Stor reception på torsdag: City-Ejendomme Aalborg fejrer 35 års jubilæum
Skrevet af: Christine Luca Hornemann
Hans og Pia Andersen fra City-Ejendomme Aalborg. Torsdag holder de reception
Aalborg har været i en rivende udvikling de seneste år.
Ikke kun på nybyggeri-fronten, men også på mange andre parametre der er med til at gøre Aalborg en attraktiv by at bo i.
Især mange af byens oprindelige ejendomme har fået et tidssvarende ansigtsløft med respekt for ejendommenes oprindelige sjæl, og fået Aalborg til at fremstå smukkere som by.
Den udvikling har ejendomsudvikleren City-Ejendomme Aalborg været med til at præge igennem 35 år.
Hans Andersen er manden bag City-Ejendomme Aalborg, og han fejrer 35 års jubilæum med en reception på torsdag d. 28. februar. Derudover er der faktisk endnu mere at fejre på torsdag.
Det er nemlig også anledning til, at City-Ejendomme Aalborgs direktør fejrer 60 års fødselsdag.
Så alt i alt venter der en stor dag med mange gæster i løbet af dagen i Havnehuset, hvor Restaurant Fusion også holder til.
Attraktive gågader og fede lejeboliger
City Ejendomme Aalborg holder til i Havnehuset ved havnefronten med den kobberfarvede facade med en af byens smukkeste udsigter.
City Ejendomme Aalborg har været med til at åbne mere end et dusin af butikker i Aalborg midtby. Seneste projekter er blandt andet Fætter BR i Algade, Koch´s Kaffebar i Algade, NORMAL i Bispensgade, Message på hjørnet Østerågade & Bispensgade, og Aalborgs største kaffebar Espresso House i Bispensgade.
Den restaurerede Toldbygning ved Toldbod Plads har vundet flere priser, og flugter rigtig godt med Aalborgs udvikling.
Kochs Kaffebar
Respekt for de historiske bygninger
Derudover bygger, renoverer og udlejer de lejeboliger, hvor fokus i høj grad er på funktionalitet og kvalitet.
Selvom Hans Andersen og teamet bag City-Ejendomme Aalborg er med til at udvikle midtbyen til en moderne storby, så er der stadig fokus på respekt for historien ved de gamle bygninger, når man blandt andet går i gang med at restaurere dem i det centrale Aalborg.
“Når vi køber en ejendom, så vurderer vi altid, hvad der vil gavne projektet på den længere bane. Vi har aldrig haft intentioner om at sminke et gammelt lig for at sikre noget hurtigt profit og så tage udfordringerne længere henne.
Samspillet med både vores lejere og Aalborg Kommune er vigtigt for os.
Vi er i en branche, hvor det ikke er alle, der omtales med sprogets pæneste gloser, men for os har ordentlighed altid været en vigtig faktor.
..og hvordan startede det hele så for 35 år siden?
Hans Andersen startede som bilforhandler i Nørresundby, og efter seks år solgte han sin brugtvognsforretning med et pænt overskud.
Overskuddet kom til sin ret, da Hans i 80’erne købte sin første ejendom.
Siden er porteføljen vokset, og det skal nu markeres med en reception, som både indeholder 35 års jubilæum og 60 års fødselsdag.
Hvad: City Ejendomme Aalborg Reception – 35 års jubilæum og direktør Hans Andersens 60 års fødselsdag Hvor: Havnehusets atriumgård (ved Fusion) Hvornår: Torsdag d. 28. februar fra kl. 14.00-17.00
Vildere end stormagasinerne: Kom indenfor i Blomster Jonas’ julelejlighed
Skrevet af: Stine Kjølby Christensen
Jonas Jensen, også kendt som “Blomster Jonas”, er efterhånden blevet en velkendt profil i Aalborgs bybillede.
Til dagligt driver Jonas sin egen blomsterbutik på hjørnet af Jernbanegade og Vingårdsgade. Det lille forretning er nærmest levende af de mange fortryllende blomsterdekorationer, som Jonas til dagligt fremstiller til sine kunder.
Jonas er kendt og elsket for sin kærlige og udadvendte facon, der ofte understreges af et stort og imødekommende tandpastasmil – og ikke mindst outfits, der kan lyse selv den mest grå vinterdag op.
Ikke nok med at Jonas er dygtig i sin butik, så har han også vundet flere priser inden for blomsterdesign. I 2017 rendte han eksempelvis med guld som Nordisk Mester i Blomsterkunst.
