Nyhedsbrev

Artikler med:

Nyeste artikler

Den eneste af sin slags i hele landet: Nu har Jan sat sin legendariske hobby-forretning i Nørregade til salg

Der findes ikke andre af slagsen – hverken i Danmark eller i Tyskland.

“Det er i hvert fald, hvad mine leverandører siger til mig,” fortæller Jan Andersen.

Hos Aalborg Hobby Service har man siden 1952 kunnet finde stort set alt, hvad hobby-hjertet kunne begære.

Det var Jan Andersens far, Kurt, der grundlagde butikken, som sønnike blev en del af for 47 år siden, inden han i 1992 overtog butikken i Nørregade.

“Jeg er nærmest vokset op inde i baglokalet,” fortæller Jan Andersen.

47 år på pinden

Nu er det igen tid til et generationsskifte.

“Efter mere end 47 år på pinden har jeg nu besluttet at sælge min forretning i gågaden i Aalborg,” lyder det i opslaget på Facebook Marketplace, hvor Jan Andersen har sat forretningen til salg.

“Jeg har ikke rigtig nogen erfaring med at sælge forretninger, men jeg har solgt så meget andet på Marketplace,” konstaterer han, der MigogAalborg fanger ham for at hører nærmere om salget.

“Jeg har i øvrigt også sat den til salg på forretningens webshop,” tilføjer han.

Tid til pension

Beslutningen om at sælge forretningen har en ganske simpel årsag, forklarer Jan Andersen:

“Nu nåede jeg pensionsalderen for to år siden, og jeg skal jo finde et eller andet tidspunkt at stoppe på. Det er ikke fordi, det hænger mig ud ad halsen, men det må efterhånden være tid til at gå på pension,” fortæller den 69-årige butiksejer.

Og han håber inderligt, at nogen kan se fidusen i at overtage hobby-forretningen.

“Det er jo en af byens ældste forretninger. Den vil komme til at mangle i gadebilledet, hvis der ikke er nogen, der fører den videre. Det ville være en skam,” siger han.

Hobby-mand uden en hobby

Mens han gennem 47 år har solgt fjerstyrede biler, maling til hobbyprojekter, plastikklodser, drager og meget andet, går Jan Andersen stadig og overvejer, hvad han selv skal kaste sig over, når tiden med butikken er forbi.

For på trods af et helt liv med hobbygrej, har han ikke selv nogen decideret hobby.

“Selvfølgelig har jeg da engang imellem taget en fjernstyret båd eller noget med hjem for at prøve det af, men når folk har spurgt, hvilke af alle de ting, jeg har i butikken, jeg interesserer mig mest for, har jeg altid svaret ‘kasse 1 og kasse 2’.”

Han ser netop passionen for salget frem for hobbyen som en af forklaringerne på at Aalborg Hobby Service har overlevet alle andre butikker af sin slags:

“Mange starter sådan en slags butik, fordi de interesserer sig helt vildt for en enkelt ting. Men jeg ville aldrig kunne få en forretning ud af blot én af de ting, jeg sælger. Jeg har været vild med forretningen, og det har båret mig langt,” konstaterer han.

Rimelig pris

Butikken er slået op på Marketplace til en pris på 300.000 kroner, men den endelige pris kommer i høj grad an på varelageret, fortæller Jan Andersen.

“Hvis den rette køber melder sig på banen, er jeg villig til at finde en meget rimelig pris. Så kan vedkommende få de bedst mulige vilkår for at komme fornuftigt fra start,” fortæller Jan Andersen, der spår om gode muligheder for en rentabel forretning i den gamle butik.

Og selvom han er klar til at give slip efter et helt liv med hobbyforretningen, er det ikke sikkert, at man har set Jan Andersen i butikken for sidste gang, når der er givet håndslag på et salg.

“Det kunne jo være, at jeg var heldig at finde en køber, der ville gå med til at have mig rendende engang imellem,” lyder det.

Del artikel

Korte videoer

 


 


 


 


Udvalgte artikler

 


 


 


Top 3 i dag




 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


Tilladelse til politiske reklamer

For at støtte den demokratiske samtale, vil vi gerne spørge om din tilladelse til at vise dig politiske reklamer på denne hjemmeside.

Du vil altid kunne se, hvem der er afsender af reklamen, og hvorfor du ser den. Vi anvender aldrig følsomme oplysninger som din politiske overbevisning til at målrette reklamer.

På alle reklamer kan du finde kampagne id, som du kan bruge til at finde al info på om kampagnen på https://politiskreklame.dk/

Dit samtykke er frivilligt, og du kan til enhver tid trække det tilbage.