Det spektakulære event er tilbage: Vilde fly lander på stranden i Blokhus

Sæt kryds i kalenderen!
Søndag den 17. august 2025 forvandles Blokhus Strand endnu en gang til en flyveplads, når årets Blokhus Fly-In løber af stablen.
Et af sommerens mest spektakulære events byder på både luftakrobatik, veteranfly og muligheden for at komme helt tæt på piloter fra hele Norden.
Strand bliver landingsbane
Den brede, hårdtrampede strand danner ramme om en enestående oplevelse, hvor 20 nøje udvalgte fly får lov at lande direkte på sandet foran de tusindvis af fremmødte.
Interessen for at deltage har igen i år været overvældende, og arrangørerne har haft travlt med at sammensætte et felt med både spændende flytyper og dygtige piloter fra hele Skandinavien .
Åbningsshow i rødt og røg
Festlighederne starter med et brag, når Michael Lygum, som er kendt for sine præcise manøvrer og imponerende flyveteknik, laver luftakrobatik i sin hjemmebyggede Van’s RV-8, inden han sætter hjulene på stranden.
Herefter kan publikum nyde et tætpakket program med både klassiske og moderne fly. Blandt højdepunkterne er:
- SAAB T 17 Supporter – tidligere træningsfly i det danske Flyvevåben
- KZ III og KZ VII – danske klassikere med historisk vingesus
- DHC-1 Chipmunk og Cessna 140 – veteranfly fra 1940’erne

Et særligt gensyn venter med Josephine Thomsen, der sidste år imponerede med sin præcise landing på stranden. Hun ankommer igen i år fra Skjoldelev i sin Cessna 172 og fortsætter sit arbejde for at få flere kvinder til at tage plads i cockpittet.
Internationale vinger over Blokhus
Fra Sverige deltager Johan Ekroth med sin letvægtsmaskine Dyn’Aéro MCR 01, og fra Tyskland ankommer Patrick Kapsch i en Flight Design CT. En drøm, han har haft siden barndommen.
Sidste år blev hans flyvning forhindret af dårligt vejr, men i år ser han frem til endelig at lande på sin barndomsferie-strand.
Det praktiske
Efter de første landinger kl. 12.30 bydes publikum velkommen af Niels Hemmingsen fra Aalborg Lufthavn kl. 13.30.
Kl. 14.00 starter det populære Meet & Greet, hvor både børn og voksne kan komme helt tæt på flyene og få en snak med piloterne.
Her kan man også stemme på sin favorit og måske vinde en flyvetur over Nordjylland.
Arrangementet er afhængigt af vejret, og sikkerhed er førsteprioritet.
Derfor opfordres alle gæster til at holde sig opdateret via Blokhus.dk’s Facebook-side før afgang.


