Tilmeld dig MigogAalborg Nyt

Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få weekendguiden samt alle ugens populære nyheder direkte i din indboks.

Ved tilmelding til MigogAalborg Nyt accepterer du vores samtidig vores vilkår og betingelser for nyhedbrevet.

Åh nej: Sne og slud rammer Aalborg senere

Af Stine Kjølby Christensen
Foto: Simone Kjølby Christensen
Foto: Simone Kjølby Christensen

I går nåede vi lige at få en lille bid af forårsfornemmelse, da solen skinnede ned over Aalborg.

Ganske vist er temperaturerne stadig i den lave ende, men med den rette påklædning, så begynder det altså at lufte af forår.

Troede vi.

Sne og slud i nat

Her til morgen har DMI nemlig meldt ud, at der senere i vil komme endnu et snevejr til Aalborg.

Denne gang heldigvis i “den beskedne ende”, som vagthavende meterolog, Steen Hermansen, udtrykker det.

“I aften begynder det at dryppe lidt med regn og tøsne i forbindelse med en ganske svag front, der skal op fra sydøst.

Når vi når frem til ud på natten, begynder det at kunne gå over i tøsne,” fortæller han, og siger, vi nok skal regne med et par centimeter.

I morgen tidlig vil der sandsynligvis stadig ligge sne på vejene, men det forventes at tø op af morgentimerne.

Foråret er på vej

Men hvad så med foråret?

“Den gode nyhed er, at vejret er relativt stabilt og tørt lige nu, og nu begynder solen også at titte frem af og til.

Det har nok svært ved at blive tocifrede temperaturer foreløbig, men hvis man tager vintertøj på, sætter sig i læ et sted og observerer, hvordan skud begynder at piple frem i skovbunden, så fornemmer man da, at foråret er på vej.” slutter han.

Del artikel


Top 3 i dag




 


 


 


 


Udvalgte artikler

 


 


 


Læs i kategorien

 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


Læs i kategorien