For første gang: Nu kan børn og unge komme på eFodboldskole i Aalborg

Fodboldskolerne er altid en sand fest for børn i alle aldre i sommerferien.
Men nu er en helt ny form for fodboldskole aktuel, hvor det ikke er glidende tacklinger og vristspark, der skal trænes.
Eller det er det også, men primært foran skærmen med en controller i hænderne.
FIFA-tricks, fodbold og nye venner
Det er nemlig det populære spil FIFA, der er på menuen, når der for første gang åbnes op for DBU eFodboldskole i Aalborg.
Alle børn og unge fra 8-18 år kan tilmelde sig to dage fyldt med sjov, FIFA-træning og bevægelse tilpasset spillernes niveauer og præmisser.
Om man er nybegynder eller på ugentlig basis basker modstandere i massevis i Ultimate Team er underordnet.
Så hvis du eller dit barn drømmer om at tage FIFA-skills til næste niveau, er det med at sætte kryds i kalenderen i uge 32.
Som deltager får man:
– 2 sjove dage fyldt med Fifa og fodbold (9-15 begge dage)
– erfarne og dygtige trænere
– nye venner og tricks med hjem
– DBU eFodboldskole T-shirt
– DBU præmier og diplom
eFodboldskolen foregår hos Aalborg Freja den 7. – 8. august, hvor man kan opleve to dage med FIFA, fodbold og gang i den.
Her bliver man mødt af dygtige og erfarne trænere, der sikrer god træning i i sjove og lærerige rammer.
Dagene står ikke kun på non-stop FIFA-nørderi. Der er også plads til aktive pauser med rigtig fodbold på fodboldklubbens baner.
Det koster 650 kr. at deltage, og der er tilmeldingsfrist den 1. august.