Leder intensivt: Dykkere søger nu i Kridtgraven

Tidligere i dag kunne politiet i Aalborg oplyse, at de nu har efterlyst den forsvundne Erik Fligor internationalt.
Men politiet leder også stadig intensivt i Aalborg-området. Tirsdag eftermiddag har professionelle dykkere fra Beredskabet søgt efter Erik i Kridtgraven.
MigogAalborg har fået tilsendt billeder af dykker-holdet, som har været i Kridtgraven i flere timer for at se om man kunne finde den forsvundne aalborgenser her.
Har fået vigtige henvendelser
Nordjyllands Politi bekræfter, at det er Erik, man leder efter i Kridtgraven.


“Det er en del af efterforskningen efter Erik, at dykkere afsøger området ved kridtgraven.
Dykkerne er tilstede på baggrund af de henvendelser, vi har fået fra de pårørende og fra borgerne,” siger efterforskningsleder Michael Karstenskov til TV2 Nord.

Både politiet og organisationen Missing People har de seneste dage søgt intensivt efter den savnede.
“Vi ser med stor alvor på sagen, og vores patruljer har, siden vi modtog anmeldelsen, ledt intenst efter ham, og efterforskningen forfølger forskellige mulige spor, blandt andet på baggrund af henvendelser fra offentligheden, men vores efterforskning i sagen har desværre endnu ikke givet os et gennembrud,” siger Michael Karstenskov.
Det er vigtigt for politiet og ikke mindst de pårørende, at der fortsat er stor mediedækning af sagen, da alle tip kan være af væsentlig betydning.