En klassisk og en eksotisk: Endnu flere fastelavnsboller i Vejgaard
Vi har efterhånden besøgt nærmest alle de steder i Aalborg Midtby, som har fastelavnsboller på menuen. Hvad gør man så, når trangen efter helt nye fastelavnboller melder sig?
Man tager selvfølgelig til Vejgaard og besøger Spiseriet, som disker op med to af slagsen.
Og allerede inden vi kom til fastelavnbollerne, så blev vi mindet om, at vi skal huske at komme her lidt oftere. Spiseriet er nemlig den hyggeliste café med god plads, der summer af liv – selv på en frossen onsdag formiddag.
Den Klassiske
Spiseriet byder på to slags fastelavnsboller. Begge to har en vandbakkelse som base, men der er god variation i fyldet.
Den første – som de kalder Den Klassiske – er fyldt med flødeskum, vaniljecreme, jordbær- og rabarbermarmelade og hindbærdrys, samt sprødt nøddeknas.
Smagen bringer minder om helt klassisk hjemmelavet lagkage – og det smager dælme skønt! Især det sprøde nøddeknas gør noget godt for oplevelsen.
Vandbakkelsesdejen er luftigt og lækker, og det er skønt at få lidt variation fra de mange wienerdejsboller.

Den Eksotiske
Den anden – som de kalder Den Eksotiske – er fyldt med passionsskum, mangocreme, friske bær, hvid chokolade og pistacie. Her får du en lidt mere frisk oplevelse, som leder tankerne væk fra gråt februarvejr og direkte hen på sommer.
Helt skønt bliver det, når man får en af de hvide chokoladeknapper, som giver sødme og knas.
Vi anbefaler helt sikkert at dele med en ven, så man kan smage begge to.

Fastelavnbollerne får du for 49 kroner stykket, og hvis du skal være sikker på at få fingrene i et par stykker, så er det en god idé at bestille dem på telefon 22 37 64 84.
Du finder Spiseriet på Hadsundvej 33a, og caféen er åben tirsdag-torsdag fra 11 – 20, fredag og lørdag fra 11 – 20, samt søndag fra 10 – 15.