Når Jonas ikke befinder sig i sin forretning, nyder han at bruge tiden i sin smukke lejlighed i Algade. Men holder han så fri her? Sjældent.
I stedet har Jonas dedikeret højtiden til at forvandle sin by-lejlighed til et sandt julelandskab.
Jonas’ spisebord er så fyldt med pynt, at der dårligt var plads til et glas portvin.
Blomster Jonas går all in
De store glasvaser, der ellers bryder den 130 kvm. store lejlighed i løbet af året, er pakket væk og i stedet erstattet af et utal af juletræer, fyldt til randen med kugler, glimmer og julestemning, ornamenter i alle regnbuens farver, vinterlige naturelementer, en svane med sløjfe og … en guldglitrende penis.
Bemærk den dekorative penis i bunden af billedet.
“Mit bedste tip til folk er, at man bare skal gå all in.
Minimalistisk er yt, og maksimalistisk behøver overhovedet ikke at se rodet ud, hvis du sørger for at sammensætte tingene rigtigt,” forklarer Jonas.
“Det er eksempelvis en god idé at samle pynten i større grupper, hvor der så bare fyldes op.”
Vi formåede at tælle mindst 1 juletræ i samtlige rum i lejligheden – pånær påklædningsværelset, der i forvejen er fyldt til bristepunktet med fjer, stiletter og forskellige udklædninger.
Ja, selv badeværelset var pyntet til den helt store guldmedalje
Selv toilettet har oplevet Jonas’ julemagi.
Masser af julenyheder i lejligheden
Modsat blomsterbutikken, så er det dog ikke mange levende organismer, der præger landskabet på 2. tv.
“Folk tror jo simpelthen, at jeg bor i en botanisk have,” siger han med sit smittende grin og fortsætter:
“Sådan et rædderligt, kunstigt træ kan sagtens blive smukt, hvis man bare fylder det med smukt pynt,” siger Jonas og peger på hans største træ, der dog ikke behøver en stjerne på toppen – den har nemlig ramt loftet.
Også køkkenet har fået en ordentlig (kane)overhaling.
Selvom der er godt fyldt i Jonas’ hjem, så får udsmykningen altid et lille retouch hvert år. I år er nyhederne mundblæst julepynt i den lange gang – og en timer, der kan holde batteriforbruget under kontrol.
“Når jeg kommer hjem kl. 16, så ligner det jo simpelthen Sallings juleudstilling herhjemme … men kl. 22 skal der være ro!” siger Jonas med et smil.
En klage fra udlejeren …
Også opgangens andre beboere har mærket et “lille” touch af Jonas’ julestemning.
“Det startede egentlig med, at jeg bandt en krans på min hoveddør … men en dag blev jeg opsøgt af Udlejer Per, der havde en klage til mig …
Jeg nåede selvfølgelig at tænke åh nej! – men han ville egentlig bare sige, at jeg da godt lige kunne dekorere de andres dør også, nu hvor jeg var i gang.
Så det gjorde jeg!”
Dermed starter Jonas’ jule-fetish allerede ved indgangsporten, hvor to store kranse pryder facaden.
Herefter fortsætter showet op ad trapperne, hvor stjerner, granranker og elektriske lys byder beboere såvel som gæster velkommen i bedste julestil.
“Der kan hurtigt blive så gråt og trist her om vinteren, men når man træder herind, så kommer julestemningen altså bare til én.
Alle i op gangen er så glade for det, og det har været alt arbejdet værd … Så jeg gør det sgu igen til påske!” slutter Jonas.
I Vester Hassing ligger en helt unik villa, der er arkitekttegnet. Boligen er bygget i 2016 og rummer 235 m2.
Det høje loft og de store vinduespartier sikre en lys bolig. Det store alrum er delt af små niveauforskelle, som danner rammerne for køkkenet, spisebordsarrangement, sofa-gruppe og tv-stue.
Boligen er perfekt til en familie, da planløsningen er indrettet med en forældre og børneafdeling. Huset koster 3.998.000 kroner.
I Nørholm ligger en hyggelig villa på to etager. Denne bolig består af både et stuehus, en fin staldbygning, samt en stor maskinhal.
Selve stuehuset er 170 m2 og består af et køkken alrum, to stuer, et bryggers, to lækre badeværelser og værelser.
Ejendommen ligger i et særdeles naturskønt område og har tilhørende 1,8 hektar jord, og med ejendommens mange bygninger kan dette være enhver håndværkers drøm.
