Drabschefen med opsigtsvækkende foredrag i Aalborg: Derfor dræber de

Krimi er og bliver populært, men hvor de fleste hører om mordsager over podcast eller radio, har du nu en unik mulighed for at opleve en ægte drabschef fortælle om sit arbejde.
Danmarks mest rutinerede efterforskningsleder, Bent Isager-Nielsen, fortæller om at sætte sig i en gerningsmands sted, når han kommer til Aalborg Kongres & Kultur Center (AKKC) tirsdag 14. september kl. 19.00 med foredraget Mord!
Opklaring af mord, den værst tænkelige forbrydelse af alle, er Bent Isager-Nielsens spidskompetence.
I sit foredrag giver han eksempler på virkelige mordsager og opklaringen af disse. Han gør publikum klogere på retsmedicin, afhøringsteknik, kriminalvidenskab, DNA-registrering og ikke mindst gerningsmandsprofilering.
En rejse i hovedet på en morder
Bent Isager-Nielsen uddyber de syv grundlæggende motiver for mord, og tager publikum med på en mental rejse ind i hovedet på en morder.
At kunne tænke som en morder og se profilen af morderen for sig er nemlig afgørende i opklaringen af mordsager.
Den tidligere efterforsker zoomer ind på mordets afgørende spørgsmål: Hvorfor?
Interessen for det mørke i mennesker
Bent Isager-Nielsen har i sin karriere haft forskellige chefstillinger i politiet, blandt andet som drabschef for Rejseholdet, og har i mange år arbejdet med virkelighedens krimi.
Der er en grundlæggende dyb interesse for faget blandt os. Udover at frygte det menneskelige mørke, fascineres vi, og true crime-fans i særdeleshed, af det.
I foredraget Mord! fortæller den erfarne efterforsker om den verden, der fascinerer mange af os, når han i foredraget kommer ind på ondskab og fascinationen af det onde.
Han stiller også et spørgsmål til debat, om der decideret findes onde mennesker eller blot onde handlinger.
Læs mere og køb billetter her.
Hvad: Foredrag med efterforskningsleder Bent Isager-Nielsen
Hvor: Aalborg Kongres & Kultur Center
Hvornår: Tirsdag den 14. september kl. 19.00