil drøner ind i vandværket.”