Denne to-plans bolig på 207 m2 ligger i hyggelige Nørhalne.
Selvom familieboligen er fra 1969, så er den løbende blevet renoveret i moderne stil.
Boligen har fem gode værelser og to badeværelser. Den stor dagligestue har udgang til terrassen og haven.
På overetagen er der et stort multirum og et walk-in closet til forældre-soveværelset. På overetagen er der flotte ovenlysvinduer, der giver et godt lys.
Tornhøjcentret indviet: Ny Netto og delebiler til bydelen
Skrevet af: Christine Luca Hornemann
Vi har før skrevet om den enorme udvikling i Aalborg Øst.
Tornhøj er i øjeblikket er ved at transformeres til en ny attraktiv bydel med fede boliger, flere butikker og gode uderum samt opholds-arealer, og den sammenhængskraft det nye Tornhøjcenter kommer til at blive i bydelen.
I går, onsdag, blev det nye Tornhøjcenter indviet, og samtidig var der stor åbningsfest i den ligeledes nye Netto-butik.
Det nye Tornhøjcenter blev indviet af borgmester Thomas Kastrup-Larsen, som klippede snoren over sammen med butikschefen.
Fede spritnye lejligheder
Tornhøjcentret kommer udover den nye Netto-butik til at bestå af 158 lejligheder i varierende højder fra fire til seks etager.
De 158 lejligheder kommer hovedsageligt til at være fordelt på 2- og 3-værelseslejligheder samt fire 4-værelseslejligheder fra 65 til 85 kvadratmeter med egen altan eller terrasse.
I stueplanen af centret vil der, udover Netto, være en lægeklinik og 1.000 kvadratmeter erhverv, som skal udlejes.
Alle lejligheder har lyse egetræsgulve og nordiske køkken-elementer samt garderobeskabe fra JKE Design.
Tilhørende køkkenet er der en komplet hårde hvidevarer-pakke fra Siemens.
Dette website bruger cookies og andre tracking teknologier for at forbedre navigering og dine muligheder for at afgive feedback, analysedata i form af brugen af vores produkt og services samt samhørrighed af eventuel marketingsmateriale fra tredje part.
Når du besøger hvilket som helst website kan det ske at websitet gemmer eller henter information fra din browser, ofte i form af cookies. Informationen omhandler muligvis dig og dine preferencer eller din enheds data og bruges mest af alt for at få websitet til at fungere som du forventer det skal fungere. Informationen vil oftest ikke bruges til at direkte identificere dig, men kan give dig en mere personlig online oplevelse.
Fordi vi respektere din ret til privatliv, kan du vælge ikke at tillade visse typer cookies. For mere information kan du klikke på den enkelte kategori og her ændre den givne standard opsætning. Du skal dog være opmærksom på, at blokering af cookies kan resultere i at websitet ikke giver den oplevelse og service som ellers tilgængeligt.
Drifts nødvendige
Altid aktiv
Disse cookies er nødvendige for vores website fungere og kan ikke fravælges på baggrund af dette. Eksempelvis er det sådan vi gemmer dine cookie indstillinger, for at overholde dine privatlivs rettigheder.
Cookie
Formål
Wordpress cookies
Contains system and session cookies
Lidt Lakrids Cookie Module
Keeps track of your cookie privacy settings
Bannere
Visning af bannere på siden.
Performance cookies
Aktiv
Disse cookies tillader at vi holder øje med antal besøgende og generel traffik, så vi kan måle og forbedre vores online performance. De hjælper os med at holde et overblik over vores mest og mindst populære indholds-sider, og giver indblik i hvordan besøgende bevæger sig rundt på websitet. Alt informationen disse cookies indsamler, er anonymt indhold. Hvis du ikke tillader disse cookies, vil vi ikke vide hvornår du har besøgt vores website.
Cookie
Formål
Google Tag Manager
Perfomance måling. Måler anonymt på antallet af besøgende, hvilke sider der besøges, for at hjælpe os til at forbedre websitets performance.
Google analytics
Perfomance måling. Måler anonymt på antallet af besøgende, hvilke sider der besøges, for at hjælpe os til at forbedre websitets performance.
Targeting cookies
Aktiv
Disse cookies sættes på vores site af vores adverterings partnere. De kan bruges til at opbygge en profil over dine interesser og derved give dig relevante reklamer på andre websites. De virker ved at identificere din browser og enhed. Hvis du ikke tillader disse cookies, vil du ikke opleve vores target advertisering på tværs af andre websites.