Kåret til Danmarks bedste ishus: Nu kan du overtage Guf & Kugler

I april i år blev der sat en tyk streg under Guf & Kuglers store succes.
Her blev ishuset med afdeling i Nibe og i Slotsgade i Aalborg kåret til Danmarks Bedste Ishus i en større landsdækkende afstemning med flere runder.
Har man været forbi Guf & Kugler i højsæsonen, så vidner de massive køer også om årsagen til den fornemme pris.
Du kan overtage giga-succes
For det er bare helt igennem høj kvalitet, som langes over isdisken i Nibe og i Aalborgs midtby.
Men nu er der mulighed for at blive den nye ejer af giga-succesen.
Charlotte Korsholm og Hans Kjeldsen er indehavere af Guf & Kugler, og helt i tråd med stemningen i ishusene, så vil de egentlig helst bare kaldes for ismutter og isfatter.
Men hvorfor sælge en stor succes?
Ismutter Charlotte understreger, at det intet handler om den økonomiske krise i samfundet med inflation og stigende energipriser.
“Vi kommer ud med et flot regnskab for det seneste regnskabsår, og vi har haft en helt fantastisk sæson her i 2022.
Så det er vigtigt at understrege, at det intet har med økonomi at gøre.

Derimod så handler det om, at vi desværre kun er 25 år i vores hoveder.
Men vi kan ikke længere løbe fra, at vi er kommet op i alderen rent fysisk, og det fører skavanker med sig.
Isfatter er 64 år, og han er ingen vårhare længere,” griner Ismutter Charlotte i snakken med MigogAalborg.
Ude i god tid
“Vi synes selv, at det er rettidig omhu at åbne op for muligheden allerede nu.
Det betyder absolut ikke, at vi kommer til at lukke, hvis vi ikke finder en køber her og nu.
Faktisk så glæder vi os allerede rigtig meget til foråret 2023, og har mange gode ideer. Men det betyder noget for os at starte ud med processen i god tid,” fortsætter hun.
Det er faktisk en ret god forretning at drive de to ishuse i Nibe og Aalborg, men det er også hårdt arbejde. Det lægger Ismutter Charlotte ikke skjul på.
Tjener det hele på den halve tid
“Man tjener jo sådan set det hele på et halvt år. Så det er klart, at i den periode skal der lægges rigtig mange timer.
Til gengæld er der så plads til at ånde ud og måske rejse til udlandet, når efteråret kommer, og is-sæsonen slutter.
Så det har sine klare fordele og ulemper. Men vi har elsket det i så mange år, og det er udelukkende alderen, som gør, at vi kigger på at aflevere stafetten videre,” lyder det.
Ismutter Charlotte Korsholm er heller ikke nervøs for, at Guf & Kuglers sjæl ikke kan videreføres med nye ejere.
“Vi tænker, at der måske ville være en proces, hvor vi er med på sidelinjen i starten for at guide og lære de nye ejere op i den måde, som vi driver Guf & Kugler på.
Vi har jo en anderledes tilgang til tingene, og det tror jeg også gør, at folk kommer igen.
Derudover så har vi også udviklet meget på vores hjemmelavede is, så både i Nibe og Aalborg, så serverer vi det hele hjemmelavet,” forklarer Charlotte.