Kan give kø centralt i Aalborg: Trafikeret vej er spærret for gennemkørsel

Aalborg Forsyning er i fuld gang en større opgave, som påvirker trafikken rundt omkring i det centrale Aalborg og udenfor bymidten.
Man er i fuld gang med at separatkloakere, så områderne i Aalborg bliver bedre sikret mod stigende regnmængder.
Det vil påvirke trafikken, mens gravearbejdet står på.
Nu er turen kommet til Vestre Allé, som er en meget trafikeret vej især på hverdage.
Mere vejarbejde frem til december
Det er typisk en vej, som mange bruger for at komme på job ved at flette ind i den centrale del af Aalborg.
Nu melder Aalborg Forsyning, at Vestre Allé er helt spærret for gennemkørsel i perioden 25. september til 3. oktober.

Det vil sige, at det fortsætter i den kommende uge og slutter først fredag.
Læs også: Byens bedste: Her er årets vindere af Aalborg Awards 2025 Allerede før weekenden trådte afspærringen i kraft, men det ventes først, at det bliver i den nye uge, at det kan medføre køer i forbindelse med omkørsel.
I det hele taget må man forvente, at der kommer flere spærrede veje og andre besværligheder for trafikken i Hasseris-området.
Aalborg Forsyning melder, at man nu arbejder her fra i fredags og helt frem til 28. november.