Er helt spærret: Lastbil i brand på motorvejen

SENESTE OPDATERING kl. 10.30
På E45 er der i øjeblikket kun ét spor farbart i sydgående retning mellem frakørsel 30 Støvring N og 31 Støvring S på grund af oprydningsarbejde efter brand i en lastbil. Oprydningsarbejdet forventes afsluttet omkring middag. Trafikanter må forvente forlænget rejsetid på strækningen.
Fredag formiddag er der opstået brand i en lastbil på E45 i sydgående retning umiddelbart før afkørsel 31 ved Støvring.
Ifølge de første meldinger fra Nordjyllands Beredskab er der tale om en overtændt asfaltslastbil, og Station Støvring er kørt til stedet.
Redningsmandskabet er fremme og i gang med slukningsarbejdet.
Motorvejen er spærret i sydgående spor mellem afkørsel 30 (Støvring N) og 31 (Støvring S), og der er kraftig røgudvikling på stedet, hvilket giver nedsat sigtbarhed.
Bilister opfordres til at nedsætte hastigheden og følge politiets anvisninger.
Der er risiko for kø og forsinkelser i området, og trafikanter bør så vidt muligt finde alternative ruter.
Station Støvring er kørt til brand i lastbilv i det sydgående spor af E-45 umiddelbart før afkørsel 31.
— Nordjyllands Beredskab (@NjylBeredskab) October 31, 2025
Meldingen går på en overtændt asfaltslastbil.
Udrykningen fremme og igang med slukningen.
Opdatering følger…
Opdatering følger, når der er nyt om branden og genåbning af motorvejen.
Opdateres